دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰

گذری بر خدمات متنوع کانون موضوعی حقوق خدمت رضوی به محرومان؛

پرونده‌هایی که ختم به خیر می‌شوند

پرچم آستان قدس

بعید است کسی از اول تا آخر عمر، کارش به یک وکیل نیافتد و پایش به یک دفتر حقوقی و یا محکمه قانونی باز نشود. خدمتی تخصصی و بسیار مورد نیاز که معمولا اقشار برخوردار از آن بهره مند می‌شوند و با وجود نیاز هر کسی به گرفتن انواع خدمات حقوقی و استفاده از مشاوره های کارشناسان این حوزه، کمتر شامل حال اقشار بی بضاعت می‌شود. و...

به گزارش قدس آنلاین، چه بسیار پرونده هایی که به دلیل بی خبری آنها از پیچ و خم‌های قانونی رها شده و یا به ضررشان تمام می‌شود. اما آستان قدس رضوی در بین کانون‌های موضوعی خدمت رضوی، یک کانون را به خدمات حقوقی و همه مشتقات آن اختصاص داده تا اقشار کم برخوردار هم زیر لوای متبرک حضرت رضا(ع) از این خدمات ارزشمند بهره مند شوند.

مرتضی طاهری منش سرپرست کانون موضوعی حقوق کانون های خدمت رضوی استان خراسان رضوی در گفت وگویی به همه سوالات ما درباره این کانون پاسخ داد. که شرح آن را در ادامه می خوانید:

 

شاید کمتر کسی از وجود این کانون و خدمات آن اطلاع داشته باشد. اول از همه به زمان آغاز به کار و دلیل تشکیل آن اشاره بفرمایین.

از یکسال پیش کانون موضوعی حقوق خدمت رضوی استان خراسان رضوی با هدف ارائه خدمات حقوقی به اقشار بی بضاعت و محروم از دسترسی به این نوع خدمات راه‌اندازی شده و تاکنون با توسعه فعالیت ها، خدمات متنوعی را به این اقشار ارائه داده است. مراجعان از خدماتی از قبیل مشاوره حقوقی، خانوادگی، کیفری، سرپرستی، تابعیت، مالکیت و ... برخوردار می شوند.

 

از بین جامعه فعال در حوزه حقوقی، چه گروه هایی در کسوت خادمیاری رضوی اعلام آمادگی کرده اند و به چه اشکالی نیازمندان به این نوع خدمات تخصصی را پیدا می کنید؟   

جامعه حقوقی عضو این کانون ۴۴ نفر شامل وکلای دادگستری، کارشناسان حقوقی، سردفتران، مشاوران خانواده و قضات دادگستری هستند. افراد نیازمند خدمات حقوقی به دو شکل از خدمات دفتر کانون های خدمت رضوی استان استفاده می کنند؛ با مراجعه به محل کانون و یا از مسیر اردوهای جهادی. این کانون به صورت مرتب اردوهای جهادی را با موضوعات مرتبط با بهداشت و سلامت در پایگاه‌های محوری مناطق محروم از جمله مدارس و مساجد برگزار می کند که خادمیاران حقوقی هم در کنار خادمیاران سلامت به مناطق کم برخوردار اعزام می شوند و در جریان مسائل حقوقی و خانوادگی مردم قرار می گیرند، سپس به تناسب مشکلات، به مراجعه‌کنندگان و محرومان مشاوره حقوقی می دهند.

 

 اگر مراجعان شما به خدماتی بیش از حوزه اختیارات این کانون نیاز داشته باشند، چطور به آنها کمک می کنید؟

به همت دفتر نمایندگی خدمت رضوی استان برای نخستین بار تفاهم نامه ای بین مرکز وکلای دادگستری استان خراسان رضوی و کانون وکلای دادگستری به منظور ارائه خدمات حقوقی و وکالت معاضدتی به مخدومینی که دفتر نمایندگی خدمت رضوی معرفی می کند، منعقد شده است. طبق این تفاهم، افرادی که از مسیر کانون های خدمت رضوی، مستحق و نیازمند خدمات حقوقی شناخته می شوند ولی توان استفاده از این خدمات را ندارند، از مسیر دفتر نمایندگی خدمت رضوی به کانون وکلای دادگستری معرفی و برای آنها وکیل در نظر می گیرند و به صورت رایگان به پرونده های شان در محاکم قضایی رسیدگی می شود. از سال گذشته تاکنون، بیش از ۲۵ نفر از کمک وکلای خادمیار این کانون به صورت مستقیم استفاده کرده اند و یا به کانون وکلای دادگستری معرفی شده اند. ۸۴ نفر نیز با مراجعه به کانون موضوعی حقوقی از خدمات این بخش بهره مند شده اند.

 

اگر بخواهید به یک مصداق برجسته، از خدمات حقوقی ارائه شده این کانون به افراد گرفتار اشاره کنید، چه موردی را مدنظر دارید؟

در نخستین حرکت از این نوع، با پیگیری خادمیاران کانون موضوعی حقوق رضوی و با گرفتن رضایت شاکی، یک جوان زندانی را که دو سال از مدت محکومیت خود را در زندان پشت سر گذاشته بود، آزاد شد. خادمیاران کانون حقوقی در جریان یک اردوی جهادی در مناطق حاشیه شهر مشهد با پدر این جوان در بند آشنا شدند و پس از شنیدن ماوقع و مطالعه پرونده وی، در پی کمک به این خانواده محروم برآمدند. در این پرونده جوانِ دربند، مسئول تامین مخارج پدر از کار افتاده و خواهر معلول خود بود که با آزادی و بازگشت سرکار، خانواده اش از گرفتاری رها شدند.

 

همان طور که فرمودید، مشاوران خانواده، گروهی از جمعیت خادمیارن حقوقی را تشکیل می دهند. این گروه چه کمکی به حل مشکلات خانوادگی و کاستن از بار محاکم قضایی می کند؟

دیگر خدمت ارائه شده در این کانون به موضوعات خصوصی و خانوادگی مربوط می شود. از بانوان دارای تحصیلات تخصصی مشاوره خانواده دعوت می شود تا با شرکت در اردوهای جهادی و حضور در کلینیک های مشاوره خانواده به افراد نیازمند خدمات مشاوره خانوادگی از جمله تشکیل خانواده، اختلافات زوجین، فرزندخواندگی، تحصیل، جدایی و... به صورت رایگان ارائه خدمت دهند. طی یکسال گذشته، در مجموع بالغ بر۷۷۰ نفر از اقشار بی بضاعت شهر مشهد از مشاوره های حقوقی و خانوادگی این کانون بهره مند شده اند.

 

سردفتران خادمیار رضوی هم گروه دیگری از داوطلبان خدمت رضوی هستند. این قشر در این کانون چه نوع خدماتی به اقشار نیازمند ارائه می دهند؟

سردفتران عضو کانون حقوق رضوی هم با کمک به رفع مشکلات ثبتی برای اخذ اسناد مالکیت به محرومان ارائه خدمت می کنند. برخی از اقشار بی بضاعت، نیازمند مشاوره های متخصصان فعال در حوزه سردفتران هستند که از طریق دفاتر اسناد رسمی و اداره ثبت اسناد نسبت به حل مشکلات آنها اقدام می شود. با حل مشکلات ثبتی، این افراد می توانند با سند منازل شان برای حل مسائل مالی خود نیز با مراجعه به بانک ها از وام و دیگر تسهیلات مالی برخوردار شوند. خوشبختانه تاکنون ۱۵ فقره مشکل ثبتی و سندی مراجعان از مسیر این کانون حقوقی حل و فصل شده است.

 

به جز طرح هایی که عنوان کردید، طرح جدیدی هم در دست اقدام دارید؟

بله. آخرین طرحی که حدود چهار ماه از آغاز و پیگیری آن در این کانون می گذرد، در رابطه با خانواده های شهدای مدافع حرم (فاتحین) است. با کمک وکلای در اختیار کانون در حال پیگیری مشکلات این خانواده ها در حوزه های حقوقی هستیم.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.