چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در گفتگو با قدس آنلاین:

اجرای هزار و ۲۸۳ پروژه در بخش کشاورزی و جهش تولید درخراسان رضوی

علی نوری

محمدرضا اورانی

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی اعلام کرد: اجرای ۱۰۳ طرح در قالب هزار و ۲۸۳ پروژه در بخش کشاورزی و بحث جهش تولید تاپایان امسال در استان برنامه ریزی شده است .

  مهندس محمد رضا اورانی در سفر به بردسکن در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در حوزه  اقتصاد ۳ بخش داریم که  سهم بخش  کشاورزی از ارزش افزوده تولید ناخالص داخلی استان ۱۳ و نیم درصد است درحالی که  متوسط کشوری ۷ و نیم درصد می باشد.

وی همچنین گفت: سهم بخش کشاورزی استان در حوزه اشتغال ۱۸ درصد به صورت مستقیم و  در قالب فضای کسب و کار ۳۴ درصد است. 

وی با بیان اینکه   ۹۶ درصد تولید توسط بخش خصوصی صورت می گیرد ،گفت: اجرای سیاست‌های هوشمندانه و نوین در  بخش کشاورزی از جمله گرایش به شیوه‌های نوین کشت موجب می‌شود در بحرانی‌ترین شرایط تولید در این بخش دغدغه‌ای از این نظر وجود نداشته باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی   عنوان کرد:این استان  دارای یک ‌میلیون هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات زراعی و باغی آبی و دیم با هشت میلیون تن انواع محصولات است و  این استان مقام اول کشور در تولید زعفران، رتبه دوم در تولید پسته، رتبه سوم تولید انار و مقام چهارم کشور در تولید انگور را در اختیار دارد.

 وی با بیان اینکه بخش کشاورزی این استان به عنوان یکی از بزرگترین ومهمترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی کشور با برخورداری از ظرفیت ها وتوانمندی‌های وسیع حدود یک میلیون هکتار سطح زیرکشت انواع محصولات زراعی و باغی دارد، گفت: این استان دارای بیش از ۱۴  میلیون واحد دامی است که رتبه اول کشور را از این حیث دارا می باشد.

اورانی ادامه داد: بیشترین سهم ارزش ناخالص تولید در زیر بخش تولیدات باغی است که ۴۲ درصد کل ارزش تولیدات استان را دارد و  بعد از آن فرآورده‌های دامی استان بیش از ۳۸ درصد از ارزش ناخالص تولید استان را دارد.

وی گفت: تلاش داریم در حوزه تولیدات بخش کشاورزی و سطح زیر کشت جهش و افزایش منطقی توام با پشتوانه کارشناسی در استان داشته باشیم.

وی اظهارداشت: در مناطقی که  تولیدات کشاورزی ابتدا باغی و بعداز آن  دام و طیور و زراعی باشد در آن منطقه  درآمد بخش کشاورزی بسیار بالا است و بنیه اقتصادی روستایی قوی تر و مهاجرت  کمتر و آب مصرفی نیز  در آن کمتر است. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی  به افزایش سطح زیرکشت  محصول چقندر قند و دانه های روغنی در استان اشاره کرد و گفت: امسال نیز به دنبال توسعه سطح زیرکشت  حبوبات در مناطقی  که مستعد است می باشیم . 

اورانی بر برداشتن یارانه ها از بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت:  حذف یارانه ها در محصولات کشاورزی اگرچه  ممکن است در مدت کوتاهی شاهد گرانی در برخی از محصولات باشیم ولی به مرور زمان  قیمت آن متعادل خواهد شد.

وی از خرید  ۴۳۰ هزار محصول گندم به صورت تضمینی در استان خبرداد  و گفت: خوشبختانه استان خراسان رضوی توانست  بیشتر از سهمیه ابلاغی خود خرید گندم داشته باشد. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد:  تنها راهی که می شود در حوزه تحریم ها  ما را قوی و استوار کند  مقاومت هوشمندانه و توجه به ظرفیت های داخلی است.

وی افزود:  همه باید به تولید کننده  احترام و عزت بگذارند  چرا که در برخی از حوزه ها تولید کنندگان مورد بی مهری قرار می گیرند.

اورانی سطح گلخانه های استان را ۵۰۸ هکتار اعلام کرد و گفت:  بحث توسعه گلخانه ها یکی از برنامه های اولویت دار سازمان جهادکشاورزی است و در مناطق کم برخوردار تسهیلات پرداختی به متقاضیان با بهره ۱۳ و نیم درصد و در مناطق برخوردار ۱۴ درصد است که دراین رابطه  جهادکشاورزی آمادگی دارد به  کسانی که  شرایط لازم را داشته باشند پرداخت کند.

وی همچنین گفت: سال گذشته  یک میلیون  و ۳۰۹ هزار تن نهاده های دامی وارد استان شد  و  ۹۲ هزار و ۳۶۳ تن سبوس نیز توزیع شد که  قیمت آن ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان  برآورد شد درصورتی که کل اعتبارات تملک دارایی و استانی وملی این سازمان هزار و ۶۴۰ میلیارد تومان بوده است که  ۴۳ درصد آن  بیشتر تخصیص پیدا نکرده است. 

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی تسهیلات در سامانه نوین آبیاری تحت فشار و کم فشار  استان را۱۵۵ میلیارد تومان اعلام کرد  و گفت:  ۷۰ درصد این اعتبار در حوزه اجارای پروژه های آبیاری تحت فشار و ۳۰ درصد آن کم فشار است.

وی بیان کرد: نگاه ما به روستاها باید نگاه تولید باشد  و شهرستان بردسکن می تواند به عنوان اولین شهرستان استان   در روستاها در قالب طرح های هادی نسبت به   یک نقطه ازروستا نسبت به ساماندهی دام روستا و صنایع  دستی و صنایع کوچک اقدام کند و در روستاهایی که ظرفیت گردشگری دارد نیز  گردشگری کشاورزی را نیز ایجاد کند.

وی عنوان کرد: خوشبختانه شهرستان بردسکن در اکثر محصولات باغی  و زراعی قطب تولید در استان است  و  نیاز است درحوزه صنایع تبدیلی دراین شهرستان بیشتر کار شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.