جمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۲

صادرات نفت عربستان به آمریکا به کمترین میزان در 35 سال گذشته می‌رسد

نفت عربستان

طی ماه جاری عربستان در حال پایین آوردن صادرات نفت خود به آمریکاست و به احتمال زیاد این حجم به کمترین میزان در 35 سال گذشته خواهد رسید.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از بلومبرگ، اطلاعات شرکت‌های رهگیری کشتیرانی حاکی از آن است که عربستان طی ماه جاری صادرات نفت خود به آمریکا را به شدت کاهش داده است و به احتمال زیاد شاهد رسیدن حجم صادرات نفت سعودی‌ها به واشنگتن به کمترین میزان در 35 سال گذشته خواهیم بود. 

این کاهش در واقع نشان‌دهنده تغییر 180 درجه‌ای سیاست سعودی‌ها در قبال صادرات نفت به آمریکاست؛ چراکه همین دو ماه پیش عربستان با ارسال ناوگانی از سوپرنفتکش‌های خود در تلاش بود تا سیلی از نفت خود را روانه بازار آمریکا کند. 

در ماه آوریل رسیدن نفتکش‌های عربستان به سواحل آمریکا با کاهش شدید تقاضای نفت در بازار جهانی و بازار آمریکا ناشی از شیوع ویروس کرونا همزمان شد و باعث شد تا انبارهای نفت آمریکا تقریبا به طور کامل پر شود، اما با توجه به آنکه در آن زمان سعودی‌ها با روسیه بر سر کاهش عرضه نفت به بازار جهانی مشکل داشتند و حالا این مشکل بر اساس توافق کاهش عرضه نفت به بازار جهانی که در ماه آوریل امضا شد تقریبا حل شده، آنها سیاست خود در قبال آمریکا را تغییر داده و تلاش می‌کنند تا با کاهش صادرات به پایین آمدن حجم نفت انبار شده در ذخیره‌گاه‌های آمریکا کمک کنند. 

بنا به گزارش موسسات خطوط کشتیرانی در نیمه اول ماه ژوئن عربستان تنها یک محموله نفتی معادل 133 هزار بشکه در روز به آمریکا صادر کرده است و این در حالی است که در 15 روز اول ماه آوریل حجم صادرات نفت عربستان 1.3 میلیون بشکه در روز به آمریکا بود. البته برخی نفتکش‌های سعودی هنوز مقصد خود را مشخص نکرده‌اند اما در صورتی که این روند ادامه پیدا کند شاهد سقوط صادرات نفت عربستان به آمریکا به کمترین میزان در 35 سال گذشته خواهیم بود. 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.