شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲

هزینه 2هزارمیلیون دلاری دوستی با ترامپ برای مردم ژاپن

ژاپن و آمریکا

اگرچه نخست وزیر ژاپن حامی سرسخت دونالد ترامپ است و مدعی است که سطح روابط دو کشور را برای مقابله با تهدید چین به خوبی ارتقا داده اما توکیو اکنون باید بار هزینه بیش از ۲/۲ تریلیون دلاری احیای اقتصاد بیمار خود را به دوش بکشد.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به گفته ویلیام پسک، خبرنگار مستقر در توکیو در حالیکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به ۳.۵ میلیون تن رسیده، کاملا مشخص است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال مقابله با این ویروس است. پیامدهای اقتصادی که در آینده رخ خواهد داد در سراسر جهان بازتاب خواهد یافت و در این میان نابودی و  تاثیر مخرب آن بر رشد اقتصادی در چین، ژاپن، کره جنوبی، آسیای جنوب شرقی فراتر از آن خواهد بود.

نبرد اخیر تجاری بین آمریکا و چین بر سایر کشورهای جهان نیز اثر گذاشته است. تحلیلگران از طرفی به نزدیک بودن ارتباطات بین آبه و ترامپ خشنود هستند و از طرفی بر این باورند که این روند تاثیری بر اعمال تعرفه های گمرکی آمریکا بر چین و ژاپن نمی گذارد.

ترامپ در نشان دادن دوستی و اتحاد متقابل به آبه ناکام ماند آن هم به شینزو آبه که جزو نخستین رهبران جهان بود که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا به برج ترامپ در نیویورک رفت تا به او این پیروزی را تبریک بگوید.

این دوستی و اتحاد بین ژاپن و آمریکا باعث شد تا یک کرسی به ژاپن در گروه هفت داده شود که چین در آن جایگاهی ندارد اما اوضاع وقتی تغییر کرد که ترامپ رویکرد خود را نسبت به چین تغییر داد و با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین گرم گرفت.

مساله دیگری که باعث خشم و ناراحتی ژاپن شد، نزدیکی ترامپ به رهبری کره شمالی است که توکیو آن را یک تهدید امنیتی می داند.

این خبرنگار مستقر در توکیو گفت: اگر ترامپ اهمیتی به آبه یا دیگر متحدان می داد، خیلی زود آتش بس جنگ تجاری اعلام می کرد. اما بجای آن، تلفن را برداشت و با رهبران گروه ۲۰ و گروه هفت درباره رکود جهانی اقتصاد و درآمدها و کووید-۱۹ صحبت کرد.

وی ادامه داد، به دلیل غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ، هنوز مشخص نیست که او در بازه زمانی اکنون و سوم نوامبر که زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست، چه کاری انجام می دهد. شاید برای بهبود جایگاهش، مالیات جدید بر چین ببندد؟ ترامپ می تواند دلار را ضعیف و حتی سال مالی ژاپن را خراب کند.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.