یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵

بارش‌های سیل‌آسا در جنوب سیستان و بلوچستان ادامه دارد؛ سیل جان یک زوج را گرفت

سیلاب

زاهدان- بارش‌های سیل‌آسا تحت نفوذ جریانات مونسون و آب‌وهوای مدیترانه‌ای که جنوب سیستان و بلوچستان را در طی ماه گذشته تاکنون در برگرفته است تاکنون خسارت‌های بسیاری از خود بر جای گذاشته است.

قدس آنلاین-گروه استان ها: حدود یک ماه از آغاز فعالیت سامانه مونسون هند می‌گذرد و لذا فعالیت این سامانه موجب شده تا بارندگی‌های مستمر در جنوب سیستان و بلوچستان موجب جاری شدن روان آب‌ها، طغیان رودخانه‌های محلی و انسداد راه‌های روستایی شود.

آخرین میزان بارندگی شهرستان راسک تاکنون در پیشین ۴۲ میلی‌متر، جکیگور ۳۴ و راسک ۹ میلیمتر باران باریده و موجب طغیان رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر شده است.

رودخانه کاجو در جنوب سیستان و بلوچستان ازجمله رودخانه‌هایی است که به دلیل طغیان مسیر ارتباطی بیش از ۴۰ روستای قصرقند  با جمعیت حدود ۲۰ هزار نفر را قطع کرده و افزون بر یک ماه است که اجازه دسترسی روستائیان را برای عبور از خود نداده و هم چنان خانواده‌های بسیاری در محاصره سیل هستند.

متأسفانه در طی یک ماه گذشته بسیاری از اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه براثر سیلاب تخریب‌شده و خانه‌های خشتی گلی مردم یکی پس از دیگری در حال تخریب و فروریختن است.

بارندگی‌های فصلی جنوب سیستان و بلوچستان در این فصل مونسون از قبل از تیر آغاز و در یک ماه اخیر به اوج رسیده و با هر بارندگی تلفن این روستاها نیز قطع و دسترسی به روستاییان سخت می‌شود.

بارش‌ها تا پایان امروز ادامه دارد

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: هم‌زمانی جریانات مونسون و تأثیر کم‌فشاری دریایی بر نیمه جنوبی استان سبب شد تا در شبانه‌روز گذشته آسمان ۲۰ نقطه استان بارانی شود.

محسن حیدری اظهار کرد: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی بیشترین بارش‌ها از ایستگاه‌های حومه سراوان گزارش‌شده است به‌طوری‌که میزان بارش‌های هشت ایستگاه این حوضه ۱۰ میلی‌متر بوده است. به‌طورکلی این سامانه تاکنون  در شهرستان‌های چابهار، قصرقند، راسک، سراوان، سیب سوران و مهرستان  فعالیت داشته است.

بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی همچنان تا پایان امروز یکشنبه شرایط برای بارش‌های همرفتی در نیمه جنوبی، سواحل و جنوب شرق ادامه دارد. پیش‌بینی می‌شود شدت بارش‌ها مربوط به‌روزهای شنبه و یکشنبه باشد و درنتیجه این بارندگی‌ها در برخی مناطق مخاطراتی مانند جاری شدن سیلاب، طغیان رودخانه‌های محلی، آب‌گرفتگی معابر، وقوع صاعقه و تندباد لحظه‌ای و بارش تگرگ روی دهد.

سیل جان یک زوج را گرفت

بارش های سیل آسا در جنوب این استان با طغیان رودخانه های محلی نه تنها خسارات بسیاری از خانه ها یروستایی وارد کرد بلکه جان دو نفر از هم وطنان ما را نیز گرفت.

طغیان رودخانه فصلی موجب مرگ یک زوج در رودخانه «سیرین‌کور» راسک در استان سیستان و بلوچستان شد که قصد داشتند با خودرو از رودخانه عبور کنند.

یک زن و مرد در طغیان رودخانه فصلی سیرین‌کور نزدیک جکیگور جان خود را از دست دادند. این زوج به نام‌های مندوست آسکانی فرزند کینگی ۶۹ ساله و زمرد کوهی فرزند محمد ۵۰ ساله براثر طغیان رودخانه سیرین کور حدفاصل راسک و جکیگور جان خود را از دست دادند.

 این زن و مرد قصد عبور از رودخانه را داشتند و با خودرو به آب‌زده بودند که بعد از افتادن در یک چاله راننده کنترل خودرو را از دست داد و آب خودرو و سرنشینان آن را با خود برد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.