دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵

منتقد ارشد نشریه ورایتی:

«خورشید» مجیدی یادآور «فراموش شدگان» لوئیس بونوئل است

فیلم خورشید

فیلم سینمایی «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی بعد از حضور در جشنواره فیلم ونیز مورد توجه و تحسین منتقدین قرار گرفته است.

قدس آنلاین:  فیلم سینمایی جدید مجیدی بعد از حضور در جشنواره فیلم ونیز توجه منتقدین و صاحب‌نظران سینمایی را از آن خود کرده است. آن‌طور که نویسندگان سینمایی نوشته‌اند فیلم مجیدی بعد از سال‌ها فاصله از دنیای اجتماعی کودکان و مشکلات آنان، اثری بی‌نقص‌تر از دیگر فیلم‌های او است که نگاه تماشاگر را به خود جلب می‌کند.

در ادامه نظرات نویسندگان و منتقدین گوناگون را به طور خلاصه ارائه می‌کنیم: پیتر دبروگ منتقد ارشد ورایتی در یادداشتی که درباره فیلم نوشته تلاش کرده است تا فیلم را با نمونه‌های غربی و آمریکایی خود مقایسه بکند و ارزش هنری و مفهومی آن را در این قیاس نشان بدهد. وی نقطه قوت فیلم مجیدی را سادگی آن دانسته و نوشته است:«فضا و شخصیتهای فیلم تا حدی یادآور «فراموش شدگان» لوئیس بونوئل و زندگی کودکان مکزیکوسیتی در آن فیلم است. اثری اخلاقی و صادقانه با فرمی نئورئالیستی که مجیدی در کارنامه‌اش از این جنس فیلم زیاد دارد. اما «خورشید» بی نقص‌تر از کارهای قبلی کارگردانش به نظر می‌رسد. قدرت کارگردانی مجیدی در کار با کودکان تأثیر کاملاً مستقیمی روی کارگردانانی مثل حیفا المنصور کارگردان «وجده» فیلمساز سعودی و نادین لبکی کارگردان «کفرناحوم» فیلمساز لبنانی گذاشته است. اینجا کودکان فیلم مجیدی دقیقاً به اندازه دختران کوچک فیلم «پروژه فلوریدا» بار درام را به دوش کشیده و ما را سرگرم می‌کنند.»

منتقد دیگری از ایندی وایر که به فیلم امتیاز B داده است نیز مانند منتقد ورایتی فیلم را از سویی اثری در سبک سرقت و دارای تعلیق و از سوی دیگر درامی اجتماعی و نئورئالیستی توصیف کرده است که تنه به تنه برخی از فیلم‌های دهه ۱۹۸۰ آمریکا می‌زند «فیلم مجیدی ترکیبی از یک فیلم سرقتی و یک فیلم رئالیسم اجتماعی است که با درام اثرگذاری درباره یک معلم مهربان، چیزی شبیه آثار دهه هشتاد سینمای آمریکا ترکیب شده است. فیلمی که اگر ساخته می‌شد نقش معلم را در آن رابین ویلیامز بازی می‌کرد. اما اینجا وقتی بچه‌ها به دستور یک گانگستر(با بازی ترسناک اما باوقار علی نصیریان) به مدرسه می‌آیند در ابتدا با مخالفت ناظم روبه‌رو می‌شوند اما معاون خوشتیپ و شریفی که شبیه ستاره‌های سینما است یعنی آقای رفیعی (جواد عزتی) بعد از دیدن شوق آنها تصمیم می‌گیرد که به آنها فرصتی بدهد. هرچند بهترین بازی فیلم متعلق به خواهر یکی از بچه‌ها است که مهاجر افغان‌اند  و در صورت به دردسر افتادن به کمپ فرستاده می‌شوند، شمیلا شیرزاد در نقش خواهر باهوش و یک دنده این پسر مهاجر، در صحنه‌هایی که در «خورشید» حضور دارد صحنه را از آن خود می‌کند و به جرأت بهترین بازی فیلم است.»

امروز نیز منتقد هالیوود ریپورتر دبورا یانگ که فیلم‌های ایرانی را با توجه به حضورش در جشنواره جهانی فیلم فجر می‌شناسد و فیلم‌ها را در جشنواره‌های خارجی نیز دنبال می‌کند نوشته است که مجید مجیدی چندتا از فیلم‌های بصری جذاب و عاطفی شورانگیز را در مورد گرفتاری‌ها، استثمار و سوءاستفاده از بچه‌های محروم در دنیای سینما ساخته است و حالا «خورشید» یکی از بهترین‌های اوست.

البته برخی از منتقدین نیز فیلم او را مورد نقد جدی قرار دادند و تنها نکته مثبت فیلم را نیت مجیدی توصیف کردند: به عنوان مثال یک روزنامه‌نگار و منتقد ایتالیایی با اهدای تنها ۲ ستاره از ۵ ستاره به فیلم «خورشید» درباره تازه‌ترین ساخته مجیدی در وبسایت ایتالیایی «سینماتوگرافو» نوشت: مجیدی بهره‌کشی و استثمار کودکان و دنیای ناعادلانه را محکوم کرده است، این کار قصد و نیت شریفی است اما لحن فیلم او معمولی و پیامش بیش از حد ساختگی است، قصه فیلم در سطح باقی مانده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.