شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸

مدیرکل بهزیستی گیلان:

۱۴ درصد جمعیت گیلان بالای ۶۰ سال دارند

بهزیستی

گیلان- مدیرکل بهزیستی گیلان، ۱۴ درصد جمعیت استان را به طور متوسط بالای ۶۰ سال دانست و گفت: نه تنها گیلان پیرترین استان کشور است، بلکه نگران کاهش نرخ فرزندآوری و فاصله بین ازدواج و فرزندآوری هستیم.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی بهزیستی گیلان ،حسین نحوی نژاد معلولیت را باری سنگین بر دوش خانواده و جامعه دانست و عنوان کرد: حدود ۶۰ هزار خانواده معلول و زن سرپرست خانوار تحت پوشش مستقیم بهزیستی هستند. بخشی دیگر از جامعه هدف نیز از خدمات یارانه ای و مددکاری و حمایتی و تخصصی بهزیستی برخوردارند.

وی با اشاره به نقش یک سومی بهزیستی در پرداخت هزینه نگهداری معلولان و سالمندان، ادامه داد: دوسوم هزینه ها توسط مردم پرداخت می شود و شاهد رشد ۱۵ درصدی کمک های خیرین در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ بودیم. در ایام کرونایی نیز ۸.۵ میلیارد تومان توسط خیرین جهت تهیه اقلام بهداشتی و ضد عفونی مورد نیاز مددجویان در مراکز بهزیستی اهدا شد.

نحوی نژاد، با بیان اینکه مستمری بگیران بهزیستی گیلان از ۳۷ هزار خانوار در سال ۹۸ به ۴۴ هزار خانوار در سال ۹۹ رسیده است، متذکر شد: معلولان و سالمندان، زنان سرپرست خانوار و ایتام مستمری بگیران بهزیستی را تشکیل می دهند. همچنین حق پرستاری معلولان ضایعه نخاعی از ۳۰۰ هزار تومان به ۵۵۰ هزار تومان و کمک هزینه ایتام از ۳۵۰ هزار تومان به ۶۵۰ هزار تومان در سال جاری رسیده است. البته هنوز ۱۱ هزار و ۵۰۰ خانوار گیلانی در نوبت دریافت مستمری در حوزه اجتماعی و توانبخشی هستند.

وی با اشاره به نرخ بالای تصادفات راهنمایی و رانندگی در گیلان، اظهار کرد: تصادفات و بازماندگان زلزله سال ۶۹ رودبار موجب شده تعداد معلولان ضایعه نخاعی گیلان از میانگین کشوری بالاتر باشد و از ۳۰ هزار معلول ضایعه نخاعی کشور، ۱۱۰۰ معلول متعلق به گیلان است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.