یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱

غریب‌آبادی:

سفر مدیرکل آژانس ربطی به مکانیسم ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست

کاظم غریب‌آبادی

نماینده دائم ایران در آژانس گفت که سفر گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ربطی به مکانیسم ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست و تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند.

قدس آنلاین

کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (یکشنبه) در صفحه اینستاگرامش درباره سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران نوشت: همانگونه که قبلا اعلام شد، رافائل گروسی مدیرکل آژانس، فردا به ایران سفر می‌کند و در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

*اعتماد ایران به آژانس در ماه‌های اخیر صدمه دیده

وی افزود: اعتماد ایران به آژانس در ماه‌های اخیر صدمه دیده است. ضروری است که سفر مدیرکل به ایران، موجب اعتمادسازی شود.

غریب‌آبادی تصریح کرد: این سفر ارتباطی با مکانیسم به اصطلاح ماشه ندارد و خواست آمریکا هم نیست و در چارچوب دعوت طرف ایرانی صورت می پذیرد.

*اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند

نماینده دائم ایران در آژانس تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد دیگران روابط آژانس و ایران را به ویژه در شرایط حساس فعلی مدیریت کنند. مهم است این اطمینان در تهران داده شود که آژانس بر مبنای سه اصل بی طرفی، استقلال و حرفه‌ای‌گری حرکت خواهد کرد و در مسائل پادمانی نیز فراتر از اصول استاندارد و ارزیابی‌ها و داده‌های مستقل خود عمل نخواهد کرد. تنها در این صورت است که سوءتفاهمات می تواند رفع شده و همکاری ها تداوم یابد.

غریب‌آبادی دیروز (شنبه‌) از سفر رافائل گروسی به تهران خبر داد و گفت که در راستای تعاملات و همکاری جاری بین ایران و آژانس و در پی دعوت به عمل آمده از سوی جمهوری اسلامی ایران، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته جاری به تهران سفر خواهد کرد.

وی افزود: ایران یکی از شرکای اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و امیدواریم این سفر به تقویت همکاری‌های متقابل منجر شود.

گروسی نیز در توئیتی اعلام کرد که دوشنبه به تهران سفر خواهد کرد.(اینجا بخوانید)

این نخستین سفر گروسی به جمهوری اسلامی ایران پس از تصدی به این سمت است.

پیش از این «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین از سفر احتمالی «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران خبر داده بود و در توئیتر نوشت: «بر اساس اطلاعات رسانه‌های جمعی،‌ آقای "رافائل گروسی" مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ممکن است برای نخستین بار اوایل هفته آینده به ایران سفر کند.»

اولیانوف در ادامه اضافه کرد: «اگر این حقیقت داشته باشد، فرصت خوبی برای مذاکره و حل مشکل بازرسی آژانس برای بازدید از دو سایت اعلام نشده در ایران خواهد بود.»

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی همچنین روز گذشته در توئیتی ابراز امیدواری کرد سفر روز دوشنبه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران نتایج مثبتی در ارتباط با مسائل باقی‌مانده به همراه داشته باشد.

پایگاه اینترنتی شبکه «اِن‌اِچ‌کی» ژاپن به نقل از یک منبع دیپلماتیک نیز پیش از این خبر داد که گروسی امیدوار است بتواند هفته آینده به ایران سفر کرده و با مقامات ارشد این کشور دیدار کند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.