جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۹

یونان، ترکیه را تهدید به حمله نظامی کرد: آماده حمله هستیم

نیکوس پانایوتوپولوس وزیردفاع یونان

پانایوتوپولوس گفت: «رفتار ترکیه اخیراً بسیار تهاجمی شده است. فکر می‌کنم تنها راهی که بتوانیم با این رفتار مقابله کنیم استفاده از تمامی سلاح‌های دیپلماتیک و اطمینان از افزایش بازدارندگی نظامی است».

وزیر دفاع یونان گفت درصورتی که تحریکات ترکیه در دریای مدیترانه ادامه پیدا کند، کشورش برای مقابله نظامی جهت حفظ حق حاکمیت خود آماده است.

به گزارش قدس آنلاین، «نیکوس پانایوتوپولوس» وزیر دفاع یونان روز جمعه گفت، کشورش برای مقابله نظامی با ترکیه جهت حفظ حق حاکمیت خود آمادگی دارد.

به نوشته پایگاه «المصدر»، وزیر دفاع یونان در مصاحبه‌ای گفت ارتش این کشور تحریکات فزاینده اخیر از سوی ترکیه را تحت نظر دارد.

پانایوتوپولوس گفت: «رفتار ترکیه اخیراً بسیار تهاجمی شده است. فکر می‌کنم تنها راهی که بتوانیم با این رفتار مقابله کنیم استفاده از تمامی سلاح‌های دیپلماتیک و اطمینان از افزایش بازدارندگی نظامی است».

وی در پاسخ به این سوال که آیا یونان آمادگی تقابل نظامی با ترکیه را دارد گفت: «صدراعظم گفت که در حال آماده شدن برای هرگونه راه‌حلی هستیم. البته که هر چیزی از جمله اقدام نظامی محتمل است. ما این را نمی‌خواهیم اما می‌خواهیم روشن شود که بهترین تلاش خود را به منظور حفظ حقوق تمامیت ارضی [یونان] به کار می‌گیریم».

روز چهارشنبه نخست‌وزیر یونان با ارسال نامه‌ای به رهبران اتحادیه اروپا هشدار داد، «تحریکات ترکیه» علیه یونان به بحرانی میان ترکیه و اروپا منجر خواهد شد.

ترکیه و یونان بر سر اکتشاف و برداشت نفت از جزایر واقع در دریای مدیترانه اختلاف دارند. روز پنجشنبه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری با همتای لیبیایی خود گفت، دو کشور فعالیت‌های نفتی و گازی خود در مدیترانه را گسترش خواهند داد.

منبع: خبرگزاری فارس

نظرات

  • روسیه و امارات و مصر میخواهند یونان را تحریک کنند اما اگر این اتفاق بیفتد بازنده راهبردی در قبال غرب روسیه و در مدیترانه یونان خواهد بود چون بهانه تصرف بخشی از جزایر مورد اختلاف را برای ترکیه فراهم خواهد کرد...و احتمالا روسیه وارد درگیری مستقیم نشود که در این صورت تصرف یا ازادسازی جزایر مورد اختلاف با یونان از آزادسازی غرب لیبی به مراتب آسان تر است..و اگر وارد درگیری شود مداخله غرب و امریکا نتیجه اش صلح یونان با ترکیه و افزایش بی اعتمادی تر کیه به روسیه خواهد شد و این چیزی هست که هم آمریکا می خواهد هم ترکیه به شفافیت روسیه نیاز دارد.در این صورت ناامنی ها در فدراسیون روسیه و دریای سیاه و کریمه و خزر در چشم انداز آینده احتمالا به ضرر روسیه افزایش می یابد.و بعید است روسیه این ملاحظات را در نظر نگیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.