یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲

«زمین بسیار بزرگ» و «عکاسان کوسه ماهی» از این هفته در شبکه چهار

مستند علمی

مستند سه قسمتی جدید «زمین بسیار بزرگ» در قالب مجموعه ی چهار سوی علم به نمایش در می آید.
قدس آنلاین: مستند زمین بسیار بزرگ با نام اصلی Supersized Earth محصول ۲۰۱۳ انگلستان و نامزد جایزه بفتا برای تصویربرداری و نور پردازی حرفه ای است.
این مجموعه می‌خواهد به این پرسش پاسخ دهد چگونه بشر، دنیا، جهان و نسل انسان‌ها را تغییر می‌دهد؟ به این منظور " دالاس کمپل" به پنج قاره دنیا سفر و از پروژه‌های کلان مهندسی دیدن می‌کند و قدرت انسان و خلاقیت او را در ساختن جهان مدرن مورد کنکاش قرار می‌دهد.

در قسمت اول با عنوان « جایی برای زندگی » این مجموعه که یکشنبه ۶ مهرماه ساعت ۲۲ پخش می‌شود، "کمبل" به پدیده ساختمان‌های بلند در تاریخچه تمدن انسانی بر سطح سیاره می‌پردازد و با مقایسه ساختمان‌های بلند از عصر باستان تا کنون به بررسی برخی از این سازه های مرتفع پرداخته و ما را با رموز مهندسی, طراحی و نوع مواد بکار رفته در ساخت آنها آشنا می کند.
در قسمت دوم با عنوان « مسیری که خواهیم رفت »،"کمبل" به موضوع حمل و نقل و نقش زیرساخت های حمل و نقل در شکوفایی جوامع انسانی پرداخته و تکنولوزی های بسیار مدرن در صنعت راه سازی و حمل و نقل را مرور می کند. همچنین به سیستم های حمل و نقل شهری مثل اتومبیل، مترو، و سیستم های حمل و نقل می پردازد.
در سومین قسمت « غذا، آتش و آب » از«زمین بسیار بزرگ» ، نقش آب در شکوفایی جوامع انسانی و تکنولوژی مهار و انتقال آن بررسی می‌شود. سپس تاثیر آب بر روی امنیت غذایی بشر، انواع مختلف کشت و تولید گوشت قرمز پرداخته و در بخش دوم به تولید مواد معدنی و صنعت استخراج و تولید فلزات می پردازد.
گفتنی است «عکاسان کوسه ماهی» عنوان یک مستند تک قسمتی و جدید است که چهارشنبه ۹ مهرماه ساعت ۲۲ در قالب چهارسوی علم به نمایش در می‌آید.
«عکاسان کوسه ماهی» با نام اصلی Shark Shooters محصول ۲۰۱۷ آمریکا است.
در این مستند، گروهی متشکل از دو عکاس در ماموریتی ۴۰ روزه با هواپیما ، قایق و خودرو به مناطق مختلف می روند و طی عملیات مختلف غواصی و با فنآوریهای جدید از کوسه‌ها و شرایط زندگی آنها در اعماق آبها را به تصویر می‌کشند.
مجموعه «چهار سوی علم» به کوشش واحد تأمین برنامه شبکه چهار سیما از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.