یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۷

روزنامه عربستانی به مرجعیت عراق جسارت کرد، افکار عمومی واکنش نشان دادند

عراق علیه آل‌سعود

علوی

اعتراض

 پس از توهین بی‌شرمانه روزنامه الشرق الاوسط عربستان به مرجع عالی‌قدر شیعیان، گروه‌ها، شخصیت‌ها و مردم عراق این جسارت را محکوم و بر ضرورت واکنش دربرابر آن تأکید کردند.

قدس آنلاین: پس از توهین بی‌شرمانه روزنامه الشرق الاوسط عربستان به مرجع عالی‌قدر شیعیان، گروه‌ها، شخصیت‌ها و مردم عراق این جسارت را محکوم و بر ضرورت واکنش دربرابر آن تأکید کردند. به گزارش ایسنا، هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح در سخنانی در واکنش به جسارت به آیت‌الله سید علی سیستانی، ضمن محکوم کردن این اقدام اظهار کرد: بار دیگر نظام جاهل آل‌سعود پس از توهین بی‌شرمانه به مرجعیت عالی‌قدر، تمامی خطوط قرمز و ارزش‌های والای ملت عراق را زیر پا گذاشت. وی افزود: این، توهین به احساسات میلیون‌ها سنی، شیعه، مسلمان و مسیحی در داخل عراق و خارج از آن است و همه نسبت به نقش پدرانه آیت‌الله سیستانی برای محافظت از حاکمیت ملی عراق و نقش قابل توجه ایشان در زمینه حفاظت از کشور در مقابل تروریسم آگاه هستند. نوری المالکی، نخست‌وزیر اسبق و رئیس جریان حکمت عراق نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد: مرجعیت، رمز قدرت ملت ما و پرچم وحدت آن است و توهین به ایشان به هر شکلی نقض آشکار ارزش‌های ملت ماست. عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق نیز که به دنبال خواست آیت‌الله سیستانی در هشتم آذر ۹۸، از پست نخست‌وزیری استعفا کرده بود، در دفاع از ایشان به میدان آمد و گفت: روزنامه سعودی و هر آن کس که در پی این روزنامه هست، به جای فتنه‌انگیزی و نفرت‌پراکنی، بهتر است از تلاش‌های عراق برای مبارزه با داعش و سازندگی در کشور حمایت کند.

روزنامه عربستانی الشرق الاوسط جمعه کاریکاتوری اهانت‌آمیز از آیت‌الله سیستانی منتشر کرد که در پی آن، مقام‌ها و شخصیت‌های عراقی بدان واکنش نشان دادند و کاربران در فضای مجازی در حال محکوم کردن این اقدام هستند. نصر الشمری، سخنگوی جنبش النجباء در توییتی نوشت: توهین و تعرض سعودی به مرجعیت، دلیل واضحی بر احساس تلخ شکست در برابر اقدام‌های حکیمانه و مستحکم مرجعیت دینی است که همه دسیسه‌های تکفیری آنان را به شکست کشاند. فراکسیون‌های دولت قانون، الصادقون و السند در پارلمان عراق هم این اقدام اهانت‌آمیز علیه مرجعیت دینی عراق را محکوم و آن را غیرقابل قبول خواندند. نصر الشمری، عضو پارلمان این کشور نیز خواستار بسته شدن دفتر روزنامه الشرق الاوسط و احضار سفیر عربستان شد. در همین زمینه نیز علی الشیبانی، رئیس کانون وکلای نجف اشرف در بیانیه‌ای از اقامه دعوی علیه روزنامه سعودی الشرق الاوسط به دلیل اهانت به مرجعیت عالی شیعیان در عراق خبر داد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.