شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳

بازدید هیئت لبنانی از کتابخانه و موزه ‌های رضوی

هیئت لبنانی

مشاور و رئیس دفتر وزیر فرهنگ لبنان و رهبر ارکستر ملی این کشور از کتابخانه مرکزی و موزه‌ های آستان قدس رضوی بازدید کردند.

به گزارش قدس آنلاین، «حسین عجمی» مشاور و رئیس دفتر وزیر فرهنگ لبنان و «آندره الحاج» رهبر ارکستر ملی این کشور، ضمن تشرف به حرم مطهر رضوی، از کتابخانه مرکزی و گنجینه ‌های مختلف موزه‌ های آستان قدس رضوی بازدید کردند.
مشاور و رئیس دفتر وزیر فرهنگ لبنان در این بازدید گفت: از سفر به ایران بسیار خرسند و خوشحالیم و از کشور ایران به ‌خاطر همدردی خوبی که در خصوص حادثه تلخ بیروت با کشور لبنان داشتند، بسیار سپاسگزاریم. از لحظه ‌ای که وارد حرم مطهر شدم، معنویت و روحانیت این مکان قدسی مرا تحت تأثیر قرار داد و از دیدن گنجینه‌ های متنوع با موضوعات مختلف در موزه ‌های آستان قدس رضوی لذت بردم.
حسین عجمی با ابراز این‌که موزه‌ های آستان قدس رضوی تنوع و گستردگی عظیمی دارد که هر کدام به نوبه خود تأثیرگذار هست، افزود: سیر در گنجینه قرآن و گنجینه تاریخ حرم رضوی و مشاهده کتیبه ‌ها و آثاری که سال ‌ها پیش در بخش‌ های مختلف حرم رضوی استفاده شده و مشاهده آثار هنری ارزشمندی که با علاقه فراوان به حرم امام رضا(ع) اهدا شده است، تحسین ‌برانگیز است.
وی اضافه کرد: بسیار ارزشمند است آثاری با این تنوع و گستردگی یک جا جمع ‌آوری شده و به شکل زیبایی در معرض دید عموم قرار گرفته است.
رهبر ارکستر ملی کشور لبنان هم با بیان این‌که بازدید از گنجینه قرآن برایش جالب توجه بود، خاطرنشان کرد: عظمت این مکان و موزه ‌ها و آثاری که دیدم، عمق و تاریخ و قدمت این مکان و جایگاه ارزشمندی را که در کشور ایران و سطح دنیا دارد نشان می‌ دهد و زبان من از بیان آنچه دیدم قاصر است.
آندره الحاج با ابراز این‌که زیارت حرم رضوی و حضور در موزه‌ ها، باعث افتخارش است ادامه داد: مشاهده قرآن ‌های منسوب به دستخط ائمه اطهار علیهم ‌السلام بسیار حال خوشی برایم به ارمغان آورد؛ به خصوص که تاریخ ادیان را خیلی دوست دارم و قرآن‌ های ائمه برایم سرشار از خیر و برکت است و حس خوب آن برایم ملموس بود.
در ادامه، این هیئت لبنانی پس از بازدید از موزه‌ های آستان قدس رضوی، از بخش‌ های مختلف کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی هم بازدید داشته و با رئیس سازمان کتابخانه‌ ها، موزه‌ ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، حجت ‌الاسلام سید جلال حسینی، دیدار کردند.
گفتنی است این هیئت لبنانی برای اجرای قطعه نماهنگ «بی‌ تابی بلقیس» که برای همدردی با مردم لبنان در حادثه بندر بیروت توسط ارکستر ملی ایران به مردم لبنان هدیه شد، راهی ایران شدند. این قطعه، چندی پیش همزمان با روز جهانی صلح، با آهنگسازی «فردین خلعتبری»، کارگردانی «رضا موسوی» و با حضور حسین العجمی، وزیر فرهنگ لبنان و سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و جمعی از هنرمندان و مسئولین فرهنگی در تالار رودکی تهران به رهبری «آندره الحاج» نواخته و رونمایی شد.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);