سه‌شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴

۷۰ درصد فاضلاب تولیدی کلانشهر مشهد تصفیه نمی‌شود

فاضلاب

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: درحال حاضر ۷۰ درصد فاضلاب تولیدی کلانشهر مشهد تصفیه نمی‌شود و استفاده حداکثری از پساب خروجی واحدهای تولیدکننده و بازچرخانی آن به رغم پیگیری‌ها همچنان حرکتی لاک‌پشتی دارد.

به گزارش قدس آنلاین، تورج همتی در شصت و سومین نشست تخصصی اعضای کمیته ساماندهی فاضلاب خراسان رضوی افزود: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص لزوم استقرار سیستم تصفیه فاضلاب برخوردی سلیقه‌ای نیست و عدم ساماندهی خروجی فاضلاب طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته می‌شود که خوشبختانه درخراسان رضوی مرجع قضایی به موضوع ورود کرده و این مهم با جدیت پیگیری می‌شود.

وی ادامه داد: معجزه‌ای برای مدیریت فاضلاب در کار نیست و لازم است متولیان امر برای بازچرخانی پساب خروجی واحدهای تولیدکننده اهتمام و جدیت لازم را بر اساس تکلیف قانونی خود به کار برند.

دبیر کارگروه ساماندهی فاضلاب خراسان رضوی همچنین با اشاره به لزوم تغییر الگوی کشت کشاورزی در اراضی حاشیه رودخانه حفاظت شده کشف رود گفت: سیاست انعطاف‌گرایانه محیط زیست بر خروج از بحرانی متمرکز است که به نام معضل کشف رود به طول صدها کیلومتر فاضلاب بر بستر خود جاری می‌کند و سلامت مردم را با محصولات آلوده به مخاطره می‌اندازد.

همتی افزود: سیاست انتقال پساب از دشتهای بحرانی به عنوان آب مازاد به مناطق دیگر و با توجیه تعادل‌بخشی دشتها، امری غیرکارشناسی و اشتباه است و در شرایطی که دشت مشهد دچار بحران فرونشست شده است و نیاز جدی به پساب‌های تصفیه شده دارد انتقال پساب مازاد به منطقه دیگر توجیه کارشناسی ندارد.

وی ادامه داد: طی ۱۵ روز آینده بازدید مشترکی از سوی حفاظت محیط زیست و شرکت شهرکهای صنعتی نیشابور به منظور اعلام رسمی فهرست واحد های آلاینده انجام خواهد شد.

در این نشست مقرر شد ضمن بازدید مشترک شرکت آبفا و سازمان جهاد کشاورزی از اراضی پایین دست تصفیه خانه نیشابور، ظرفیت موجود جهت استفاده از فاضلاب برای آبیاری درختان غیر مثمر مورد بررسی قرار گیرد و به منظور عدم استفاده از فاضلاب برای کشت مستقیم محصولات غذایی، هرگونه قرارداد بهره‌برداری از فاضلاب به این منظور مورد پیگرد قانونی واقع شود.

همچنین مصوب شد شرکتهای آبفا و آب منطقه‌ای در شهرهایی که تصفیه‌خانه در آنها اجرا نشده است قبل از واگذاری هر پروژه، بسته‌های اقتصادی مربوط به استفاده از پساب را مشتمل بر سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت تصفیه‌خانه، شبکه جمع‌آوری فاضلاب و چگونگی استفاده از فاضلاب مورد بررسی قرار دهند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.