چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹

آصفی:

برجام تنها یک زندگی نباتی دارد/ اروپا بخشی از نقشه جلوگیری از احقاق حقوق ایران بوده است

حمیدرضا آصفی

حمیدرضا آصفی با تاکید بر استیصال آمریکا در موضوع پرونده هسته‌ای ایران گفت : متأسفانه اروپایی ها نیز با آمریکایی‌ها همراهی می‌کنند و در چند سال گذشته با فریبکاری تلاش داشته اند بگویند ما قصد داریم برجام را اجرا کنیم اما آمریکا اجازه نمی‌دهد.

قدس آنلاین: سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه درباره احتمال ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد : در عالم سیاست هر اتفاقی امکان رخ دادن دارد اما حقیقت این است امکان روی دادن این احتمال بسیار اندک است، زیرا ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل به لحاظ حقوقی، قانون و نرم های بین المللی هیچ توجیهی ندارد.

وی با اشاره به جلسه شورای امنیت سازمان ملل، اظهار کرد: در نشست قبل، آمریکا در صدد یارکشی بود اما ناظران و کشورهای عضو  شورای امنیت اذعان کردند نتیجه نشست برای آمریکا ویران کننده بود و حتی دوستان آمریکا نیز سمت آمریکا قرار نداشتند یعنی اگر کار به رای گیری می رسید، نیازی به وتوی چین و روسیه نبود یعنی آمریکا نمی توانست رای لازم را بگیرد.

سفیر اسبق ایران در فرانسه از استیصال آمریکا در موضوع پرونده هسته ای ایران گفت و بیان کرد: متأسفانه اروپایی ها نیز با آمریکایی ها همراهی می کنند و در چند سال گذشته با فریبکاری تلاش داشتند بگویند ما قصد داریم برجام را اجرا کنیم اما آمریکا اجازه نمی دهد.

وی در گفت‌وگو با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: حقیقت، امروز مشخص شده است و اروپا بخشی از نقشه برای جلوگیری از احقاق حقوق ایران بوده است و عملاً در مسیر آمریکا حرکت کرده است. البته آمریکایی ها قطعاً برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران برنامه های دیگری را اجرا می کنند و اروپایی ها نیز با آن‌ها همراهی خواهند کرد و به همین جهت ایران باید هوشیار باشد.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه ایران درباره اقدامات احتمالی ایران در مقابل فشار حداکثری آمریکا توضیح داد و عنوان کرد: مقاومت حداکثری در برابر فشار حداکثری یک انفعال محسوب می شود زیرا در این فرآیند ابتکار عمل در اختیار آمریکا خواهد بود و فشار به مردم ایران وارد می شود.

وی افزود: اگر آمریکایی ها و دوستان اروپایی آن‌ها احساس کنند فشارهایی که آن‌ها می آورند، در کنار مقاومت اقدامات دیگری انجام می دهیم، آن وقت متوجه می‌شوند راه آن‌ها اشتباه است.

آصفی تصریح کرد: نمی توان به برجام استناد کرد زیرا کارایی خود را از دست داده است و تنها یک زندگی نباتی دارد و برای جمهوری اسلامی ایران منفعتی ندارد.

انتهای پیام‌

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.