جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۲

اردوغان: عملیات حفاری در مدیترانه را از سرگرفتیم

اردوغان

رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در سخنانی گفت که یونان به تعهدات خود عمل نکرده و ترکیه عملیات حفاری را در دریای مدیترانه از سر گرفته است.

به گزارش قدس آنلاین، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز جمعه در سخنانی گفت که یونان به تعهدات خود به ترکیه در زمینه توقف عملیات حفاری در دریای مدیترانه عمل نکرده است.

به گزارش شبکه خبری «تی‌آرتی»، وی در ادامه سخنانش گفت که ترکیه عملیات حفاری در دریای مدیترانه را از سر گرفته و به اجرای توافق‌هایش با لیبی ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور ترکیه به انفجار عصر روز سه‌شنبه در بیروت نیز اشاره کرد و گفت که ترکیه با تمامی امکانات خود به لبنان کمک خواهد کرد و در کنار بیروت و ملت لبنان خواهد ایستاد و به رئیس جمهور لبنان اعلام کردیم که آماده انتقال مجروحان به ترکیه توسط هواپیماهای اورژانس هستیم.

اردوغان به توافق امضا شده میان یونان و مصر نیز اشاره کرد و گفت که این توافق هیچگونه ارزشی نداشته و باطل است و یونان هیچگونه مرزی با لیبی و مصر ندارد و هیچ حقی برای امضای چنین توافقنامه‌ای ندارد.

وزیر خارجه یونان پنجشنبه راهی قاهره شد و با «سامح شکری»، همتای مصری خود دیدار و در مورد راه‌های تقویت روابط دوجانبه و مسائل منطقه مورد توجه طرفین گفت‌وگو کردند و به تبادل آرا پرداختند. در این دیدار همچنین تفاهمنامه ترسیم مرز دریایی میان دو کشور نیز امضاء شد. (جزئیات بیشتر)

امضای تفاهم نامه ترسیم مرزهای آبی بین مصر و یونان در واکنش به امضای تفاهم‌نامه مشابه بین ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی به ریاست «فایز السراج» است که ماه نوامبر سال میلادی گذشته به امضای رؤسای جمهور ترکیه و لیبی رسید.

وزیر خارجه یونان بعد از امضای تفاهم‌نامه امروز، گفت که تفاهم‌نامه ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی «غیرقانونی» است و آتن به کمک قاهره، برای مقابله با هر گونه چالش‌هایی در منطقه شرق مدیترانه همکاری می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.