چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۵

آغاز مرحله دوم مرمت اضطراری و استحکام بخشی اثر تاریخی سرای عزیزالله اف در مشهد

مرمت سرای عزیز الله اف

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از آغاز مرحله دوم مرمت و استحکام بخشی سرای عزیزالله اف در مشهد خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین، ابوالفضل مکرمی‌فر امروز  در حاشیه بازدید مدیران میراث فرهنگی و مدیران شهرداری از پروژه های مرمتی مشارکتی با اعلام این خبر افزود: این بنای تاریخی که در فاصله ۲۰۰ متری حرم مطهر رضوی قرار دارد دارای دو حیاط مرکزی است که پیرامون آن ها حجره ها و غرفه های تجاری و مکان فعالیت کسبه بازار است.
او ادامه داد: مرمت این بنا با مشارکت شهرداری و کسبه از سال گذشته آغاز شده است.
او ادامه داد: مطالعات و آسیب شناسی با اعتبار دویست میلیون ریال در سال ۹۷ آغاز و طرح مرمتی بنا در شورای فنی تصویب و پس از طی کردن مراحل قانونی به پیمانکار ابلاغ شده است.
مکرمی فر تصریح کرد: مرحله اول اقدامات مرمتی شامل جمع آوری آوارها و نما، سبک سازی و مقاوم سازی در حیاط اول با اعتبار یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال (۱,۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال) انجام شده است.
او افزود: هم چنین در مرحله دوم مرمت کاروانسرای عزیزالله اف شامل دفع آب های سطحی، زه کشی، انتقال فاضلاب و مقاوم سازی سازه است.
کارونسرای عزیزالله اف از بناهای تاریخی مشهد است که در سال ۱۳۰۷ به دستور حاج غلام حسین مشهدی ساخته شده است. این اثر تاریخی به شماره ۴٠٣٠ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.