چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱

مشهد با رعایت بهداشت به عزای اباعبدالله نشسته است

مدیر گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد

مدیر گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۲۰۳ گروه تخصصی بر اجرای ضوابط بهداشتی در عزاداری‌های حسینی طی ماه‌های محرم و صفر در مشهد نظارت دارند.

به گزارش قدس آنلاین، علی اصغر حسنی مدیر گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۲۰۳ گروه تخصصی بر اجرای ضوابط بهداشتی در عزاداری‌های حسینی طی ماه‌های محرم و صفر در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی نظارت دارند که از این تعداد ۱۲۰ گروه بهداشتی در مشهد و بقیه در ۱۳ شهرستان دیگر زیر پوشش این دانشگاه فعالیت دارند.
او افزود: در اجرای این طرح بیش از ۴۸۰ بازرس و کارشناس بهداشتی بر اجرای شیوه نامه ها و موازین بهداشتی در شرایط کرونایی طی ماه‌های محرم و صفر نظارت دارند.
مدیر گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: براساس شیوه نامه های بهداشتی امسال برپایی مراسم عزاداری سید الشهداء در مکان‌های مسقف ممنوع است و فقط در مکان‌های روباز و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی مجاز است.
حسنی بیان کرد: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی، رعایت فاصله‌گذاری در بین شرکت کنندگان مراسم عزاداری از هر چهار طرف حداقل ۲ متر با حداقل میزان تجمع باید باشد و حداکثر زمان برگزاری مراسم عزاداری ۲ ساعت است و در این مدت هرگونه پذیرایی ممنوع است همچنین برپایی هر نوع ایستگاه‌های صلواتی توزیع نذورات و چای در تمامی استان‌ها و شهرستان‌های کشور ممنوع اعلام شده است.
او تصریح کرد: استفاده از ماسک به صورت مستمر در زمان برگزاری مراسم، ممنوعیت جابه‌جایی هیات‌ها و حرکت دسته‌ها، ممنوعیت استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در زمان برگزاری مراسم، امکان سینه‌زنی و زنجیرزنی در محل مراسم بدون جابه‌جایی و ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری مورد تاکید است.
مدیر گروه بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: در ایام محرم و صفر امسال هیات‌های مذهبی برای برپایی مراسم خود باید از سازمان تبلیغات اسلامی طبق ضوابط تعیین شده مجوز بگیرند.
حجت الاسلام سید محمود طباطبایی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: مراسم سوگواری محرم و صفر امسال به جهت شیوع ویروس کرونا در شرایطی جدید برگزار می‌شود و طبق فرمایش مقام معظم رهبری این برنامه‌ها باید متناسب با دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا باشد.
او با بیان این که محافل سوگواری امام حسین (ع) در دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اول تا دهم محرم‌الحرام و در ۲ نوبت صبح و شب برگزار می‌شود، افزود: مراسم روزهای این دهه از ساعت ۷:۳۰ تا هشت و به مدت ۳۰ دقیقه در فضاهای باز ساختمان قرشی و شهرک دانش و سلامت و مراسم‌های شب‌های حزن‌انگیز این ایام هم پس از نماز جماعت مغرب و عشاء به مدت یک ساعت در فضای بیرونی مسجد حضرت زهرا (س) برگزار می‌شود که برگزارکننده مراسم صبح نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و برگزارکننده مراسم شب هم هیأت‌های دانشجویی هستند.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی اولیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی بنا بود که محافل سخنرانی در مساجد و بدون برگزاری مداحی و سینه‌زنی پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء برگزار شود که در آستانه شب اول محرم این دستورالعمل تغییر کرد و بنا شد که هیچ گونه مراسمی در تمامی فضاهای بسته از جمله مساجد برگزار نشود.
حجت الاسلام  طباطبایی بیان کرد: در ایام محرم و صفر امسال بر جایگزینی نذورات مردم و هیات‌های مذهبی توصیه شده است سنت پسندیده‌ای که در ماه مبارک رمضان هم به‌خوبی اجرا شد و کسانی که سفره و غذای نذری داشتند آن را به جیره خشک غذایی تبدیل و در میان نیازمندان توزیع کردند.
او تصریح کرد: اگر هم نذری قابل تغییر نیست توصیه می‌کنیم که با رعایت کامل نکات بهداشتی طبخ شده و در میان محرومان و یا آسایشگاه‌های ایتام، معلولان و سالمندان توزیع شود تا موجب ازدحام جمعیت نگردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.