دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۳

ابتلای ۱۱نفر به تب کریمه کنگو در تربت جام

کریمه کنگو

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام گفت: از ۱۶بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو در این شهرستان نتیجه تست ۱۱نفر مثبت اعلام شد.

به گزارش قدس آنلاین، محمد افکار افزود: با مراجعه ۱۶بیمار مشکوک به بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به بیمارستان سجادیه شهرستان تربت جام پس ازبررسی و انجام آزمایش cchf نتیجه ۱۱تست مثبت شد.

وی ادامه داد:از مجموع مبتلایان تعداد هشت نفر از یک روستا بودند که متاسفانه از یک منبع یکسانِ آلوده استفاده کرده بودند که نتیجه تست همه افراد مثبت شد و الباقی در پراکندگی جغرافیایی سطح شهرستان بودند که تعداد چهار مورد منفی، ۳مورد مثبت و یک مورد در حال پیگیری است.

افکار در خصوص این بیماری و پیشینه آن در شهرستان نیز اظهار کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی تب دار حاد است که از طریق کنه در بهار و تابستان شایع می‌شود و اگر انسان با دام آلوده یا لاشه و خون دام آلوده تماس داشته باشد و یا از گوشت دام آلوده مصرف کند به این بیماری مبتلا می‌شود.

وی با اشاره به انتقال مستقیم براثر گزش انسان توسط کنه و علائم آن اظهار کرد: تب کریمه کنگو در بیمارستان‌ها از طریق تماس با خون افراد آلوده انتقال پیدا می‌کند؛ شروع ناگهانی تب، درد عضلانی و خونریزی از جمله علائم مهم این بیماری است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت جام تأکید کرد: توصیه می‌کنیم مردم حتماً از طریق مراکز دارای مجوز نسبت به تهیه گوشت اقدام کنند و همچنین گوشت خریداری شده را به مدت ۲۴ساعت در دمای صفر تا ۴درجه یخچال نگهداری کنند و در هنگام مصرف خوب بپزند، همچنین دامداران نیز از ارتباط با دام‌های آلوده خودداری کنند.

منبع: صداوسیما

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.