دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

کارگردان «آخرین سرباز» در گفت‌وگو با قدس آنلاین:

روایت جریان پلید داعش از زبان یک عضو فراری/ هرچقدر درباره داعش تحقیق می‌کردیم نقش حاج قاسم در سرکوب آنها پررنگ‌تر می‌شد

صبا کریمی

ایمان گودرزی

ایمان گودرزی گفت: من به دنبال این بودم که فیلمی از اتفاقات منطقه و جریان وحشی گری به نام داعش بسازم که یک فریم از مدافعان حرم یا حاج قاسم در آن وجود نداشته باشد و در واقع فیلمی باشد که داعشی‌ها در حال روایت آن هستند و خوشبختانه این اتفاق افتاد.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، شاید کمتر کسی باشد که با شنیدن نام داعش و اقدامات دهشتناک آنها در منطقه و جنایت‌های غیرقابل تصورشان احساس تنفر و اشمئزاز نکرده باشد و حتی ممکن است بسیاری از وجود آنها و پیشرویی‌شان در منطقه احساس خطر و نگرانی هم کرده باشند، اما این کابوس وحشتناک به مدد پایمردی جبهه مقاومت و دلیری سربازان رشید اسلام از ظهور تا زوال آنها را به خوابی کوتاه مبدل کرد و رشته حیات آنها را از هم گسیخت.

اما در این میان افرادی از اقصی نقاط دنیا هم بودند که بی‌خبر از همه جا فریب تبلیغات داعش را خوردند و به آنها پیوستند. شاید برای بسیاری جالب باشد بدانند چطور برخی افراد حاضر شدند به عضویت این گروه جنایتکار درآیند و چه چیزی در آن دیدند که تن به این زندگی هولناک دادند، اما در این بین کم هم نبودند سربازانی که با دیدن وحشی‌گری‌های غیرقابل تصور داعش و ظلم‌هایی که بر زنان و کودکان و مردان روا می‌داشتند دریافتند که راه به خطا آمدند و از آن بازگشتند.

«آخرین سرباز» روایت یکی از همین جداشدگان از داعش است که مشاهدات عینی خود را از اقدامات و اتفاقات صورت‌ گرفته توسط این گروه تروریستی بیان می‌کند.

در این مستند طی همراهی با این عضو فراری داعشی، داستان مسلمان شدن، گرویدن به وهابیت و عزیمت وی از اروپا به سوریه برای پیوستن به گروه تروریستی داعش به تصویر کشیده شده است. این عضو سابق داعش همکاری خود را به عنوان تصویربردار با این گروه تروریستی آغاز می‌کند و همه وقایع و رویدادهای صورت ‌گرفته توسط این گروه تروریستی تکفیری را ثبت و ضبط می‌کند، اما در ادامه و پس از مواجهه با تناقض های موجود در رفتار و عملکرد داعش با دین اسلام تصمیم به جدایی از این گروه می‌گیرد. او طی فرار از دست داعش تصمیم می‌گیرد این اسناد و تصاویر را هم از دسترس داعش دور کرده و فیلمی مستند بر اساس آنها بسازد.

مستند روایی «آخرین سرباز» در ۱۰۰ دقیقه، ضمن بیان توضیحات راوی درباره تصاویر ضبط ‌شده توسط وی به ارائه تجربیاتش از آشنایی با دین اسلام و تعالیم این دین آسمانی و تناقض‌های موجود میان اسلام و تفکرات وهابیت و داعش می‌پردازد.

«آخرین سرباز» به تهیه ‌کنندگی و کارگردانی ایمان گودرزی ساخته شده که از هفته گذشته در چهار قسمت ۲۵ دقیقه‌ای از شبکه پرس تی‌وی روی آنتن رفته است و حامد قریشی و فاطمه مقدم (نویسندگان)، مهدیه فردی (تدوینگر)، سهیل درویشی (آهنگساز) و امین گودرزی (مدیر تولید) از جمله عوامل تهیه این مستند هستند.

گفت‌وگو با کارگردان این مستند را در ادامه می خوانید.

گودرزی در ابتدای سخنان خود با اشاره به چگونگی ساخت این مستند اظهار کرد: سال گذشته تصمیم گرفتیم درباره حوادث منطقه مستندی تولید کنیم و در سفری که به سوریه داشتم و از آنجا فیلم می‌گرفتم به چشم دیدم که جبهه مقاومت بسیار مظلوم است. آنجا سربازان تیپ فاطمیون در خط مقدم می‌جنگیدند و از مرزها دفاع می‌کردند و در اوج مظلومیت و با کمترین میزان امکانات خطوط را حفظ می‌کردند. اتفاقاتی که آنجا رخ می‌داد بسیار پیچیده و عجیب بود و من را برآن داشت تا مستندی از این وقایع بسازم.

وی در ادامه درباره امکاناتی که در اختیار جبهه مقاومت قرار می‌گرفت، گفت: جنگ سوریه بسیار پیچیده است و تا از یک نمای ویژه به آن پرداخته نشود سوالات بسیاری در مورد آن وجود دارد. واقعیت این است که امکانات می‌رسید اما بسیار محدود. سوال این است که جنگ چقدر امکانات نیاز داشت؟ طبیعتاً جنگ به صد مدل امکانات نیاز داشت اما فقط میزان محدودی از آن در اختیار جبهه مقاومت قرار می‌گرفت و کمبودهای بسیار زیادی آنجا وجود داشت و متاسفانه در یک وزنه نابرابر هم با یکدیگر می جنگیدند.

گودرزی در تکمیل گفته‌های خود عنوان کرد: اما از طرفی دیگر می‌دیدیم که داعش هرگونه امکاناتی را از سراسر نقاط دنیا دریافت می‌کرد و هواپیماهای آمریکایی، تجهیزات آمریکایی در اختیار داعش قرار می‌دادند و غذاهای ویژه و امکانات خاصی داخل این تجهیزات بود، حتی فیلم‌ها و رسانه‌هایی که داشتند قابل توجه بود و به زبان‌های مختلف به سربازان خود آموزش می‌دادند.

این مستندساز خاطرنشان کرد: مگر داعش چقدر فرصت داشت که چنین دانشگاهی را راه‌اندازی کند؟ جالب است بدانید در این گروه تروریستی سربازان بین‌المللی از ملیت ایرانی تا سربازانی از ۵۰ ـ ۶۰ ملل مختلف حضور داشتند. شما تصور کنید که قصد داعش ایجاد یک فضای آموزشی و اعتقادی برای این سربازان بود. می‌دانید چند کتاب آموزشی باید برای آموزش آنها تولید کند؟ استقرار این افراد در خطوط جنگی و مسائل دیگری همچون امکانات مخابراتی، ارتباطی و امکانات مرتبط با بهداری و حتی مسائل مالی وجود دارد که بسیار پیچیده است.

وی در ادامه تصریح کرد: اما در مقابل در ارتش مقاومت جریانی وجود نداشت و صرفاً روح بزرگ سربازانی بود که مظلومانه ایستادند و در رأس آنها سردار شهید سلیمانی قرار داشت که مغز متفکر در مباحث نظامی بود و این دستِ برتر جبهه مقاومت در مقابل این جریان نوظهور در منطقه بود.

گودرزی یادآور شد: بنابراین ما دنبال این بودیم که کاری متفاوت تولید کنیم که کلیشه نباشد و با آثاری که تابحال تولید شده متفاوت باشد. خاطرم هست در یک مقطعی با گروه تولید به شهرستان رفتیم و تصمیم گرفتیم درباره ایرانی‌هایی که به داعش پیوستند فیلم بسازیم. متاسفانه در تعدادی از استان‌های مرزی برخی افراد گرایشات مذهبی پیدا کرده بودند و تعدادشان هم اصلاً کم نبود و به جریان داعش پیوسته بودند و درصدد بودیم تا از آنها فیلم تهیه کنیم. زمانی که این فیلم ساخته شد از آن رضایت نداشتم زیرا حالتی شبیه به بازجویی پیدا کرده بود و به دلیل اینکه این افراد در ایران بودند و دستگیر شدند طبیعتاً زمانی که صحبت می‌کردند به گونه‌ای بود که گویی این اظهارات را در شرایط بازداشت مطرح می‌کنند.

کارگردان «یوما» ادامه داد: و همین مسئله باعث شد که ما باز هم پیگیر باشیم که کار را متفاوت‌تر تولید و یک اتفاق جدیدی را روایت کنیم. در همین میان متوجه شدیم برخی افراد داعشی هستند که از این گروه تررویستی جدا شده و بریدند. این افراد در کشورهای اروپایی مسلمان و توسط جریان‌های وهابی که به ویژه در اروپا در حال فعالیت هستند جذب داعش شدند. یکی از این افراد انگلیسی با داعش آشنا شده بود و تصور می‌کرد که داعش نهایت مسلمانی و جهاد است و در همین حین توسط مفتی‌ها و وهابی‌هایی که در اروپا حضور داشتند تشویق می‌شود تا به داعش بپیوند. او تحت تأثیر القائات فکری به سوریه سفر می‌کند  و به داعش می‌پیوندد. از طرفی دیگر به دلیل اینکه فعالیت‌هایی در حوزه تصویربرداری و مستند انجام می‌داده به همین کار در جریان فعالیت و همکاریش با داعش ادامه می‌دهد اما مدتی که از حضورش در این گروه تروریستی می‌گذرد متوجه می‌شود آنچه می‌بیند و آنچه که آنجا در حال رخ دادن است با تمام چیزهایی که در ابتدا شنیده و از اسلام می‌دانسته و اینک در سوریه می‌بیند متضاد و در تناقض است و این گفته‌هایش در فیلم هم وجود دارد که می‌گوید آنچه من از حضرت محمد(ص) شنیده بودم پیامبر مهربانی بود اما چیزی که اینجا داعش از پیامبر می‌گفت در واقع پیامبری بود که تنها خود داعش او را می‌شناخت.

گودرزی افزود: در نهایت او به تناقض می‌رسد و در همین احوالات تصمیم به فرار و جدا شدن از داعش می‌گیرد و بعد از مدت‌ها در اتفاقی هوشمندانه از دست داعش فرار می‌کند. او بعدها خاطرات خود را به دنیا مخابره می‌کند و درباره آن فیلم هم ساخته و ما نیز این اتفاق را به مستند تبدیل کردیم. من هم در سفرهایی که به سوریه داشتم بسیار اتفاقی از طریق یکی از دوستان با او آشنا شدم و در واقع پس از فرارش از داعش او را پیدا کردیم.

وی درباره ساختار این مستند اظهار کرد: کل این فیلم تصاویر آرشیوی است که از داعش موجود است و برخی هم مجموعه تصاویری است که این عضو جداشده از داعش آنها را ضبط کرده است. اما مستند، روایتی است که فرد خودش دیده و براساس آن مشاهدات ما از فیلم‌ها استفاده کردیم. در واقع این یک مستند چهار قسمتی از روایت خاطرات و مشاهدات این فرد از داعش است.

کارگردان مستند «قرارداد ۱۹ ژوئن» گفت: فیلم آرشیوی است و تصاویرش توسط داعشی‌ها گرفته شده اما مراحل تحقیق و پژوهش، شکل دادن به قصه، تدوین و در نهایت کارگردانی آن نزدیک به یک سال طول کشید. در واقع مشکل اصلی ما در این فیلم مسائل فنی بود و با توجه به حجم بالای تصاویر آرشیوی و یکسان نبودن صدابرداری و تصویربرداری، تدوین، مونتاژ و مراحل فنی آن زمان زیادی از ما گرفت تا در نهایت فیلم یک دستی تولید شود.

وی درباره مراحل پژوهش و منابع در دسترس عنوان کرد: کتاب‌های فراوانی توسط بسیاری از نویسندگان نوشته شده و حتی توسط نویسندگان خارجی کتب بسیاری چاپ شده که در ایران هم ترجمه شدند. اتفاقاً آخرین کتابی که خواندم تحت عنوان «من هم لاذقیه بودم» درباره خاطرات یک مراکشی بود که به داعش پیوسته و سپس از آنها جدا شده و فرار کرده بود. این اسناد وجود دارد و یافتن آنها کار چندان پیچیده ای نیست که برای بدست آوردنش به مشکلات و ممیزی بربخوریم.

وی درباره هدف خود از ساخت این مستند گفت: من به دنبال این بودم که فیلمی از اتفاقات منطقه و جریان وحشی گری به نام داعش تولید کنم که یک فریم از مدافعان حرم یا حاج قاسم در آن وجود نداشته باشد و در واقع فیلمی باشد که داعشی‌ها در حال روایت آن هستند و خوشبختانه این اتفاق افتاد.

این مستندساز اظهار کرد: نکته‌ای که برای من خیلی مهم است این است که در این مستند حتی یک فریم از مدافعان حرم وجود ندارد اما هر کسی که این مستند را می‌بیند در ذهن و دلش مدافعین حرم را تحسین می‌کند که جلوی چنین جریان پلیدی را گرفتند و آنها چه قهرمانان بزرگی هستند.

گودرزی تاکید کرد: شاید فیلم پر از صحنه‌های خشن و تلخ باشد اما حسی که در ذهن مخاطب به وجود می‌آورد تحسین و تمجید از سربازان مقاومت و مدافعین حرم است که رفتند و مردانه با اینها جنگیدند و چنین تصوری در ضمیر ناخودآگاه مخاطب به وجود می‌آید. من بارها در جلسات خصوصی که این فیلم در آن اکران شده، متوجه این مسئله شدم و عموماً همه به این مسئله اذعان داشتند. همچنین «آخرین سرباز» برای تعدادی از بهترین مستندسازان کشور اکران خصوصی شده است و بازخوردهای بسیار خوبی هم داشت و خوشبختانه با توجه به بازتابی که این فیلم داشت متوجه شدم به چیزی که در ذهنم بود رسیده‌ام و فیلم تاثیر مورد نظر من را داشته است.

وی درباره چرایی عدم پخش این مستند از شبکه‌های داخلی همچون شبکه مستند عنوان کرد: این فیلم برای مخاطب بین المللی است و ما بیشتر دنبال این بودیم که داعش را به جامعه بین‌المللی معرفی کنیم، همان اروپایی‌هایی که جذب داعش شدند و ما به مردم پیام دادیم که مراقب باشید اینها جریانات اسلامی نیستند و تروریست هستند، ما بیشتر دنبال آن مخاطب بودیم. مخاطب ما در داخل می‌داند داعش چیست. البته این مستند یک تدوین مجدد هم خواهد داشت که قرار است آن را برای مخاطب داخلی استفاده کنیم، همچنین قرار است در مرحله بعدی تعدادی صحنه‌ها کم و زیاد شود که برای مخاطب داخلی بهتر باشد.

کارگردان مستند «سنگ‌های شکسته» درباره حضور این فیلم در جشنواره‌هایی همچون مستند، مقاومت و ... گفت: حتماً این فیلم در جشنواره شرکت می‌کند و منتظر شرایط برگزاری جشنواره‌ها هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در تولید این مستند هرچقدر درباره داعش تحقیق و پژوهش می‌کردیم و با این جریان بیشتر آشنا می شدیم نقش حاج قاسم در سرکوب و انهدام داعش برایمان پررنگ‌تر و ملموس‌تر می‌شد و اینکه سردار شهید چگونه و با چه تبحری مردم ایران را از جریان پلید و وحشتناک داعش دور نگه داشته و اتمام فیلم ما نیز همزمان با شهادت ایشان شد.

گودرزی در پایان درباره آثار در دست تولیدش گفت: این روزها در حال تولید مستندی به نام «راهی» درباره زندگی و شخصیت حاج قاسم سلیمانی هستم و در مراحل پایانی پیش تولید است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.