یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

پیش بینی برداشت ۱۵۰۰ تن عسل از زنبورستان های خراسان شمالی

تولید عسل

خراسان شمالی- مدیر امور طیور، زنبور عسل و پرورش کرم ابریشم سازمان کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون برداشت عسل بهاره از ۲۰۰ هزار کلنی در زنبورستان هایی که در مناطق گرمسیر مستقر هستند آغاز شده و پیش بینی می شود امسال ۱۵۰۰تن عسل بهاره برداشت شود.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی، علیرضا صادق اظهار داشت: بر اساس آمارگیری زنبورستان ها در سال گذشته تعداد هزار و ۹۵۵زنبوردار در این استان فعالیت دارند.

وی افزود: از سطح کلنی ها سالانه بیش از دو هزار و ۸۰۰ تن عسل،  ۷۷ کیلوگرم ژله رویال، ۱۰ هزار کیلوگرم گرده گل و۵۵۰ کیلوگرم بره موم تولید می شود.

صادق افزود: خراسان شمالی از نظر تولید زهر زنبور رتبه اول، از نظر بهره وری و میانگین تولید به ازای هر کلنی رتبه چهارم واز نظر تولید گرده گل رتبه نهم کشوری را دارد.

وی گفت: با توجه به خشکسالی و تغییرات اقلیمی، خروج از تک محصولی، ارتقاء دانش زنبورداران و توجه به توسعه تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از قبیل ژله رویال، گرده گل، زهر زنبور، بره موم وافزایش بهره وری از جمله برنامه های این سازمان است.

وی گفت: با توجه به وجود مراتع غنی با پوشش گیاهان دارویی(نظیر گون، آویشن و...) عسل های تولیدی استان از ارزش غذایی و دارویی بالایی برخوردار است.

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی گفت: در این راستا دوره های آموزشی جهت بهره برداران و کارشناسان درنظرگرفته شده است تا با تکنیک و روش های نوین زنبورداری آشنا شوند لذا تحقق برنامه های مورد نظر تثبیت اشتغال موجود، افزایش تولید و درآمد زنبورداران را به دنبال خواهدداشت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.