چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸

معرفی راه‌یافتگان به بخش نهایی جایزه «جمالزاده»

جایزه «جمالزاده»

تعداد ۲۱۳ اثر از ۱۴۳۸ اثر رسیده به دبیرخانه دومین دوره جایزه «جمالزاده» از سراسر کشور به مرحله نهایی دومین دوره این جایزه راه یافتند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ستاد خبری دومین جایزه «جمالزاده»، مجید قیصری، دبیر ادبی این جایزه با اعلام این خبر گفت: در بخش داستان آزاد از میان ۸۶۹ اثر رسیده ۸۴ مورد و در بخش داستان «اصفهان» نیز از ۱۸۸ داستان ارسالی، ۳۹ اثر به فینال جشنواره راه یافتند. «زندگی‌نگاره‌های کرونا» دومین بخش پرطرفدار جایزه امسال بود که ۲۹۴ اثر در آن دریافت کردیم و پذیرای ۶۹ اثر در مرحله نهایی در این بخش شدیم. همچنین ۸۷ زندگی‌نگاره در بخش اصفهان به دبیرخانه جایزه ارسال شده بود که ۲۱ اثر از آن در فینال به رقابت گذاشته می‌شود.

قیصری با اشاره به روند کار هیئت انتخاب این جایزه و ملاک‌های داوری و نحوه انجام آن گفت: در جشنواره امسال سه گروه انتخاب در بخش‌های داستان‌های آزاد،‌ داستان‌های «اصفهان» و «زندگی‌نگاره‌های کرونا » و «اصفهان» داشتیم که هیات انتخاب هر بخش با این نگاه که بهترین داستان‌ها را به دست داوران نهایی برسانند، آثار را خواندند.

او ادامه داد: میزان اهمیت شخصیت‌پردازی،‌ چگونگی انتخاب زبان و زاویه دید از جمله معیارهای داوری آثار ارسالی در بخش داستان بود. مواردی همچون داشتن متن و زبان تصویری و محکم، صاحب لحن خوب بودن و موضوع را به درستی پرداخت کردن و بدون غلط نوشته شدن در بخش زندگی‌نگاره‌ها دارای اهمیت خاصی بود که در داوری‌ها لحاظ شد.

دبیر ادبی دومین جایز «جمالزاده» با اشاره به حضور سه برگزیده نخستین جایزه «جمالزاده» در ترکیب هیات انتخاب جشنواره دوم گفت: شورای سیاست‌گذاری جشنواره امسال بر آن شد که برگزیدگان و برندگان سال قبل در تجربه انتخاب و داوری جشنواره امسال حضور داشته باشند تا میزان صداقت جشنواره و اهمیت نیروهای نخبه جوان در مسیر برگزاری جایزه «جمالزاده» لحاظ شود.

قیصری افزود: این‌که شرکت‌کنندگان بدانند نویسنده‌ای مثل خودشان که توانسته روی سکوی برندگان بایستد حالا در تصمیم‌گیری جایزه سهیم است، اعتمادی دوسویه ایجاد می‌کند. در واقع این روند هم اعتماد داوران به نویسندگان و فعالان جوان و هم اعتماد شرکت‌کنندگان جایزه به جشنواره را نشان می‌دهد و نشانگر این است که همه در جایزه «جمالزاده» سهیم هستند و نیروهای جوان جایگاه خاصی دارند.

او با معرفی ترکیب هیات انتخاب دوره دوم «جمالزاده» بیان کرد: فرهاد بردبار، محمداسماعیل حاجی‌علیان و ناهید عصمتی در  بخش آزاد، سارا خسروی، مهدی باتقوا و مریم منوچهری داور در بخش داستان‌های بخش «اصفهان» و محمدرضا رهبری، مکرمه شوشتری و سعید معتمدی در بخش «زندگی‌نگاره‌ها» به خوانش آثار در مرحله انتخاب پرداختند.

دبیر ادبی دومین جایزه «جمالزاده» همچنین ۱۴ تیرماه را زمان اعلام برگزیدگان نهایی جایزه عنوان کرد و گفت: با توجه به  بحرانی بودن وضعیت و ادامه شیوع کرونا برگزیدگان نهایی را طی مراسمی به صورت مجازی معرفی می‌کنیم که به‌زودی جزییات آن اعلام می‌شود. 

او در پایان فهرست نامزدهای جایزه جمالزاده در بخش‌های مختلف را در خروجی سایت جایزه جمالزاده به آدرس jamalzadehaward.ir  قابل دسترسی دانست.

انتهای پیام 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.