چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵

احتمال تنش نظامی در حوزه «نیل» بالا گرفت؛ اتیوپی رسماً آبگیری سد النهضه را آغاز کرد

سد النهضه

تلویزیون اتیوپی یک روز بعد از انتشار تصاویری از سد النهضه، به نقل از وزیر آب و آبخیزداری این کشور اعلام کرد که عملیات آبگیری این سد را آغاز کرده است.

به گزارش قدس آنلاین، تلویزیون رسمی اتیوپی چهارشنبه به نقل از وزیر آب و آب‌خیزداری این کشور از آغاز عملیات آبگیری سد بزرگ «النهضه» خبر داد.

«سیلیشی بکیلی»، وزیر آب اتیوپی با تأیید تصاویر منتشر شده از این سد در رسانه‌های غربی، گفت که این تصاویر دقیق است و ما عملیات آبگیری را آغاز کرده‌ایم.

دیروز رسانه‌های غربی از جمله آسوشیتدپرس و رویترز تصاویری ماهواره‌ای از سد النهضه منتشر کردند که به وضوح بالا آمدن آب پشت این سد را نشان می‌داد.

وزیر آب اتیوپی با این حال به بن‌بست رسیدن مذاکرات سه کشور مصر، سودان و اتیوپی بر سر مکانیزم تقسیم آب و آب‌گیری سد النهضه را تکذیب کرد و گفت که این مذاکرات نه‌تنها برای نسل فعلی بلکه برای نسل‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

او مدعی شد که در نشست‌های اخیری که با همتایان مصری و سودانی خود داشت، در برخی بندهای مرتبط با سد النهضه به توافق رسیده‌اند.

با این حال، محمد العبدالعاطی، وزیر منابع آب و آبخیزداری مصر بن‌بست بر سر مذاکرات حول محور آب نیل را تأیید و از سیاست‌های اتیوپی انتقاد کرد و گفت که برخی می‌گویند مصر بیشترین سهم را از آب نیل به خود اختصاص داده حال آنکه این درست نیست و اتیوپی با داشتن ۱۰۰ میلیون رأس دام، بیشتر از احشام مصر و سودان از آب نیل برداشت می‌کنند.

با اعلام رسمی خبر آب‌گیری سد النهضه، این احتمال است که اختلافات بین آدیس‌آبابا و قاهره به تنش نظامی منجر شود؛ چرا که دو کشور مصر و اتیوپی ماه پیش بعد از اختلافات بر سر نحوه آب‌گیری این سد، یکدیگر را به استفاده از قدرت نظانی تهدید کردند.

مصر به عنوان کشوری که در پایین‌دست رود نیل قرار گرفته، به اتیوپی پیشنهاد داده به جای بازه زمانی سه ساله، سد النهضه را در ۲۱ سال پرکند؛ پیشنهادی که اتیوپی آن را با توجه به هزینه‌های ساخت سد و امید به تولید برق حاصل از این سد و فروش آن به کشورهای آفریقایی، صرفا به نفع مصر می‌داند (جزئیات بیشتر اینجا).

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.