دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱

حزب‌الله لبنان و جنبش امل: برگزاری مراسم عاشورا از منزل و از طریق رسانه‌ها باشد

جنبش امل و حزب الله

حزب‌الله لبنان و جنبش امل دو حزب اصلی شیعیان لبنان روز دوشنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که برای مبارزه با گسترش ویروس کووید۱۹، مردم در مراسم عزاداری عاشورای حسینی امسال در خانه‌ها بمانند و از طریق رسانه‌ها از جمله تلویزیون به سوگواری و عزاداری بپردازند.

به گزارش قدس آنلاین،‌ حزب‌الله و جنبش‌امل با صدور بیانیه‌ای مشترک از همه مردم این کشور خواستند که به توصیه‌ها و تاکیدات مراجع دینی درباره عدم برگزاری مراسم عزاداری عاشورا در خارج از خانه با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا عمل کنند.

در این بیانیه آمده است: امسال و با توجه به توصیه‌ها و تاکیدات مراجع دینی برای برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری امام حسین (ع) از سوی محبان و دوستداران آن حضرت، باید به خاطر بیماری کرونا که سراسر دنیا را فرا گرفته،‌ همه دستورالعمل‌ها بهداشتی و پزشکی رعایت شود. همچنین از آنجا که کرونا طی روزهای اخیر در لبنان شیوع گسترده یافته تا جایی که به تهدیدی جدی برای سلامت افراد و کل جامعه تبدیل شده،‌ رهبران جنبش امل و حزب‌الله این موضوع را بررسی کردند و تصمیم گرفتند مراسم عزاداری حسینی امسال با رعایت شرایط و دستورالعمل‌های بهداشتی خواسته‌شده، انجام شود:

*مراسم عزاداری در خانه‌ها و از طریق رسانه‌ها انجام شود؛ به نحوی که مجالس عزاداری در طول شبانه‌روز از تلویزیون پخش شود.

* علما، مبلغان و خطیبان منبرهای حسینی از شبکه‌های اجتماعی‌ برای انتقال پیام کربلا و مجالس حسینی به همگان حداکثر استفاده را بکنند.

*عزاداران برای نشان دادن مشارکت فعال خود در ایام عزاداری امام حسین، نمادهای سوگواری مانند پارچه‌های سیاه که نشانه حزن و اندوه است، نصب کنند و کارهایی از این قبیل انجام دهند.

* از برگزاری تجمعات و مجالس‌های عمومی و دسته‌های عزاداری و هر آنچه باعث ازدحام و شلوغی شود، به نحوی که سلامت عزاداران را به خطر بیندازد،‌ اجتناب شود.

این در حالی است که در عراق نیز به خاطر شیوع گسترده کرونا، استاندار کربلا پیشتر از عدم پذیرش زائر داخلی و خارجی به این شهر در دهه اول محرم و به ویژه عاشورای حسینی، مطابق با دستور مراجع خبر داده بود.

این تصمیم استاندار کربلا پس از استفتا آیت‌الله سیستانی عالی‌ترین مرجع شیعیان عراق جهت کاهش تجمعات برای جلوگیری از گسترش کرونا و ترغیب افراد به استفاده از فضای مجازی و تلویزیون برای عزاداری محرم صورت اتخاذ شده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.