سه‌شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۷

شلیک «فاتح» از پرتابگرهای متفاوت/ آیا سپاه از موشک جدید استفاده کرده است؟

موشک انداز

طبق تصاویر منتشر شده از رزمایش پیامبر اعظم، به نظر می‌رسد سپاه از موشک سوخت جامد جدیدی از روی پرتابگرهای متفاوت استفاده کرده است.

مرحله نهایی رزمایش موشکی و دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام «پیامبر اعظم 14» در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز در حال برگزاری است.

«پیامبر اعظم» سلسله رزمایش های سالیانه سپاه است  و در رزمایش امروز، یگاهای پهپادی، موشکی، شناوری، راداری و ... از دو نیروی دریایی و هوافضای سپاه به انجام عملیات می پردازند.

طبق آنچه تاکنون اعلام شده، در این رزمایش تمریناتی نظیر پدافند ضد بالستیک و کروز، مقابله با ناو هواپیمابر و برخی شلیک ها از هوا، دریا و ساحل صورت گرفته و این رزمایش تا فردا ادامه خواهد داشت.

بنابر آنچه فرماندهان سپاه گفتند، در این رزمایش قرار است از برخی تجهیزات غافلگیر کننده و نیز موشک‌های بالستیک دریایی با برد بلند نیز استفاده شود.

همچنین طبق اعلام روابط عمومی سپاه، منطقه رزمایش برای اولین بار با تصاویر دریافتی از «ماهواره نور» رصد و پایش می شود.

ازجمله اقدامات انجام شده در رزمایش پیامبر اعظم14، در زمینه موشک‌های کروز، شلیک موشک های برد کوتاه نصر از یک پرتابگر جدید زمینی نصب شده پشت کامیون است.

به نظر می‌رسد که این پرتابگر شامل تعداد زیادتری موشک نسبت به نمونه های قبلی -که نهایتاً 2 فروند موشک حمل می کردند- باشد.

موشک نصر-1 در این رزمایش از بالگردهای 206 نیروی دریایی سپاه نیز شلیک شد.

پرتابگر ساحلی متحرک جدید موشک نصر که دارای یک دیواره بزرگ و متحرک در کناره خود است

مراحل شلیک موشک نصر از بالگرد نیروی دریایی سپاه

اصابت موشک به ماکت ناو هواپیمابر

همچنین در تصاویر منتشر شده، شلیک موشک بالستیک از نسل فاتح-110 از یک پرتابگر جدید دیده می‌شود. علاوه بر تفاوت هایی در قسمت سرجنگی این موشک نسبت به فاتح-110 پرتابگر مورد استفاده نیز جدید بود.

در موشک بالستیکی که امروز -به سمت اهداف دریایی و یا احتمالا اهدافی در جزایر-  شلیک شد، استفاده از سرجنگی تک مخروطی نسبت به نمونه های مرسوم دو مخروطی در انواع فاتح-110 و هرمز مشهود است. این سرجنگی شباهت زیادی به سرجنگی موشک ذوالفقار (در ابعاد کوچک‌تر) دارد. موشک ذوالفقار یک موشک سوخت جامد دیگر از خانواده فاتح با برد 700 کیلومتر است.

به علاوه به نظر می‌رسد که طول این موشک کمی کوتاه تر از نمونه های فاتح و هرمز باشد.

پرتابگر دو فروندی جدید موشک های بالستیک تاکتیکی

سپاه در بهمن 1398 نسل جدید موشک های بالستیک خود به نام رعد500 را به نمایش در آورد که با استفاده از بدنه کامپوزیتی و نیز موتور سوخت جامد جدید زهیر با پوسته عایق کامپوزیتی در حدود 50 درصد کاهش وزن نسبت به نسل فاتح-110 را محقق کرد. این در حالی بود که برد این موشک نیز از 300 کیلومتر در نسل چهارم فاتح-110 به 500 کیلومتر افزایش یافته بود.

پیش از این، موشک خلیج فارس، هرمز-1 و 2 و نیز فاتح مبین، انواع قبلی موشک های بالستیک دریایی ساخت داخل بوده اند. موشک مشاهده شده در رزمایش پیامبر اعظم-14 اگر از فناوری های موشک رعد500 بهره مند باشد قاعدتاً از وزن و تا حدودی ابعاد کوچکتر نسبت به موشک های قبلی سپاه برخوردار خواهد بود.

به کارگیری 2 فروند از این نوع موشک روی کامیون تجاری به جای یک فروند سابق نیز می تواند مؤید سبک‌تر بودن موشک جدید باشد.

پرتابگر جدید مشاهده شده در شلیک امروز، از نظر ظاهر بیرونی کاملاً مشابه کامیون های تجاری بوده و از این نظر برای دشمن قابل شناسایی نیست اما بر خلاف سایر پرتابگرهای مخفی شده در کامیون های تجاری که تنها یک فروند موشک بالستیک نسل فاتح حمل می کردند، در این پرتابگر، 2 فروند موشک به کار گرفته شده است. این درحالیست که قبلاً پرتابگرهای 2 فروندی روی خودرویی نظامی با ظاهر کاملاً متمایز از کامیون های تجاری به کار گرفته می‌شد.

همانطور که در ابتدای متن گفته شد، در رزمایش پیامبر اعظم-14 قرار است برای اولین بار از موشک های بالستیک دریایی برد بلند نیز استفاده شود.

ماهواره نور محصول نیروی هوافضای سپاه است که در رادیبهشت سال جاری به مدار 420 کیلومتری زمین ارسال شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.