چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸

توسط خانه مطبوعات و رسانه‌های استان مطرح شد:

تدوین پروتکل بهداشتی نشست‌های خبری و روز خبرنگار در خراسان رضوی

خانه مطبوعات

خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی به منظور حفاظت بیشتر از خبرنگاران، پروتکل بهداشتی برگزاری نشست‌های خبری و بازدیدهای روز خبرنگار را در شرایط شیوع کرونا تدوین کرد.

به گزارش قدس آنلاین، خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی برای اولین بار در کشور به منظور حفاظت بیشتر از خبرنگاران به عنوان فعالان خط مقدم مقابله با کرونا در کنار مدافعان سلامت، پروتکل بهداشتی برگزاری نشست‌های خبری و بازدیدهای روز خبرنگار را در شرایط شیوع کرونا تدوین کرد.

این پروتکل در ۱۲ بند و یک تبصره منطبق با پروتکل تیم خبرنگاری وزارت بهداشت و نظر کارشناسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد تدوین شد و در جلسه امروز شورای هماهنگی روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی استان خراسان رضوی نیز ارائه شد.

پروتکل بهداشتی برگزاری نشست‌های خبری در شرایط شیوع کرونا که از سوی خانه مطبوعات و رسانه‌های خراسان رضوی تدوین شده، به این شرح است:

۱. استفاده از ظرفیت شبکه‌های ارتباطی الکترونیکی و تصویری برای برگزاری جلسات خبری مجازی و ارسال اخبار به خبرنگاران با هماهنگی روابط عمومی‌ها در اولویت قرار گیرد.

۲. در صورت نیاز به برگزاری نشست خبری، سعی بر برگزاری جلسه در فضای روباز و محیط دارای وسعت متناسب باشد.

۳. مکان برگزاری نشست و مراسم حتماً دارای تهویه مناسب و پنجره باز باشد. (جهت برگزاری نشست خبری به ازای هر ۱۲ متر فضای بسته، وجود دو متر مربع پنجره باز، الزامی است).

۴. ضدعفونی کردن دست‌ها و انجام تب سنجی در بدو ورود انجام پذیرد. همچنین سنجش میزان اکسیژن خون با رعایت موازین (بهداشتی (پالس اکسی متری) در برگزاری نشست‌های خبری توصیه می‌شود.)

٥. رعایت حداقل فاصله فیزیکی یک و نیم تا ۲ متر در زمان حضور و استقرار افراد الزامی است.

۶. به همراه داشتن و استفاده از ماسک الزامی است. علاوه بر آن ارائه ماسک بهداشتی در بسته بندی تک نفره از سوی سازمان برگزار کننده برای خبرنگاران مایه مزید امتنان است.

٧. عدم ازدحام در هنگام ورود و خروج ضروری است.

٨. مدت زمان برگزاری آئین و نشست، حتی الامکان کوتاه بوده و ترجیحاً زیر یک ساعت در نظر گرفته شود.

۹. حضور بیش از ۲۵ نفر خبرنگار در هر نشست خبری، مجاز نمی‌باشد. (دعوت از افراد به صورت محدود و با نام رسانه و فرد مدعو پیشنهاد می‌شود).

۱۰. برگزاری نشست‌های خبری و آئین‌های افتتاحیه و اختتامیه و نظایر آن که مستلزم سفر برون شهری است، تا اطلاع ثانوی ممنوع خواهد بود.

۱۱. پذیرایی توصیه شده برای همه نشست‌های خبری آب معدنی و اقلام دارای بسته بندی بهداشتی است.

۱۲. توصیه می‌شود قبل و بعد از برگزاری نشست خبری، مکان برگزاری، توسط دستگاه‌های مه پاش با الکل ۷۰ درصد ضدعفونی شود.

همچنین باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا و وضعیت قرمز موجود در استان‌هایی همچون خراسان رضوی، بازدیدهای روز خبرنگار از رسانه‌های مختلف با محدودیت مواجه بوده و با توجه به دورکاری برخی خبرنگاران و همچنین عنایت به سلامت حاضران در رسانه‌ها و نیز میهمانان پیشنهاد می‌شود هرگونه برنامه حضور در رسانه‌ها برای تبریک و تجلیل در صورت امکان در شرایط بهتر پساکرونا بوده و در صورت تشخیص ضرورت، حضور حتماً با هماهنگی قبلی و در زمان محدود مشخص و با نفرات محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اصل فاصله گذاری انجام پذیرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.