سه‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۳

سعد حریری: نخست وزیر نخواهم شد

سعد حریری

نخست وزیر اسبق لبنان امروز،‌ سه‌شنبه گفت: برای نخست وزیری نامزد نمی‌شود و از همه می‌خواهد نامش را از بررسی‌ها در این خصوص کنار بگدارند. او همچنین از میشل عون خواست به قانون اساسی احترام بگذارد و بدعت درباره نحوه شکلی‌گیری دولت قبل از مکلف کردن نخست وزیر را بردارد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از سایت النشره، سعد حریری‌، نخست‌وزیر اسبق لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: قصد داشتم قبل از صدور حکم دادگاه ویژه ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان و قبل از تکمیل تماس‌ها با دولت‌های دوست، جامعه جهانی و گروه‌های سیاسی لبنان درباره ابتکارعمل امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان سفر اخیرش موضعی سیاسی اتخاذ نکنم. شاهد توجه جهانی جدید در راس آن ابتکارعمل ماکرون و سفرهای تعدادی از مسؤولان بین‌المللی و عربی به کشورمان هستم که به منزله فرصتی و احتمالا آخرین فرصت است و نمی‌توان آن را به منظور بازسازی پایتخت دوست‌داشتنی‌مان بیروت از دست داد. تحقق سلسله اصلاحاتی که لبنانی‌ها مطالبه می‌کنند و از سال‌ها پیش درصدد اجرای آن هستیم اجازه نابودی انزوای اقتصادی و مالی که لبنان از آن در رنج است با منابع خارجی که اجازه توقف فروپاشی ذلت بار در مرحله نخست و سپس گذار تدریجی به احیای شکوفایی در مرحله دوم را می‌دهند.

حریری در بیانیه خود آورد: با تشکر بسیار از تمام کسانی که نام مرا برای تشکیل دولت مطرح می‌کنند؛ دولتی که ماموریت ملی ارزشمند و سختی را توامان دارد اما من همانند سایر لبنانی‌ها مشاهده کردم که برخی گروه‌های سیاسی همچنان واقعیت لبنان و لبنانی‌ها را شدیدا انکار می‌کنند و این وضعیت را فرصتی جدید برای باج‌خواهی بر پایه‌ای می‌بینند که تنها هدفش چسبیدن به دستاوردهای سلطه جویانه واهی یا حتی تحقق رویاهای شخصی درباره قدرت و دولت آتی است. متاسفانه باج‌خواهی از شرکای سیاسی فراتر رفته و تبدیل به باج‌خواهی از کشور، فرصت توجه جهانی مجدد و معیشت لبنانی‌ها و عزت‌شان شده و از این رو شدیدا معتقدم مهمترین مساله در این مرحله حفظ فرصت لبنان و لبنانی‌ها برای بازسازی پایتخت‌شان و تحقق اصلاحات مشخص است که بسیار به تاخیر افتاده و زمینه را برای ورود دوستان جامعه جهانی به منظور یاری برای مقابله با بحران و سپس سرمایه‌گذاری در بازگشت شکوفایی فراهم کرده است. از این رو اعلام می‌کنم نامزد دوره جدید نخست وزیری نمی‌شوم و از همه انتظار دارم نام مرا از رایزنی‌ها در این خصوص کنار بگذارند.

حریری تاکید کرد: تنها راهکار احترام میشل عون، رئیس‌جمهوری به قانون اساسی و دعوت فوری او برای شروع رایزنی‌های پارلمانی الزام آور در جهت عمل به ماده ۵۳ و نهایتا برکندن بدعت شکل‌گیری دولت قبل از مامور شدن نخست وزیر است. ما در جریان المستقبل هر فرد شایسته و توانمند را برای تصدی نخست وزیری ببینیم که تضمین کننده موفقیت آن و تحقق تنها و آخرین فرصت پیش روی کشورمان باشد، معرفی خواهیم کرد. همچنین بر این باوریم این دولت ظاهر و باطن قادر به انجام این ماموریت خواهد بود. ما با هم در پارلمان برای بازسای بیروت و اجرای اصلاحات بحران‌، گشودن فضا مقابل دوستان‌ جامعه جهانی‌مان برای ایستادن در کنار لبنان به لحاظ انسانی، اقتصادی، مالی و سرمایه‌گذاری همکاری می‌کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.