چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۳

خطیب‌زاده:

آمریکا با تحمل دومین شکست تاریخی در شورای امنیت تنها شد/ ایران مولد امنیت در منطقه است

خطیب زاده

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه آمریکا بار دیگر متحمل شکست تاریخی در شورای امنیت شد، گفت: امیدواریم شرکای ما در برجام و اعضای شورای امنیت اجازه ندهند آمریکا با ارعاب، از این شورا استفاده ابزاری کرده و قوانین بین‌المللی را نقض کند.

قدس آنلاین: سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام رئیس شورای امنیت سازمان ملل در رد درخواست آمریکا مبنی بر بازگردان تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران، تصریح کرد: شب گذشته آمریکا بار دیگر شکست تاریخی دیگری را در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحمل شد.
وی افزود: درخواست آمریکا در ۲۴ مرداد ماه برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران با مخالفت اعضای شورای امنیت مواجه شد، همچنین در ۳۰ مرداد ماه نیز بار دیگر تلاش این کشور برای توزیع اعلامیه علیه ایران با مخالفت اعضای این شورا روبرو شد.

آمریکا با «نه بزرگ» روبرو شد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شاید برای اولین بار در تاریخ شورای امنیت باشد که در کمتر از ۱۰ روز یکی از اعضای دائم این شورا با یک «نه بزرگ» روبرو شده است.
وی افزود: برای اولین بار رئیس شورای امنیت رسماً اعلام کرد که آمریکا اساساً اهلیتی برای توزیع چنین اعلامیه‌ای بین اعضا ندارد؛ بیانیه رئیس شورای امنیت مبنی بر اینکه درخواست آمریکا باطل و بی اثر است، تبعات حقوقی بسیاری به دنبال دارد.
خطیب‌زاده تصریح کرد: آمریکا از اتفاق شب گذشته بسیار ناراحت و عصبانی است به حدی که سفیر این کشور در سازمان ملل به متحدان اروپایی خود نیز حمله کرده و آنها را «شرکای ایران» نامیده است، آنچه که شب گذشته رخ داد، هشتمین یا نهمین شکست آمریکا طی چند ماه اخیر است.
سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: امیدواریم در ادامه مسیر، شرکای ما در برجام و همچنین اعضای دائم و غیردائم شورای امنیت نشان دهند که اجازه نخواهند داد آمریکا با ترساندن و ارعاب می‌تواند از شورای امنیت سازمان ملل استفاده ابزاری کرده و قوانین بین‌المللی را نقض کند.

بهتر است بگوییم «آمریکای تنها»

وی در ادامه این گفت‌وگو درباره اظهارات ترامپ در خصوص سرزمین‌های اشغالی بیان کرد: اینکه ایشان از سرزمین‌های اشغالی برای جمهوریخواهان صحبت می‌کند نشان می‌دهد تا چه حد آمریکا منزوی است.

خطیب‌زاده ادامه داد: آقای ترامپ با شعار «آمریکا اول» آمد و بسیاری از تحلیلگران به سرعت گفتند منظور از آمریکا اول تنها آمریکاست و بقیه را می‌خواهد نادیده بگیرد، ولی من امروز فکر می‌کنم بهتر است بگوییم «آمریکای تنها» بهترین عبارتی است که برای این آمریکا که متحدی جز اسرائیل و یکی دو کشور دیگر که از اساس شکست خورده هستند.

آمریکایی‌ها صلح سازترین ژنرال منطقه را هدف قرار دادند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، بیان کرد: درباره تروری که آمریکا وقیحانه در خاک عراق انجام داد و سردار بزرگ ایران و اسلام را به شهادت رساند، خود آقای پامپئو و دولت آمریکا می‌داند تا چه حد دروغ می‌گویند. ‌آنها صلح سازترین ژنرال منطقه را هدف قرار دادند، ژنرالی که توانسته بود تمامی گروه‌های تروریستی،‌ تکفیری و وهابی را به زانو در بیاورد.

ایران مولد امنیت در منطقه است

وی با بیان اینکه البته فرهنگ ما فرهنگ عاشوراست که شهادت در آن فوز عظیمی است، اظهار داشت: ما از این شهادت و شهادت‌های دیگر قدرت گرفتیم و همه می‌دانند که ریشه تمامی این تروریسم، افراطی گری و خشونت‌های سازمان یافته‌ای که شاهدیم، در اقدام جعلی برای ایجاد یک هویت جعلی در سرزمین‌های اشغالی است و ادامه این را در زبان عریان استفاده از زور، سلاح و جنگ از افغانستان تا عراق و تا یمن مشاهده می‌کنیم.

خطیب‌زاده گفت: ما بر عهد خودمان هستیم،ایران تولید کننده امنیت در این منطقه است و انشاءالله با کمک متحدان این صلح و ثبات را بر خلاف خواست آمریکا و رژیم صهیونیستی به منطقه خواهیم آورد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.