چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۸

مطالبه ۶۳۶ میلیون پوندی انگلیس به ایران پیگیری شود

تقي پور

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وزارتخانه‌های امور خارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دریافت مطالبه ۶۳۶ میلیون پوندی از پرونده خرید تانک چیفتن انگلیسی را پیگیری کنند.

قدس آنلاین: رضا تقی‌پور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی درباره پرونده خرید تانک چیفتن ایران از انگلیس پیش از انقلاب، گفت: انگلیس بعد از پیروزی انقلاب این تانک ها را به ایران تحویل نداد و پرونده شکایت ایران برای داوری به ICC رفت.

وی متذکر شد: در سال ۲۰۰۱ دیوان لاهه به نفع ایران رأی داد اما شرکت انگلیسی به آن عمل نکرد و خواستار ابطال رأی پرونده شد که این درخواست نیز در سال ۲۰۰۹ رد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس رأی دادگاه انگلیس باید اصل پول ایران به میزان ۱۲۷ میلیون پوند به همراه سود آن را پرداخت می کرد، اظهار داشت: از سال ۲۰۰۱ تاکنون این مبلغ پرداخت نشده و علیرغم اینکه در سال ۲۰۱۰ رأی دادگاه بر این بود که اصل و سود پول به ایران پرداخت شود، اما به بهانه تحریم پرداخت نشد.

تقی‌پور گفت: اکنون مطالبه ایران از این پرونده به ۶۳۶ میلیون پوند رسیده است که وزارتخانه های امور خارجه و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح باید دریافت این مبلغ را از شرکت انگلیسی پیگیری کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.