جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

خوزستان در وضعیت هشدار قرار گرفت؛ سالمندان از خانه خارج نشوند

کرونا

اهواز-هنوز نه آمار مبتلایان کرونا کمتر و نه واکسن آن تولیدشده اما تأملی بر رفتار عموم مردم حکایت از این دارد که کرونا، عادی‌تر از آن شده است که به خاطرش افراد محدودیتی برای خود قائل شوند، درصد رعایت دستورالعمل‌ها کاهش‌یافته است و وضعیت قرمز در بیشتر شهرها استمرار دارد.

قدس آنلاین-گروه استان ها: مشاهدات از رفتار روزانه مردم نشان نمی‌دهد که تغییرات خاصی مبنی بر رعایت برخی محدودیت‌ها وجود داشته باشد؛ خیابان‌ها، بساط دست‌فروشان کنار خیابان، پاساژها و فروشگاه‌های بزرگ در فضاهای سربسته، رستوران‌ها و بوستان‌ها همان حالت عادی رادارند و تنها نشانه مبتنی بر رعایت اصول بهداشتی، زدن ماسک است که در بیشتر مواقع آن‌هم دیده نمی‌شود و یا به‌طور مدام بین ماندن روی دهان و بینی یا زیر چانه سرگردان است.

رستوران‌ها و پارک‌ها و بلوارها حکایت بهتری نسبت به فروشگاه‌ها و پاساژها  ندارند؛ نشستن‌ها و دورهمی های بلواری که در اهواز هواداران بسیاری دارد ، همچنان به شکوه روزهای قبل از کرونا برپا است و به نظر نمی‌رسد کسی نگران همان کرونایی باشد که هفت یا ۶ ماه قبل از ترس آن، خود را در خانه نهان کرده بودند.

حاصل چنین عادی انگاری ، تداوم بر وضعیت قرمز کرونا در بیشتر شهرها و استان‌های کشور است تا آنجا که بنا بر گفته معاون وزیر بهداشت، تقریباً می‌توان گفت بیشتر شهرهای کشور در وضعیت قرمز قرار دارند.

آمار نگران‌کننده است

در همین حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به‌قرار گرفتن ۹ شهر در وضعیت قرمز کرونا، در استان خوزستان وضعیت هشدار اعلام کرد.

دکتر فرهاد ابول‌نژادیان در همین رابطه اظهار کرد: متأسفانه با توجه به روند فزاینده شیوع کرونا و مطابق آخرین بررسی وضعیت مخاطره شیوع ویروس کرونا در خوزستان، ۹ شهر استان شامل شهرهای اهواز، امیدیه، آغاجاری، بهبهان، آبادان، شوشتر، باغملک، خرمشهر و ایذه در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

وی افزود: شهرهای مسجدسلیمان، رامهرمز، دزفول، شادگان و لالی نیز در وضعیت نارنجی با تعریف پرخطر قرار گرفته‌اند و سایر شهرستان‌های استان خوزستان نیز در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.

ابول‌نژادیان بیان کرد: با توجه به روند افزایشی و نگران‌کننده شیوع کرونا، در استان خوزستان وضعیت هشدار صریح اعلام می‌کنیم.

وی افزود: متاسفانه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به حد پایینی رسیده و گویا ترس مردم از کرونا ریخته است، این درحالی است که میزان انتقال بین فردی کرونا با توجه به جهش‌های ژنتیکی، به حد بسیار بالاتری نسبت به گذشته رسیده و قدرت آلوده‌سازی آن به ویژه میان اعضای یک خانواده افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: از مردم می‌خواهیم همانند روزهای نخست به رعایت موارد بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک توجه داشته باشند، در هیچ تجمعی شرکت نکنند و به خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای جز به ضرورت از خانه خارج نشوند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.