پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۹

گفت‌وگو با محمد کاسبی که نقش خادم حرم رضوی را ایفا کرده است

کاش همه کارهایم با محوریت امام‌رضا(ع) بود

محمد کاسبی

 محمد کاسبی را بسیاری از ما با نقش‌آفرینی در سریال به یادماندنی «خوش رکاب» می‌شناسیم. یک راننده کامیون مشتی که با ماشین نارنجی‌رنگش مسافر همیشگی جاده‌ها بود. کاسبی اما نقش‌های ماندگار دیگری هم دارد که یکی از آن نقش‌های ماندگار در کسوت «خادم» امام‌رضا(ع) در فیلم «آسمان هشتم» است. او در این فیلم، بازی تأثیرگذاری داشت.

زهره‌کهندل/

 محمد کاسبی را بسیاری از ما با نقش‌آفرینی در سریال به یادماندنی «خوش رکاب» می‌شناسیم. یک راننده کامیون مشتی که با ماشین نارنجی‌رنگش مسافر همیشگی جاده‌ها بود. کاسبی اما نقش‌های ماندگار دیگری هم دارد که یکی از آن نقش‌های ماندگار در کسوت «خادم» امام‌رضا(ع) در فیلم «آسمان هشتم» است. او در این فیلم، بازی تأثیرگذاری داشت.

این بازیگر پیشکسوت کشورمان، این روزها در بستر بیماری و محتاج دعای مردم و زائران امام‌هشتم(ع) است. او با اشاره به آثاری که با محوریت امام‌رضا(ع) کار کرده است، می‌گوید: سه اثر بازی کردم که محوریتشان امام‌رضا (ع) بود. یعنی این‌طور نبوده که مسئله زیارت به عنوان یک قصه فرعی و حاشیه‌ای باشد بلکه قصه اصلی در بستر حرم مطهر و زیارت امام رضا(ع) روایت می‌شد.

وی تأکید می‌کند: دلم می‌خواست تمام کارهایی که در طول عمرم انجام دادم، محوریتشان امام‌رضا(ع) باشد، ولی فقط سه قرعه به نام من افتاد و همین‌ها هم لطف و عنایت حضرت‌رضا(ع) به من بوده است.

این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون می‌افزاید: به خود می‌بالم که در سه پروژه مرتبط با موضوع امام‌رضا(ع) ایفای نقش کردم. دو فیلم سینمایی «دو چشم بی‌سو» و «آسمان هشتم» و سریال «همسفر خورشید» که در دو تا از  آن‌ها نقش خادم حرم امام هشتم(ع) را داشتم و چقدر بد می‌شد که من این دنیا را ترک می‌کردم و چنین نقشی را در پرونده‌ام نمی‌داشتم.

وی با اظهار امیدواری از اینکه  باز هم در آثار سینمایی و تلویزیونی مرتبط با حضرت امام رضا(ع) حضور داشته باشد، عنوان می‌کند: بازی در فیلم‌هایی با موضوعات دینی، حس و حال خوبی به بازیگر منتقل می‌کند و من حال بسیار خوبی در این کارها داشتم.

کاسبی با بیان اینکه سینمای ایران در حوزه فیلم‌های دینی کم‌کار بوده است، می‌گوید: حوزه دین، بستر مناسبی برای فیلم‌سازان است تا بتوانند از میان آن سوژه‌های زیادی را کشف کنند، اما به نظر می‌رسد بسیاری از فیلم‌سازان ما از این موضوع غفلت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه وجود بارگاه ملکوتی هشتمین امام شیعیان در کشور ما جزو الطافی است که خداوند متعال به مردم ما داشته است، خاطرنشان می‌کند: ما شیعیان باید به این مسئله افتخار کنیم و به خودمان ببالیم که بارگاه امام‌رئوف در کشور ما قرار دارد. همه ما ایرانی‌ها و مسلمانان، امام‌رضا(ع) را دوست داریم و عاشقانه به حضرتش عشق می‌ورزیم. خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب در آثار هنری و سینما و تلویزیون پرداخت‌های خوبی به زندگی این امام بزرگوار شده است.

کاسبی با اشاره به روزهای خوشی که در حرم مطهر امام‌رضا(ع) برای نقش‌آفرینی در این سه پروژه داشته است، عنوان می‌کند: زمانی که در حرم حضور داشتم خودم را در مقابل تمامی زائران و خادمان حضرت بسیار کوچک و حقیر می‌دیدم. مردم از سراسر ایران و جهان به حرم مطهر رضوی می‌آیند و شاید هر چه دارند خرج می‌کنند تا به بارگاه ملکوتی این امام رئوف برسند؛ چراکه امام رضا(ع) حج فقراست و هیچ کسی از اینجا دست خالی برنمی‌گردد.

این بازیگر پیش از این در یکی از گفت‌وگوهایش، ماجرای شفا گرفتن خود از حضرت رضا(ع) را چنین روایت کرده بود: من اولین بار در سال ۱۳۶۲ برای بازی در فیلم سینمایی «دو چشم بی‌سو» مدت طولانی را در حرم امام‌رضا(ع) گذراندم و درست یک سال بعد پای چپم ۹۰درصد از حس خود را از دست داد. وقتی پزشکان از من قطع امید کردند از خانواده‌ام خواستم مرا به حرم حضرتش برسانند و وقتی به حرم رفتم و زیارت کردم مشکل پایم حل شد و از امام رئوف شفا گرفتم.

سریال «همسفر خورشید» به کارگردانی علی شاه‌حاتمی سومین تجربه بازیگری در آثاری با موضوع امام رضا(ع) است و با اینکه شرایط تولید این سریال بسیار سخت و دشوار بود، من و سایر عوامل سریال انرژی عجیبی داشتیم و خوشبختانه به بهترین شکل این سریال به ثمر رسید. همچنین در فیلم سینمایی «آسمان هشتم» به کارگردانی حسن نجفی نیز همه اعضای گروه فیلم‌برداری سختی حس نمی‌کردند و گویا امام‌رضا(ع) کار را برای همه آسان کرده بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.