سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱

رونمایی از نسخ دست‌نویس علامه مجلسی در سه‌شنبه فرهنگی آستان قدس رضوی

 مروج کاشانی

نسخ دستنویس

 همزمان با روز بزرگداشت علامه محمدباقر مجلسی، شصت و یکمین برنامه سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی با رونمایی و معرفی «دستخط علامه محمدباقر مجلسی، موجود در گنجینه رضوی» به صورت غیر حضوری در فضای مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین شصت و یکمین برنامه «سه‎شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی»؛ شامل رونمایی آثار فرهنگی و نفایس گنجینه رضوی، امروز سه شنبه ۲۸ مردادماه، به‌دلیل عدم امکان برگزاری مراسم به صورت حضوری در درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی با آدرس museum.razavi.ir و همچنین پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir در فضای مجازی رونمایی و منتشر می گردد.

علامه محمدباقر مجلسی یکی از محدثان و فقهای مشهور شیعه در قرن یازدهم هجری قمری بود که از جامعیت خاصی برخوردار است. او در علوم مختلف اسلامی از جمله: حدیث، فقه، اصول، رجال، تاریخ و درایه سرآمد عصر خود بوده است. در گنجینه رضوی ۱۹۱۸ نسخه خطی از آثار علامه محمدباقر مجلسی موجود است که برخی از این نسخه‎ها به‎دستخط وی است که در شصت و یکمین برنامه سه شنبه های علمی و فرهنگی تعدادی از آن‌ها معرفی و رونمایی می شود. 

سازمان کتابخانه‎ها، موزه‎ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مخازن خود ۶۵ هزار کتاب چاپ سنگی، ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای، ۲ میلیون نشریات ادواری و ۱۰۶ هزار نسخه خطی را به صورتی استاندارد نگهداری می کند. 

نسخه خطی «مرآه‎العقول فی شرح اخبار آل‎الرسول» از تألیفات بسیار نفیس علامه مجلسی، نسخه خطی جلد نهم «بحارالانوار» در شرح احوال حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) نسخه خطی «اقبال‌الاعمال» دارای دستخط علامه مجلسی و نسخه خطی «کافی» که دست‌خط علامه مجلسی در آن وجود دارد، از جمله این آثار است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.