یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۴

اولویت فولاد خراسان راه‌اندازی کارخانه کنسانتره سنگان است

فولاد

مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: اولویت این مجموعه راه‌اندازی کارخانه کنسانتره با ظرفیت دو و نیم میلیون تُن در سنگانِ خواف است.

به گزارش قدس آنلاین، کسری غفوری در بازدید از مراحل احداث کارخانه سنگ آهک در شهرک صنعتی عطار نیشابور افزود: هر روز تاخیر بابت راه‌اندازی این طرح موجب چندین میلیارد تومان خسارت برای مجتمع فولاد خراسان می‌شود و ۲۰ هزار میلیارد ریال برای طرح مجتمع سنگان خواف در چارچوب تکمیل زنجیره تولید مجتمع فولاد خراسان نیاز است.
وی ادامه داد: این طرح سالها به دلایل مختلف به تاخیر افتاده بود و طی توافقی که با سهامداران در حال انجام است هرچه سریعتر این طرح به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: آهک یکی از نیازهای اساسی مجتمع فولاد خراسان است به همین خاطر ایجاد و احداث کارخانه آهک به همت شرکت تعاونی فولادیار موجب تامین پایدار این نیاز اساسی است که در این چارچوب یک معدن آهک به مبلغ ۳۲ میلیارد ریال خریداری شده و مراحل انتقال مالکیت آن در حال انجام است.
غفوری افزود: سرعت تورم بیشتر از میزان پیشرفت طرح‌هاست به همین خاطر باید با تامین به موقع نقدینگی، خرید تجهیزات مورد نیاز و انجام تمهیدات لازم از تبعات آن کاست و در این چارچوب سرعت احداث کارخانه آهک فولاد باید افزایش یابد و در این چارچوب نگاه‌های نظارتی باید به حمایتی تبدیل شود.
وی اضافه کرد: زیر ساخت‌ها و ضعف‌های فولاد خراسان به نسبت سایر مجتمع های فولادی کشور باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در حال حاضر به همت مهندسان داخلی بیش از ۹۰ درصد قطعات مورد نیاز این مجتمع در داخل کشور تولید می‌ شود.
مدیر عامل مجتمع فولاد خراسان گفت: این مجتمع در راستای ایفای تعهدات و مسوولیت‌های اجتماعی خود طرح احداث یک مجتمع فرهنگی، آموزشی و ورزشی را در نیشابور در دستور کار قرار داده است و در این چارچوب نیازسنجی‌های لازم انجام شده و همزمان طرح توسعه زیر سقف مجتمع فولاد خراسان برای تکمیل زنجیره تولید به طور جدی در دستور کار قرار دارد.
غفوری افزود: در طرح‌هایی که فولاد خراسان در آن ذینفع است نباید دغدغه کمبود نقدینگی داشته باشیم و با برنامه‌ریزی های انجام شده موانع و مشکلات قانونی برای تزریق پول در این مسیر حل می‌شود.

میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث کارخانه آهک را نمی‌توان پیش‌بینی کرد
مدیرعامل شرکت فولادیار هم در این بازدید گفت: تاکنون حدود ۲۴۰ میلیارد ریال برای احداث کارخانه آهک هزینه شده است و پیش‌بینی اولیه ۵۴۰ میلیارد ریال بوده اما با توجه به تورم، میزان اعتبار مورد نیاز برای احداث این کارخانه را نمی‌توان پیش‌بینی کرد.
سید محمد علی موسوی‌فرد افزود: طرح احداث کارخانه آهک فولاد خراسان در زمینی به وسعت هفت هکتار در شهرک صنعتی عطار از اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود در شهریور ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد.
وی اظهار داشت: با توجه به این که فولاد خراسان سالانه حدود ۱۲۰ هزار تن سنگ آهک کَلسینه شده نیاز دارد با همکاری فولادیار مراحل ساخت کارخانه آهک به ظرفیت هزار تُن آغاز شد.
مدیرعامل شرکت فولادیار گفت: با راه‌اندازی این کارخانه برای حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال‌زایی می‌شود و مراحل احداث و ساخت آن کاملا با تکیه بر توان و دانش فنی مهندسان داخلی است و می‌توان گفت نخستین کارخانه کاملا ایرانی در بخش تولید آهک صنعتی است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.