یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۰

نظر آیت‌الله بهجت در خصوص عزاداری محرم

آیت الله بهجت

آیت‌الله بهجت می‌فرماید: مأموریت رضاخان تعطیلی روضه‌خوانی بود؛ در آن زمان، نزد آقا شیخ عبدالکریم حائری گفته شد: روضه‌خوانی امر مستحبی است، شما با او مخالفت نکنید. ایشان فرمودند: بله، مستحب است، اما هزار واجب در آن است!

قدس آنلاین: مرحوم آیت‌الله بهجت در یکی از بیانات خود که در صفحه ۲۷۴ کتاب رحمت واسعه آماده است، در خصوص اهمیت عزاداری در ماه محرم برای سیدالشهدا(ع) می‌فرمایند:

می‌گوییم: به واجبات می‌پردازیم، مستحبات شد شد، نشد نشد!

بابا، این مستحبات است که انسان را به جایی می‌رساند! برای همین، سباع و بهایم (درندگان و چهارپایان؛ مقصود، مأموران رژیم پهلوی است.) رشوه برای جلوگیری از مستحبات گرفته بودند.

مأموریت رضاخان پهلوی این بود که دستگاه روحانیت و روضه‌خوانی را تقریباً تعطیل کند؛ لذا در آن زمان، نزد آقا شیخ عبدالکریم حائری رحمه‌اللّه گفته شد: روضه‌خوانی امر مستحبی است، شما با جلوگیری رضاخان از آن مخالفت نکنید. ایشان در جواب فرمودند: بله، مستحب است، اما هزار واجب در آن است!

زیرا مجلس روضه فقط روضه‌خوانی نیست؛ بلکه مجلس درس احکام، معارف، عقاید و ترویج مذهب است.

خدا می‌داند که چقدر احکام واجب و چه چیزهایی از حالات، سیره و کلمات سیدالشهدا و سایر معصومین علیهم‌السلام در مقدمه روضه نقل می‌شود که سبب تقویت دین و موجب افزایش ایمان مردم است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.