دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۸

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

مسیر سرمایه‌گذاری‌های غیر مولد باید از طریق قانون‌گذاری و نظارتگری، سخت شود

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی خراسان رضوی

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: باید بپذیریم که سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مولد، نیاز به مسدود شدن سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد و همچنین تصویب و اجرای قوانین حمایتی و مشوق‌هایی دارد که موجب جذابیت این حوزه شود.

به گزارش قدس آنلاین، محمدعلی چمنیان، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: موانع موجود و تردیدهای آینده مانع از آن می‌شوند که فعالان اقتصادی حتی رغبت به توسعه کسب و کار خود داشته باشند، چه برسد به آنکه، دشواری ورود به بخش‌های سرمایه گذاری مولد را به جان بخرند.
او افزود: باید بپذیریم که سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مولد، نیاز به مسدود شدن سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد و همچنین تصویب و اجرای قوانین حمایتی و مشوق‌هایی دارد که موجب جذابیت این حوزه شود. یعنی باید مانند همه جای دنیا، مسیر سرمایه‌گذاری‌های غیر مولد، چه از طریق قانون‌گذاری و چه از طریق نظارتگری، سخت شود که متأسفانه ما در همه این حوزه‌ها ضعیف هستیم، یعنی نه تنها جذابیت‌های سرمایه‌گذاری خوبی در استان نداریم بلکه از نظر فرآیندهای یکپارچه‌ای که به عنوان پنجره‌های واحد بتواند برای یک سرمایه‌گذار موقعیت‌های خاص ایجاد کند، بهره‌ای نبرده ایم.
رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در حوزه ایجاد جذابیت‌ها هنوز نتوانسته‌ایم بر فرآیندهای اداری و پیچیدگی، زمان‌بر بودن آن و چالش گرفتن انواع مجوزها غلبه کنیم. در استان‌ها وضعیت پیچیده‌تر است، زیرا که هر نوع پیگیری و تلاش برای اصلاح‌گری را به مرکز حواله می‌دهند.
چمنیان بیان کرد: در حوزه قوانین حمایتی هم باید قوانینی وضع شود که سرمایه‌گذار را راغب کند. لازم نیست سرمایه گذاری جدیدی انجام شود؛ اگر همین سرمایه‌گزاری که در حال حاضر مشغول فعالیت و تولید است تشویق و مجاب شود تا سود حاصل از کار خود را دوباره در همان عرصه سرمایه‌گذاری کند، خود مصداق افزایش سرمایه‌گذاری مولد است.
او تصریح کرد: البته این اتفاق کم پیش می‌آید و شرکت‌های موفقی را می‌بینیم که توسعه پیدا نمی‌کنند، در حالی‌که مالک آن آدمی بسیار موفق، خوش فکر و حتی یک کارآفرین فوق‌العاده است، اما حاضر نیست شرکت را بیشتر از میزان مشخصی توسعه ببخشد و ترجیح می‌دهد تا درآمدش را در ظرفیت‌های پُرسود دیگری سرمایه‌گذاری کند که شاید حتی غیر مولد هم باشند و باید به او حق بدهیم، زیرا که احساس می‌کند به این طریق بهتر می‌تواند ارزش دارایی خود را حفظ کند.

نظام مالیاتی کشور ما بر اساس خط دهی به سرمایه و اقتصاد طراحی نشده است

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و بازار پول اتاق بازرگانی، خراسان رضوی، به چالش‌های بخش مولد و در تشریح فراز و فرودهای این بخش اشاره و تاکید کرد: در تمام کشورهای پیشرفته، سود شرکتی که تقسیم نشده باشد معاف از مالیات است یا مالیات بسیار کمی دارد، یعنی اگر شرکتی سود خود را تقسیم کند و به سهامداران بپردازد، شامل مالیات بر درآمد می‌شود؛ همین قانون سبب می‌شود تا سهام‌داران رغبتی به برداشت سود خود از شرکت نداشته و آن را صرف توسعه شرکت کنند. ما قوانین حمایت‌کننده و مشوق مشابه این نداریم. اصولا نظام مالیاتی کشور ما بر اساس خط دهی و سمت‌دهی به سرمایه و اقتصاد طراحی نشده است و اساسا یک نظام پول‌ستان و تأمین کننده بودجه برای هزینه‌های دولت است پس تمام شاخص‌های این سیستم برای موفق عمل کردن، در میزان پول‌ستانی آن و پیدا کردن فرار مالیاتی و تخصیص مالیات خلاصه شده است.
چمنیان اظهار کرد: بر اساس علم اقتصاد یکی از محل‌های پیاده سازی نظام‌های درست اقتصادی برای جهت‌دهی به سرمایه، نظام مالیاتی است؛ بنابراین با وجود یک‌سری قوانین و مقررات دست‌و پاگیر در بخش‌های مولد (که در بخش‌های غیر مولد وجود ندارد) قاعدتا سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد تا در جای دیگری که دردسر کمتر و میزان افزایش ارزش پولی بیشتری دارد سرمایه‌گذاری کند.
او افزود: این افزایش ارزش پولی، افزایش ارزش افزوده و افزایش ثروت ملی نیست؛ این پولی است که فقظ به یک شخص می‌رسد. مثلا اگر قطعه زمینی را یک میلیون بخرید و بعد از چند ساعت ۵ میلیون بفروشید ارزش پول شما ۵ برابر شده در حالیکه نظام مالیاتی براساس نرخ منطقه‌ای مبلغ ناچیزی از آن را دریافت می‌کند؛ از این چنین سرمایه‌گذاری‌هایی فقط چند نفر نفع می‌برند؛ نه اشتغال ایجاد می‌شود، نه تولیدی صورت می‌گیرد و نه ارزش افزوده‌ای به دست می‌آید.

ضرورت شفاف سازی فعالیت‌های اقتصادی با هدف هدایت سرمایه گذاری به بخش‌های مولد

این عضو هیات نمایندگان اتاق مشهد، گوشه چشمی به تاکید مسئولان برای جذب سرمایه‌های خارجی داشت و ادامه داد: متأسفانه بر روی سرمایه‌گذاری خارجی وقت زیادی را تلف کرده‌ایم، در حالی که حجم نقدینگی و سرمایه‌های خرد داخلی ما فراوان است خیلی بیشتر از انتظاراتی است که از سرمایه‌گذار خارجی داریم. وقتی ما سرمایه‌گذار داخلی را که کاملا به شرایط آشنایی دارد، نمی‌توانیم مجاب به سرمایه‌گذاری کنیم، چگونه انتظار داریم فردی از خارج که هیچ اطلاعی از چالش‌های این بخش ندارد، به این مهم ترغیب شود.
چمنیان از بازارهای غیرمولدی که سودهای کلان و یک شبه نصیب گروهی می‌کنند، انتقاد و بیان کرد: خرید و فروش ارز در تمام کشورها مالیات دارد و هیچکس ارز را به نیت فروش و دلالی خریداری نمی‌کند، در حالی که نظام مالیاتی ما حتی نتوانسته در این موارد ورود کند. پیش نیاز همه این‌ها شفافیت همه فعالیت‌های اقتصادی است.
او تصریح کرد:در یک فضای شفاف و سالم سرمایه سمت کار مولد سوق پیدا می‌کند. در تمام نظام‌های مالیاتی، تمامی قوانین و مقررات و اقدامات بازدارنده از سرمایه‌گذاری غیرمولد و همچنین ظرفیت‌های تسهیل کننده و تشویق کننده در این بخش در یک بستر شفاف اطلاعاتی از نظر وضعیت مالی ممکن می‌شود که ما هنوز نتوانسته‌ایم به این وضعیت شفاف برسیم و همچنان هم بسیاری از معاملات و فعالیت‌های اقتصادی غیرمولد در سایه انجام می‌شود، البته اقدامات زیادی برای اصلاح گری انجام گرفته که متاسفانه سرعت کندی دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.