شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸

مدیرکل دامپزشکی استان همدان:

گزارشی از بیماری تب سه روزه دام دراستان همدان ثبت نشده است

بیماری سه روزه دام

همدان - مدیرکل دامپزشکی استان همدان بابیان اینکه بیماری تب سه روزه (BEF) یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاو میش است، گفت: تاکنون گزارشی از بیماری تب سه روزه دام دراستان همدان ثبت نشده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی دامپزشکی استان همدان محمود رضا رسولی اظهار کرد: بیماری تب سه روزه درگاو موجب کاهش تولید شیرو وزن دام می‌شود و با علائمی همچون تب ناگهانی، لنگش همراه با عدم تعادل درراه رفتن، بی اشتهایی وریزش اشک، ترشحات بزاق وبینی، درد وخشکی مفصل و سفتی شدید عضلات همراه است، واولین علائم بالینی با تب ناگهانی ۴۰ تا ۴۱.۵ درجه سانتی‌گراد به‌ صورت دومرحله‌ای و گاهی هم سه مرحله‌ای مشاهده می‌شود که معمولاً ۱۲ الی ۱۸ ساعت طول می‌کشد.

وی ضمن اشاره به گذرا و قابل درمان بودن این بیماری، گفت: خوشبختانه تا کنون گزارشی در خصوص بروز این بیماری در استان همدان نداشته‌ایم و به علت قرار گرفتن در فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان احتمال بروز بیماری در دام‌ها افزایش پیدا می‌کند.

رسولی عنوان کرد: گسترش این بیماری بستگی به جمعیت حشرات ناقل و شدت و مسیر بادهای غالب فصلی دارد که موجب انتقال حشرات به سایر مناطق می‌شود و یکی دیگر از راه‌های انتقال این بیماری حمل و نقل دام‌های آلوده و مبتلا از یک منطقه به منطقه دیگر است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.