جمعه ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۳

بدترین رکود اقتصادی آمریکا در تاریخ رقم خورد؛ افت ۳۳ درصدی تولید ناخالص داخلی

آمریکا

طبق اطلاعات دفتر پژوهش های اقتصادی آمریکا، تولید ناخالص داخلی که شاخص فعالیت اقتصادی در این کشور است، ۳۲.۹ درصد در سه ماهه دوم سال جاری میلادی کاهش یافته است.

قئس آنلاین: تحلیل های اقتصادی نشان می‌دهد همه‌گیری ویروس کرونا باعث شدیدترین رکود اقتصادی آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی شده و هزینه کرد مصرف‌کنندگان و فعالیت‌های تجاری را به شدت کاهش داده است.

طبق اطلاعات دفتر پژوهش های اقتصادی آمریکا، تولید ناخالص داخلی که شاخص فعالیت اقتصادی در این کشور است، 32.9 درصد کاهش یافته است. این رقم از 1974 تا حالا یعنی از زمان آغاز فعالیت دفتر پژوهش های اقتصادی بی‌سابقه است.

 قبل از آغاز همه گیری ویروس کرونا، بیشترین کاهش تولید ناخالص داخلی در آمریکا مربوط به سه ماهه اول سال 1958 می شد. تولید ناخالص داخلی آمریکا در آن زمان 10 درصد به صورت سالانه کاهش یافت. شوک اقتصادی به وجود آمده در سه‌ماهه‌  دوم سال جاری میلادی 4 برابر شدیدتر از بدترین رکود فصلی طی رکود بزرگ سال‌های 2007 تا 2009 بود.

طبق اطلاعات این دفتر، فعالیت اقتصادی در آمریکا 5 درصد در سه ماهه اول 2020 کاهش یافته است.

 دفتر پژوهش های اقتصادی آمریکا اعلام کرد:« کاهش تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم نتیجه اقدامات اتخاد شده برای مبارزه با همه گیری ویروس کرونا و دستور به ماندن در خانه در ماه‌های مارس و آوریل است. این تعطیلی ها در ماه ژوئن در برخی از مناطق کشور برداشته شدند و بسته‌های کمکی دولت بین خانواده ها و کسب و کار ها توزیع شد».

« این اقدامات باعث تغییر فعالیت های اقتصادی شد. کسب و کارها و مدارس همچنان از راه دور به فعالیت ادامه دادند و مصرف‌کنندگان هزینه های خود را لغو کرده، محدود کرده یا تغییر جهت دادند».

 مارک زندی، اقتصاددان ارشد در موسسه مودیز آنالیتیکس می‌گوید:« این گزارش نشان دهنده چاه عمیقی است که اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم در آن افتاده، ما به تدریج از این چاه بیرون می آییم ولی زمان زیادی طول خواهد کشید».

 دولت آمریکا در روز پنج شنبه گزارش داد 1.43 میلیون آمریکایی دیگر در هفته گذشته برای دریافت مزایای بیکاری تقاضا داده اند یعنی 12 هزار نفر افزایش. این دومین هفته پیاپی افزایش تقاضا برای مزایای بیکاری در آمریکا بود.

منبع: تسنیم

 انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.