سه‌شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۵

انگور یاقوتی تاکستانهای خلیل‌آباد روانه بازار شد

انگوریاقوتی

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد به برداشت انگور یاقوتی از سطح ۲۸۰ هکتار از تاکستانهای این شهرستان اشاره و بیان کرد: تاکنون دو هزار تن انگور یاقوتی از این طریق روانه بازار در سطح استان خراسان رضوی شده است.

به گزارش قدس آنلاین، محمود شبان  افزود: شهرستان خلیل‌آباد در مجموع دارای پنج هزار و ۷۷۰ هکتار باغات انگور است که بیش از ۲۶ رقم انگور در این شهرستان شناسایی شده که مهمترین ارقام آن پیکامی و عسکری معمولی است و برای تولید کشمش و تازه خوری مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: سایر ارقام نیز شامل ترشیز، لعل، ریش بابا، صاحبی، رزقی، یاقوتی، فخری، مسکه، طرقی، خلیلی و سرقی است که برای تازه خوری و تهیه مویز استفاده می‌گردد. 

مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد با اشاره به مشخصات رقم یاقوتی شامل تراکم حبه‌ها، زیاد وآبدار بودن، رنگ پوست قرمز مایل به بنفش و زودرس بودن آن برای مصرف تازه خوری گفت: در سال جاری باتوجه به خسارت شدید تگرگ نزدیک به ۴۰ درصد این باغات خسارت دید.

وی افزود: با توجه به تغییر اقلیم و خسارت همه ساله تگرگ، جهت کاهش این خسارت باغداران باید به استفاده از تکنولوژی و سامانه های جدید مانند سامانه ضد تگرگ و سایبان بپردازند که جهت تحقق این امر و حمایت از باغداران در تامین این تکنولوژی از محل اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی تسهیلات بانکی بلند مدت در نظر گرفته شده است.

شبان ادامه داد: تولید اقلام زودرس انگور در رساندن محصول به‌عنوان انگور نوبرانه به دست مصرف کننده، سود کشاورز را از فروش محصول دو برابر می‌کند. 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.