دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴

شرکت ملی پالایش سخنان وزیر اقتصاد را رد کرد

سیاست یک بام و دو هوای دولت و ابهام در عرضه صندوق دارا دوم

سید احمد موسوی

دارادوم

در حالی که طبق اعلام قبلی قرار بود صندوق سهام دولتی موسوم به دارادوم در روزهای ابتدایی شهریور ماه عرضه شود اما به یکباره سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد خبر از لغو عرضه دارادوم به دلیل مخالفت وزارت نفت و مهیا نبودن زیرساخت های لازم دادند اما در جدیدترین اقدام، شرکت ملی پالایش سخنان وزیر اقتصاد را رد کرده است.

قدس آنلاین؛ دولت پس از عرضه صندوق دارا یکم متشکل از سهام بانک‌ها، وعده صندوق دومی از شرکت‌های پالایشی را داده و حتی دیشب هم اعلام کرده بود که پذیره‌نویسی از اوایل شهریور آغاز می‌شود.

صبح امروز ابتدا سازمان خصوصی‌سازی و سپس وزیر اقتصاد یک‌روزه خبر را ۱۸۰ درجه چرخاندند و گفتند خبری از دارا دوم نیست چون وزارت نفت مخالف است و زیرساخت فراهم نیست. همین خبر تابلوی بورس را خونین کرد. حالا قرار شده دولت سهام پالایشی خود را بصورت بلوکی بفروشد. البته اگر خریداری پیدا شود.

به نظر می‌رسد اگر این سهام به صورت ETF  عرضه شود مدیریت آن بر عهده وزارت اقتصاد باشد و اگر عرضه به‌صورت بلوکی باشد مدیریت دست وزارت نفت بماند. گویا همین باعث اختلاف دو وزارتخانه شده است.

حالا شرکت ملی پالایش حرف وزیر اقتصاد را رد کرده و گفته: عرضه نشدن «دارا دوم» تصمیم خود وزیر اقتصاد بود. اگر تصمیم به تشکیل صندوق ETF داشته باشند، ما و وزارت نفت آماده‌ایم تمامی اختیارات خود را به وزارت اقتصاد تفویض کنیم.

انتهای پیام/