دوشنبه ۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۴

موسوی در پاسخ به قدس آنلاین:

ادعای احمدی‌نژاد در مورد قرارداد ۲۵ ساله با یک کشور خارجی صحت ندارد/اروپایی‌ها مذبذبانه رفتار می‌کنند

آرش خلیل‌خانه

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد تلاش دولت برای یک قرارداد جدید ۲۵ ساله با یک کشور خارجی را تکذیب کرد.

قدس آنلاین: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت آمریکایی‌ها نه حق دارند و نه این امکان را دارند که مکانیزم ماشه را آن‌گونه که ادعا کردند در صورت رأی نیاوردن قطعنامه شان برای تمدید تحریم تسلیحتی ایران فعال کنند.

وی اظهار داشت: آنها در جایگاهی نیستند که با استناد به قطعنامه پیشنهادی خودشان مفاد و دستاوردهای برجام را از بین ببرند. رایزنی‌هایی هم که با  سایر اعضای شورای منیت داشتیم همه آنها مخالف هستند و این رویکرد را تقبیح کرده‌اند و پیش بینی شکست دیگری برای آنها داریم.

حقوقمان را وجه المصالحه رابطه ارباب رعیتی اروپا با آمریکا نمی‌کنیم

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌‍ای وزارت امور خارجه درباره خبرهای منتشر شده از طرح کشورهای اروپایی برای تمدید سه ساله تحریم تسلیحاتی ایران برای راضی کردن آمریکایی‌ها نیز تصریح کرد: رویکرد غربی‌ها بویژه آمریکایی‌ها در مورد توانمندی دفاعی ما رویکرد امنیتی سازی است که مردود است. ما چه با تحریم و چه بی تحریم در مورد توان دفاعی کشور با کسی شوخی نداریم. همه پیشرفت های ما با وجود تحریم های ظالمانه بوده است.

موسوی اکید کرد: دوستان کار عبثی انجام می‌دهند و به بیراهه می‌روند. ادامه تحریم بر خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است و آثار و تبعاتی دارد که اروپایی‌ها و آمریکا باید عواقب آن را بپذیرند. تعامل اورپا و آمریکا به ما ربطی ندارد و ما حاضر نیستیم از حقوق خود بگذریم و آن را وجه‌المصالحه روابط ارباب رعیتی آن‌ها کنیم.

رفتار اروپایی‌ها مذبذبانه است

سخنگوی وزارت خارجه درباره بیانیه سه کشور اروپایی بعد از قطعنامه شورای حکام که خواستار مذاکره با ایران شدند نیز عنوان کرد: مواضعی که اخیرا اروپایی‌ها در موارد مختلف می‌گیرند را نمی‌پسندیم. مواضع آنها در این زمینه مذبذبانه است. در حالی که عضو برجام هستند و ادعا می‌کنند برجام را می‌خواهند حفظ کنند و نجات دهند، ولی اقداماتی خلاف روح و متن برجام انجام می‌دهند و بانی قطعنامه‌ای شدند که ایران واکنش شدیدی به آنها نشان داد.

موسوی افزود: شاید در ذهنشان این است که کاری کنند بینابین بین ایران و ادعاهای آمریکا تا اوضاع را کنترل کرده و یا به قول خودشان برجام را نجات دهند اما  راه نجات برجام بازگشت به تعهدات همه کشورهای عضو برجام است و این حرکات نمایشی و زیگزاگی و سیگنال‌های غلط فرستادن به طرفین کار درستی نیست و قطعا موجب حفظ برجام و روندی که در پیش گرفتند نیست.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: آنها آمریکایی‌ها را می‌شناسند که آمریکایی‌ها آنها را ابزار مطامع خود کرده‌اند. برای همه کشورهای عضو برجام بهتر است آنچه در برجام بوده را حفظ و اجرا کنند و از آن کوتاه نیایند و از این مواضع زیگزاگی و غیرسازنده نیز دست بردارند.

دو سه اقدام ویژه در چنته ایران

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اینکه ایران در صورت تمدید تحریم تسلیحاتی و استفاده از مکانیسم ماشه واکنشش به این اقدامات چه خواهد بود؟ گفت: دو سه اقدام ویژه برنامه‌ریزی شده که بر حسب شرایط تصمیم گیری خواهد شد. فکر می‌کنم کار به آنجا کشیده نشود و امیدوارم اینقدر عقل و درایت در آنها باشد که کار را به آنجا نکشانند. اقدام آمریکا در این مقطع به نتیجه نخواهد رسید.
ظریف در نشست ویدئو کنفرانس شورای امنیت سخنرانی می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این نشست با اشاره به اینکه ظریف در روزهای اخیر دو ویدئو کنفرانس با همتایان خود یوسف بن علوی و وزیر خارجه چین داشت و امروز احتمالاً همین مذاکرات را با همتای قطری خواهند داشت، گفت: وزیر امور خارجه فردا به صورت مجازی و ویدئو کنفرانس در نشست شورای امنیت سازمان در خصوص گزارش دبیرخانه در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شرکت و سخنرانی خواهند کرد.

رومانی در مورد مرگ قاضی منصوری شفاف‌سازی کند

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نتیجه درخواستها از دولت رومانی برای شفاف سازی و ارائه اطلاعات رسمی در مورد مرگ قاضی منصوری و علت آن نیز با بیان اینکه این اتفاق هنوز دارای ابهاماتی است، گفت: دولت رومانی هنوز شفاف سازی صورت نداده اما وزارت خارجه و سفارت ما قوه قضائیه و با همکاری اینترپل هنوز پیگیر هستند و ما درخواست داریم دولت رومانی هرآنچه را و به هر دلیلی رخ داده رسماً به دولت ایران اعلام کند که متأسفانه تاکنون جز اخبار رسانه‌ای چیزی دریافت نکرده‌ایم. ما خواهان روشن شدن ابعاد این اتفاق هستیم که سرنوشت ایشان چه بوده است.

واکنش موسوی به ادعای احمدی‌نژاد

موسوی درباره انتقادها و خبرهای منتشر شده در روزهای اخیر در مورد توافق همکاری ۲۵ ساله ایران و چین نیز با تأکید بر اینکه این موضوع جدید نیست، اظهار داشت: در سفری که رئیس جمهور چین به ایران داشتند توافقی صورت گرفت که روابط دو کشور جامع و راهبردی باشد. سندی هم امضا شد و یکی از بندهای آن اعلام می‌کرد دو کشور باید یک سند همکاری راهبردی در همه زمینه‌ها داشته باشند. در سفر سال گذشته ظریف پیش نویس سند به اطلاعات مقامات چینی رسید و چند بار تبادل شد و اخیراً در کشور این پیش نویس نهایی شد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما درباره انتقادهای اخیر محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق و ادعای او در مورد مذاکرات برای انعقاد یک قرارداد جدید ۲۵ ساله با یک کشور خارجی گفت:  من همه گمانه‌زنی ها را در این مورد رد و این ادعا را تکذیب می‌کنم. ما هیچ مذاکره و قراردادی بجز همکاری جامع و راهبردی با کشور چین نداریم که در حد پیش‌نویس است و هیچ یک از مواردی که گفته شده صحت ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: ما تلاش داریم رابطه مان را درازمدت امضا کنیم. سند به نوعی است که میشود در آینده آن را منتشر کرد و ابعاد سیاسی و اقتصادی در این سند هست که اگر نهایی شود می‌توان آن را منتشر کرد و هیچ چیز ابهام آمیزی ندارد.

منتظر انتخابات آمریکا نیستیم

سخنگوی وزارت خارجه درباره انتخابات آمریکا نیز گفت: این ها موضوعات داخلی آمریکاست و ایران بنای مداخله در امور داخلی آمریکا و هیچ کشور دیگری را ندارد. آنچه بین مقامات آمریکایی و کاندیداهای مختلف می‌گذرد مسائل انتخابات و رقابت‌های حزبی خودشان است و برای ما اهمیت ندارد که آنها درباره کشورشان و سرنوشت کشورشان چگونه تصمیم می‌گیرند آنچه برای ما مهم است نوع نگاه و تعامل آنها با ما و منطقه ماست که بر اساس منافع و سیاست‌های کلانی که داریم بعد از اینکه هر دولتی سر کار بیاید تنظیم و رفتار خود را براساس آن شکل خواهیم داد.

این دیپلمات ارشد ایرانی عنوان کرد: ما نه منتظر انتخابات آمریکا هستیم و نه اتفاقات داخلی آنجا برای ما اهمیت دارد اما از بعد حقوق بشری و انسانی برای ایران و مردم ایران اتفاقاتی که رخ می‌دهد مهم است. کشوری که داعیه حقوق بشر دارد و سالانه درباره کشورهای دیگر گزارش حقوق بشر می‌دهد امروز علنی حقوق بشر و حقوق سیاهان را در کشور خود زیر پا می‌گذارد و با نقض سیستماتیک حقوق بشر مواجه است.

درباره چشم انداز روابط ایران با ونزوئلا عنوان کرد: روابط ایران با ونزوئلا و سایر کشورها در آمریکای لاتین و سایر نقاط جهان روابط رسمی و عادی است و ارتباطی با کشورها و منافع کشورهای دیگر ندارد. ما به عنوان دو کشور مستقلی که روابط تعریف شده‌ای از گذشته داشته و داریم به روابط نرمال خود ادامه می‌دهیم و اقداماتی که اخیرا صورت دادیم چیز خارق العاده‌ای از دید ما نبوده است و یک تجارت عادی بین ایران و یک کشور مستقل دیگری در نقطه‌ای دیگر از جهان بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: این روابط خوشایند برخی قدرت‌ها از جمله آمریکا نیست که ما هر دو را تحت فشار و تحریم دارد. اولا به آنها ربطی ندارد و ثانیا اراده دو کشور بر این است که به روابط عادی در همه مقاطع ادامه دهیم، به ویژه در حوزه اقتصادی و گفت‌وگوها و رایزنی‌ها بین دو کشور ادامه دارد و سفری هم در پیش است که اگر نهایی شود انجام خواهد شد.

به گفته وی چیز ویژه‌ای نیست که کسی را نگران کند و ایران با دوستان خودش در حد اعلای تعامل رفتار می‌کند.

بحث عملیات مشترک را نمی‌توانم الان تایید کنم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره عملیات مشترک ترکیه و ایران در شمال عراق نیز بیان کرد: مبارزه با تروریست‌ها در دستورکار همه کشورهای منطقه است از جمله سه کشور. از هماهنگی خبر ندارم و طبیعی است ایران از مرزهای خود دفاع کند و هر جا تروریستی لانه کرده پاکسازی کند.

وی افزود: در این زمینه از نزدیک با مقامات عراقی در مشورت و تماس هستیم و آنها هم از گذشته در جریان فعالیت‌های ما و فعالیت‌های برخی گروهک‌های تروریستی شناسنامه‌دار در منطقه هستند. این همزمانی خیلی اتفاقی بوده است و بحث عملیات مشترک را نمی‌توانم، الان تایید کنم ولی این عزم در همه کشورهای منطقه ترکیه و حتی عراقی‌هاست که به تناسب شرایط و موقعیت با تروریست‌های شناسنامه دار که دست به اقدامات تروریستی علیه بیگناهان می‌زنند به ویژه در حاشیه نوار مرزی، مقابله کنند و این اقدامات در این زمینه صورت گرفت.

خبرنگاری درباره اصابت یک موشک از پاکستان به یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان ایران در هفته اخیر سوال کرد که موسوی گفت: خبر ندارم ولی پیگیری می‌کنم.

اروپا پناهگاه  تروریست‌های شناسنامه دار 

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره حضور آزادانه گروهک‌های تروریستی در اروپا بیان کرد: یکی از موارد انتقادی ما بحث پناه دادن به تروریست‌های شناسنامه دار در چند کشور اروپایی است. ما انتقادات بسیاری در این زمینه به کشورهای اروپایی وارد می‌کنیم و بارها آنها را از پناه دادن به تروریست‌های خطرناکی که نه تنها علیه مردم ایران جنایت کردند بلکه علیه کشورهای همسایه اقداماتی را صورت دادند، برحذر داشتیم.

موسوی افزود: سلسله اتفاقاتی که در سال‌های گذشته در کشورهای اروپایی رخ داده و یا تسویه حساب‌هایی که بین این گروهک‌ها انجام شده است. همگی نشانگر ماهیت تروریستی این گروه‌هاست. وقتی این گروه‌ها در لیست تروریستی این کشورها بودند به یک باره درآمدند و به گروه‌های عادی تبدیل شدند.

وی گفت: ما از سوابق و خطرات آنها هشدار دادیم و کشورهای اروپایی را از کمک کردن و پناه دادن به آنها و خطراتی که حتی ممکن است متوجه شهروندان اروپایی شود بر حذر داشتیم.

استقبال تهران از سفر الکاظمی

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق بیان کرد: استقبال می‌کنیم از هرگونه سفر مقامات کشورهای دوست و همسایه به ایران، چندین پیشنهاد سفر به ایران و همینطور سفر مقامات ما به کشورهای همسایه وجود دارد که هنوز نهایی نشده است.

حشد العشبی یک نیروی مردمی است

وی در پاسخ به سوالی درباره حمله به مواضع حشد الشعبی و حزب‌الله در عراق و اینکه چرا نخست وزیر عراق اجازه چنین حملاتی را داده است؟ گفت: مسائل عراق به خود عراقی‌ها مربوط است و ایران بنا نداشته و ندارد که در امور داخلی عراق دخالت و اظهار نظر کند.

موسوی بیان کرد: حشدالشعبی یک نیروی مردمی است که با نظر مقامات و مرجعیت عراقی شکل گرفته و به نیروی نظامی رسمی در آن کشور تبدیل شده و اطمینان داریم که دولت و ملت عراق به خوبی از پس این موارد بر خواهند آمد و موضوعات داخلی خود را به نحو احسن مدیریت و کشور را به سمت ثبات و آرامش و امنیت مطلوب پیش خواهند برد.

تحریم دارویی آمریکا علیه ایران علی رغم حکم دادگاه بین‌المللی

موسوی درباره پیگیری‌ها برای رفع تحریم داروها گفت: یکی از بحث‌ها ممنوعیت ورود دارو و کالاهای انساندوستانه به کشور بوده است. علیرغم اینکه گفتند دارو و انساندوستانه جز تحریم نیست، ولی با اقدامات علیه مبادلات بانکی و تهدید علیه شرکت‌های دارویی، پخش و ترانزیت انجام می‌دهند عملا راه ورود دارو و مواد انساندوستانه به کشور را بسته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: ما پیگیری حقوقی و شکایت کرده و موضوع به مراجع بین‌المللی احاله شد و حتی رای گرفتیم که اینها نباید جزو تحریم‌ها باشد، ولی متاسفانه به رغم پیگیری‌ها این موانع ادامه دارد و متاسفانه جانبازان و بیماران خاص ما از دسترسی به داروهایی که برای حیات آنها ضروری است، محرومند. 

وی افزود: پیگیری‌های وزارت خارجه با تمام توان دیپلماتیک به صورت دوجانبه و هم در مراجع بین‌المللی ادامه دارد و امیدواریم به نتیجه برسد. به ویژه روی سخن ما با کشورها و شرکت‌های اروپایی است که بحث‌های حقوق بشر ظاهرا برای آنها اهمیت دارد ولی متاسفانه به بهانه تحریم‌های ظالمانه آمریکا اجازه نمی‌دهند که این داروها وارد کشور ما شود.

مجلس توقف پروتکل الحاقی را تصویب کند اجرا می‌کنیم

موسوی درباره طرح کمیسیون امنیت ملی مجلس مبنی بر عدم اجرای پروتکل الحاقی نیز گفت: وزارت خارجه هیچ مشکلی با طرح‌ها و لوایحی که تبدیل به قانون شوند ندارد و آنها را حتما اجرا خواهد کرد. نظرات کارشناسی ما هم در این زمینه به دوستان منتقل شده است و چنانچه این طرح نهایی و تبدیل به قانون شود حتما وزارت خارجه استقبال و اجرا خواهد کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.