یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶

زمان مشخصی برای پایان کرونا تعیین نشده است/هر فرد مبتلا می‌تواند تا ۱۵۰ نفر را دچار بیماری کند

 ابتلای حاجیان یزدی به ویروس کرونا

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هنوز زمان مشخصی برای پایان کرونا تعیین نشده است و ممکن است این ویروس تا چند سال آینده در جوامع وجود داشته باشد، گفت: باید مردم روش‌های خود مراقبتی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در کنار کرونا جدی بگیرند تا در این زمینه دچارآسیب نشوند.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از وبدا، مهدی قلیان اول با تاکید بر عدم حضور در تجمع‌های غیر ضروری همچون عروسی و مراسم ترحیم اظهار کرد: در شرایط فعلی حضور در این گونه تجمع‌ها به طور حتم موجب آسیب به سلامت خود و نزدیکان می‌شود بنابراین شهروندان می‌توانند برنامه‌های خود را به زمانی دیگر موکول کنند و یا در صورت امکان هزینه‌های گزاف این گونه برنامه‌ها را در کارهای دیگری هزینه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: هر فرد مبتلا می‌تواند در زمان حضور در تجمع، ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر را به ویروس کرونا مبتلا کند بنابراین از شهروندان درخواست می‌شود از حضور در تجمع‌های غیر ضروری به طور جدی پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه در مراکز خدمات جامع منتخب تست PCR برای افراد مشکوک به کووید -۱۹ انجام می‌شود، خاطر نشان کرد: در مواردی پزشکان مستقر در این مراکز، با بررسی شرایط بالینی فرد نیز بیماری را تشخیص و نسبت به تجویز دارو اقدام می‌کنند.

قلیان تصریح کرد: در حال حاضر اولویت انجام تست PCR، افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه‌ای هستند و در سایر افراد در صورت تشخیص و دارا بودن علائم، پزشکان نسبت به تجویز دارو اقدام می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در مرحله نخست شیوع ویروس کرونا بیش از ۲۴ هزار نفر به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کردند که از این تعداد تنها ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر به مراکز خدمات سطح دو ارجاع شدند و سایر افراد خدمات بهداشتی و مراقبتی را در مراکز زیر پوشش حوزه بهداشت دریافت کردند.

وی با بیان اینکه در مرحله نخست شیوع این بیماری تمامی سازمان‌ها و نهادها، مدیران و مسئولان در کنار مردم همکاری بسیار خوبی با دانشگاه علوم پزشکی مشهد و خادمان سلامت داشتند و این امر موجب کاهش آمار بیماران بستری و سرپایی مبتلا به کووید-۱۹ شد خاطر نشان کرد: متاسفانه کاهش همکاری مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و خود مراقبتی از نیمه خرداد ماه به طور مجدد موجب افزایش تعداد بیماران بستری شده است به گونه‌ای که در برخی از روزها نتیجه ۴۰ تا ۵۰ موارد تست کرونا مثبت می‌شود.

قلیان با بیان اینکه در حال حاضر این بیماری در جوانان بیشتر شایع شده است و این امر نشان دهنده آن است که این بیماری در این گروه سنی کمتر مورد توجه قرار گرفته است از تمامی شهروندان خواست نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی، خود مراقبتی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دقت نظر داشته باشند و به سلامتی خود بیش تر اهمیت دهند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هنوز زمان مشخصی برای پایان کرونا تعیین نشده است و ممکن است این ویروس تا چند سال آینده در جوامع وجود داشته باشد، گفت: باید مردم روش‌های خود مراقبتی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را در کنار کرونا جدی بگیرند تا در این زمینه دچارآسیب نشوند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.