دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۹

رکورد گرما طی ۸۹ سال گذشته/ دمای هوا در «دره مرگ» آمریکا به ۵۴.۴ رسید

گرمازدگی

اداره ملی هواشناسی آمریکا روز یکشنبه موفق به ثبت دمای ۵۴.۴ درجه سانتیگراد در پارک ملی «دره مرگ» در شرق ایالت کالیفرنیا شد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از یورونیوز؛ دمای ثبت شده در صورت تائید نهایی یکی از بالاترین درجه حرارت‌هایی است که تاکنون بر روی کره زمین ثبت شده است. سامانه خودکار اداره هواشناسی ایالات متحده در ساعت ۱۵:۴۱ روز یکشنبه به وقت محلی در پارک ملی «دره مرگ» دمای ۵۴.۴ درجه را ثبت کرده است.

سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده است که ثبت این میزان حرارت در ایالت کالیفرنیای آمریکا را بررسی خواهد کرد.

بنا به اعلام این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد ثبت این درجه حرارت می تواند به معنای بیشترین میزان گرمای ثبت شده بر روی کره زمین از سال ۱۹۳۱ میلادی تاکنون باشد. دمای هوا در شهر «قبلی» در تونس در تابستان سال ۱۹۳۱ میلادی به ۵۵ درجه سانتیگراد رسیده بود.

بالاترین دمای ثبت شده بر روی کره زمین نیز در سال ۱۹۱۳ در «دره مرگ» به ثبت رسید. در آن سال دمای هوا در این پارک ملی که در نزدیکی شهر لاس وگاس، بزرگترین شهر ایالت نوادا قرار دارد به ۵۶.۷ درجه سانتیگراد رسید.

آیا امکان اشتعال و انفجار ژل‌های ضدعفونی‌ کننده در گرمای شدید وجود دارد؟
پیش از این برخی رسانه های ایران از ثبت دمای ۷۱ درجه سانتیگراد در منطقه «گندم بریان» در کویر لوت سخن گفته بودند. با این حال این میزان حرارت تاکنون به طور رسمی در کویر لوت به ثبت نرسیده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.