دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲

مشکلی در تردد کامیون‌های باری در مرز دوغارون افغانستان وجود ندارد

کامیون

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هیچ مشکلی در تردد کامیون‌های حامل کالا در مرز دوغارون بین ایران و افغانستان وجود ندارد و هیچ کامیونی متوقف نشده و روال عادی کار در جریان است.

به گزارش قدس آنلاین، محمد رضا مس فروش  افزود: هم اینک فقط تردد مسافر در مرز دوغارون متوقف شده و تبادل کالا طبق روال همیشه در جریان است به طوری که دیروز کامیون‌های حامل سیمان صادراتی از استان از مرز دوغارون عبور کردند.

وی بیان کرد: مشکلات مربوط به مرز دوغارون به هر دو طرف ایرانی و افغانستانی بازمی‌گردد که باید در یک همکاری و تعامل دوسویه برطرف شود.

 دو روز قبل رییس کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی مشهد مدعی شد به خاطر کندی خدمات‌رسانی و ضعف مدیریت در پایانه دوغارون در مرز ایران و افغانستان، افزون بر هزار دستگاه کامیون حامل بار در این گذرگاه متوقف مانده‌اند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت  درباره  عدم گشایش مرز ترکمنستان به رغم وعده آن کشور گفت: این موضوع قرار است در نشستی مشترک به صورت ویدیو کنفرانس طی هفته جاری یا هفته آتی در مشهد بین مسوولان ترکمنستانی و خراسان رضوی مطرح و بررسی شود.

مس فروش افزود: برگزاری این نشست به تلطیف ارتباطات بین دو کشور ایران و ترکمنستان کمک خواهد کرد زیرا معبر ورودی خراسان رضوی به کشورهای آسیای میانه، ترکمنستان است و باید راهی برای ارتباطات بیشتر با آن کشور به منظور توسعه صادرات یافت.

وی ادامه داد: پارسال به رغم همه مشکلات در صادرات، ۱.۸ میلیارد دلار کالا از خراسان رضوی صادر شد که البته تا هدف ۲.۲ میلیارد دلاری در صادرات استان برای سال ۱۳۹۸ اندکی فاصله داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: امسال برنامه استان رسیدن به هدف ۲ میلیارد دلار صادرات است که این رقم با تلاش صادرکنندگان خراسان رضوی محقق خواهد شد.

مس فروش درباره مشکل تخصیص ارز به واردات مواد اولیه نیز گفت: یک مسیر جدید برای واردات به کار گرفته می‌شود به طوری که با اختصاص ارز اشخاص، واردات مواد اولیه بخش تولید، کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای به کشور انجام پذیر خواهد بود.

وی اضافه کرد: سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته اطلاع داد که نماینده این وزارتخانه در بانک مرکزی مستقر شده است و روسای سازمانهای صمت در استانها می‌توانند برای رفع مشکلات تامین ارز با این نماینده به طور دائم در ارتباط باشند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در مجموع راه‌هایی برای واردات مواد اولیه و نهاده‌های دامی از طریق ارز اشخاص یا ارز نیمایی گشوده شده است تا مشکلات در این زمینه برطرف شود.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.