سه‌شنبه ۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۷

معاون فرهنگی اوقاف خراسان رضوی:

موضوع «زیارت» مورد توجه واقفان قرارگرفته است

اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۵۱ مورد وقف جدید در زمینه‌های مختلف از جمله امر زائر و زیارت نیازمندان، اسکان، جهش و رونق تولید، مسائل آموزشی و فرهنگی در استان به ثبت رسیده است که برخی از آن‌ها تک‌نیتی و برخی چند نیتی هستند.

به گزارش قدس آنلاین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال ایزدی با بیان این مطلب، ضمن اشاره به این که کارکرد و عرصه وقف در سطح جامعه توسعه پیدا کرده است، اظهار کرد: در گذشته بیش از ۹۰ درصد موقوفات منحصر به یک یا دو موضوع بود، ولی در شرایط فعلی و در دهه اخیر عرصه‌های جدیدی برای وقف به ویژه در موضوعاتی که نیاز روز جامعه و آینده به حساب می‌آید، ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: وقف مشارکتی نیز سبب شده که هر فرد امکان ایجاد وقف به هر اندازه و سطحی را داشته باشد؛ به طوری که اگر توانایی وقف به صورت مستقل را ندارد، از این مسیر بتواند به هر میزانی که در توان اوست، در قالب وقف‌های مشارکتی شرکت کرده و جزء واقفان قرار بگیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: آثار و نتایج وقف در شرایط خاص بیشتر ظهور و بروز پیدا می‌کند؛ به طوری که در سال گذشته در مساله سیل و کمک به افراد خسارت دیده، از محل موقوفاتی که با نیت کمک به نیازمندان ایجاد شده‌اند، کمک‌های زیادی صورت گرفت.

ایزدی عنوان کرد: در موضوع بحران کرونا نیز از محل موقوفاتی که هدف نهایی آن‌ها مصداق کمک به نیازمندان و مسائل بهداشتی و درمانی بود، خدمات خوبی انجام شد؛ به طوری که از محل درآمدهای این موقوفات حدود ۲۱ هزار بسته معیشتی به ارزش ۴۰میلیارد ریال تهیه و در بین نیازمندان استان توزیع شد.

وی با اشاره به این که در سامانه جامع موقوفات حدود ۸۰۰ نیت وجود دارد، ادامه داد: همچنین از محل این موقوفات ۴۱۰هزار غذای گرم به ارزش ۳۸میلیارد ریال و ۵۱هزار بسته بهداشتی و ۳۶۰هزار ماسک در سطح استان در بین نیازمندان توزیع شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان این که موضوع زیارت مورد توجه واقفان قرار دارد، ادامه داد: در سال گذشته ۲۱۷ مورد وقف جدید در خراسان رضوی به ثبت رسید و بنا داریم امسال نیز با وجود همه مسائل نظیر مشکلات اقتصادی، عدم مراجعه افراد به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ارتباطات ضعیفی که فعلا وجود دارد، بیش از سال گذشته وقف جدید به ثبت برسانیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، وی گفت: از ۵۱ مورد وقف جدیدی که در سال جاری در خراسان رضوی به ثبت رسیده است، تعدادی از آن‌ها در قالب وقف‌های خاص و وقف‌های چند نیتی مربوط به امر زیارت و ایجاد و توسعه زائرسرا است تا منافع آن‌ها در جهت تسهیل موضوع زیارت و کمک به زائرانی که از توان مالی لازم برای زیارت و سفر برخوردار نیستند، هزینه شود.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.