یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴

بزودی استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان اوتیسم پرکاربرد می‌شود

مرتضی ضرابی

به تازگی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که با استفاده از سلول‌های بنیادی می‌توان اوتیسم را درمان کرد؛ روشی که اگرچه آزمایشی است اما تاکنون زندگی بسیاری از مبتلایان به اوتیسم را تغییر داده است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، اوتیسم طیفی از اختلالات است که با ناهنجاری‌های قابل‌توجه در ارتباطات و تعاملات اجتماعی مشخص می‌شود.

یافته‌ها نشانگر کاهش اکسیژن‌رسانی در مناطق خاص مغز و یک بیماری التهابی مزمن از نظر ایمنی در روده است.

به تازگی محققان به این نتیجه رسیدند که با استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان اوتیسم می‌شود این عارضه رو درمان کرد. درمان از طریق سلول‌های بنیادی یکی از امیدهای خانواده‌های کودکان اوتیستیک برای بهبود است.

دلیل اصلی درمان اوتیسم با سلول‌های بنیادی به کمک بافت ‌بند ناف این است که درجه شدت اوتیسم کاهش داده شود. کاهش التهاب در بیمار مبتلا به اوتیسم ممکن است علائم اوتیسم را کاهش دهد.

مزیت دیگر این روش در مقایسه با جمع‌آوری سلول‌های بنیادی از استخوان ران این است که کاملا بدون درد و بی‌خطر است.

گرچه این روش درمانی آزمایشی است، اما تاکنون زندگی بسیاری از مبتلایان اوتیسم را تغییر داده است.

در این باره مرتضی ضرابی مدیر بانک خون بند ناف رویان در گفت وگو با خبرنگار فارس، گفت: درمان 80 نوع بیماری با استفاده از سلول ‌های بنیادی می تواند انجام شود.

وی گفت: البته اکنون بیشتر استفاده درمانی از سلول های بنیادی برای درمان بیماری های با منشا خونی بوده اند که برای مثال تالاسمی،کم خونی مادرزادی و سرطان خون از جمله این بیماری ها هستند.

مدیر بانک خون بند ناف رویان تصریح کرد: اما در 3 تا 5 سال آینده درمان بسیاری از بیماری های غیرخونی مانند اوتیسم، پارکینسون، فلج مغزی در کودکان و دیابت نوع یک هم با سلول درمانی انجام می‌ شود. 

انتهای پیام/

نظرات

  • محمد ۱۳۹۹/۰۸/۱۶ - ۱۴:۰۵
    0 0
    سلام لطفا درمورد سلول های بنیادی در درمان اتیسم بنویسید. ما خانواده های اتیسم عاجزانه منتظریم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.