شنبه ۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۵

تولید روزانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم شیر شتر در مشهد

شتر تک کوهانه

مدیر جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه در این شهرستان ۱۰ گله شتر و در مجموع ۵۳۲ نفر شتر شناسایی شده است، از تولید روزانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم شیر شتر در مشهد خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، امید طهماسبی‌زاده اظهار کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از مساحت مشهد را مناطق خشک و بیابانی تشکیل می‌دهد پرورش شتر اهمیت دو چندانی داشته و برخی از ویژگی‌های شتر مانند توانایی بالای تحمل کم آبی، تغذیه از علوفه‌های خشک و گیاهان مرتعی و بیابانی، مقاومت بهتر در مقابل بیماری‌ها، هزینه‌های درمانی کم در مقایسه با سایر دام‌ها، متابولیسم پایین، افزایش وزن روزانه مناسب و دوره پرواربندی کوتاه این حیوان را از منظر اقتصادی برای پرورش و تولید گوشت و شیر به صرفه می‌کند، همچنین برای پروش آن به تاسیسات چندانی نیاز نیست.

مدیر جهاد کشاورزی مشهد با بیان اینکه در این شهرستان ۱۰ گله شتر و در مجموع ۵۳۲ نفر شتر شناسایی شده است، ادامه داد: روزانه بیش از ۶۵۰ کیلوگرم شیر شتر در مشهد تولید می‌شود.

وی افزود: با توجه به خواص بالای شیر شتر دانشمندان از آن به عنوان طلای سفید بیابان یاد می‌کنند، همچنین، شیر شتر حاوی مقادیر زیادی مواد معدنی، آهن، روی، پتاسیم، مس، سدیم و منیزیم بوده، ۳ برابر شیر گاو ویتامین Cدارد و از لحاظ ویتامین  A ، و پروتئین غنی‌تر بوده، کلسترول آن کمتر است.

 طهماسبی‌زاده بیان کرد: شیر شتر خاصیت آنتی باکتریایی و آنتی ویروسی دارد، هضم آن راحت‌تر بوده و دارای قابلیت مبارزه با بیماری‌هایی مانند سرطان، آلزایمر، هپاتیت C سل، زخم معده، دیابت، ایدز، کنترل فشار خون، گرفتگی عروق و پوکی استخوان است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.