دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱

طرح "محیط یار مزرعه" درتربت حیدریه اجرا می شود

تورج همتی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی صبح امروز دردیدار با معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه ضمن تشریح ابعاد طرح پیشنهادی "محیط یار مزرعه"، این طرح اجرایی را راهی برای مدیریت خسارات وارده از سوی حیات وحش به مزارع کشارزی عنوان کرد.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، تورج همتی درسفر یک روزه به شهرستان تربت حیدریه درنشست با فرماندار ویژه این شهرستان ضمن اعلام آمادگی حمایت از طرح های اقتصادی منطقه با رعایت اصول توسعه پایدار گفت: توسعه بدون حفظ محیط زیست آسیب رسان است و ما از توسعه پایدار  و طرح های اقتصادی همچون گذشته حمایت می کنیم.

این مقام مسئول همچنین در خصوص خسارات وارده از سوی حیات وحش به مزارع کشاورزی و ابراز نگرانی کشاورزان گفت: در طرح پیشنهادی از سوی حفاظت محیط زیست استان با عنوان "محیط یار مزرعه" که می تواند در شهرستان تربت حیدریه برای اولین بار و به صورت پایلوت اجرا شود، موضوع آسیب های وارده وحوش به مزارع  با هم افزایی نظارت و پایش میدانی، مدیریت خواهدشد.

وی ادامه داد: زیر بنای طرح "محیط یار مزرعه" بر مفاهیم الگوی مثلث توسعه اقتصادی و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی در سایه تعامل ارکان حاکمیتی با فعالان بخش خصوصی تکیه دارد که توسط استاندار خراسان رضوی طراحی و به عنوان اصلی ترین برنامه عملیاتی در این استان در حال پیگیری است.

همتی ضمن اشاره به اینکه حفظ محصولات کشاورزی در شهرستان تربت حیدریه به عنوان قطب تولید زعفران کشور باید با حساسیت بیشتری باید دنبال شود توضیح داد: طرح ابتکاری "محیط یار مزرعه" با رویکرد ایجاد همگرایی و وفاق اجتماعی و اتکا به توان بخش خصوصی ابتدا از شهرستان تربت حیدریه آغاز خواهد شد که ضمن کاهش تعارضات بین صاحبان مزارع کشاورزی و حیات وحش، گام ارزشمندی در توسعه مدیریت زیست بومی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت در حفظ حیات وحش است و چنانچه این گام اصولی برداشته شود قابلیت تکمیل و تعمیم مدل به کل استان را خواهد داشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی همچنین با تأکید بر ضرورت ایجاد معیشت پایدار دراستان و نقش معین های اقتصادی منطقه و نیز حمایت و همراهی مردم و ارکان حاکمیتی در اجرای موفق این طرح گفت: حمایت صاحبان سرمایه و صنایع در پیاده سازی طرح "محیط یار مزرعه" که منافع اقتصادی مطلوبی برای مردم منطقه به همراه خواهد داشت به نوعی پرداخت مالیات سبز است که خود یکی از مولفه های ایجاد اقتصاد سبز در منطقه است.

در این دیدار معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان تربت حیدریه نیز تعامل حفاظت محیط زیست با مجموعه واحدهای صنعتی و خدماتی شهرستان را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: پیشرفت وتوسعه اقتصادی همراه با حفظ اصول زیست محیطی همواره مورد تأکید بوده  است.

علی رستمی در ادامه حفظ محیط زیست را وظیفه قانونی همه شهروندان دانست و خواستار بررسی و پیگیری درخواست های کشاورزان حاشیه منطقه شکار ممنوع ژرف درخصوص خسارات وارده از سوی حیات وحش به مزارع شد.

این مقام مسئول آمادگی خود را برای پیاده سازی طرح "محیط بان مزرعه" برای نخستین بار درشهرستان تربت حیدریه اعلام کرد.  

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.