پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱

روحانی:

شرکت‌های دانش بنیان در هفت سال گذشته ۱۰۰ برابر شده است/ ۴۰ درصد مواد غذایی در کشور ضایع می‌شود

روحانی

رییس جمهوری با تاکید بر این که در ۷ سال گذشته در زمینه شرکت‌های دانش بنیان تلاش بسیار خوبی شده است گفت: شرکت‌های دانش بنیان نسبت به ۷ سال پیش ۱۰۰ برابر شده است و این اهمیت فوق العاده‌ای دارد.

قدس آنلاین: حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز پنجشنبه در آغاز بهره برداری از طرح های ملی، علمی و فناوری در حوزه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت جهاد کشاورزی در استان های تهران، البرز و مرکزی که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: افتتاح پروژه ها امروز از نظر شکل،  محتوا و اهمیت با ۲۵ هفته قبل مقداری متفاوت است. در واقع افتتاح های امروز به معنای ارتقا کشور در علم و فناوری است که برای ما بسیار مهم است.

وی ادامه داد: از آقایان ستاری و خاوزای و نمکی و همه معاونین آنها و همه آنهایی که در این زمینه تلاش و پشتیبانی و هدایت می‌کنند تشکر می‌کنم. برای ما بسیار مهم است که نسل جوان و دانش آموخته و تحصیل کرده فضایی برای فعالیت و همچنین تعالی علم و دانش و فناوری خود را داشته باشند.

حجت الاسلام روحانی گفت: خداوند را شکر گذاریم که در حوزه علمی و فناوری در مدت ۷ سال تلاش بسیار خوبی شده است. معاونت علمی و فناوری حوزه معاونت رییس جمهوری و وزاتخانه های مربوط در زمینه ارتقاء شرکت های دانش بنیان تلاش بسیار زیادی کردند. تقریبا شرکت های دانش بنیان نسبت به ۷ سال گذشته ۱۰۰ برابر شده است  این اهمیت فوق العاده ای دارد.

وی ادامه داد: دانشجویان و تحصیل کرده‌های دانشگاه ها در این شرکت ها جذب شده و می شوند و حتی نیروی انسانی خلاق ایرانی که در خارج از کشور هستند روزانه در شرکت های دانش بنیان دارند جذب می شوند و این مساله برای ما حایز اهمیت است.

رییس جمهوری بیان داشت: در مساله دارو، تولید داروهایی که درمان بسیاری بیماری ها است یا داروهای پیش گیری کننده که بدن را آماده کرده و افراد می توانند توان مقابله با بیماری را داشته باشند، بسیار مهم است.

وی خاطرنشان کرد: در شرکت های تولیدی که امروز افتتاح شدند، تولید داروی انسانی نیز در دستور کار قرار گرفته و از جمله واکسنی که برای بیماری شایع سرطان دهانه رحم تولید می شود و بسیار پر مصرف است، اهمیت خاصی دارد و امیدواریم در این زمینه بتوانیم ابتدا نیاز داخل را تامین و در آینده مازاد آن را صادر کنیم.

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: در بخش دارو نیازمند واردات مواد اولیه از خارج هستیم، یعنی ارزبری این حوزه بخشی برای واردات بعضی داروها و بخشی دیگر واردات مواد اولیه شرکت های داروسازی است و در این زمینه نیز شرکت های دانش بنیان می توانند قدم به قدم کشور را مستغنی کنند.

وی با اشاره به سخنان معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری پیش از آغاز بهره برداری از طرح های یادشده، بیان داشت: اگر امروز یک میلیارد دلار واردات مواد اولیه انجام می شود، به راحتی می توان بیش از ۴۰۰ میلیون دلار آن در داخل تامین کرد دلیل آن این است که دولت نیز با همه توان پشتیبان این شرکت ها در امور سیاست‌گذاری، تسهیل‌گری و حمایت از آنها است.

رییس جمهوری گفت:‌ موضوع دارو تامین کننده امنیت جسم و جان مردم است و آقای ستاری نیز قول داده که تا پایان دولت چهار واکسن انسانی دیگر تولید شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ از روز نخست حضور در دولت، یکی از تاکیدات من تولید واکسن انسانی بوده و آن طور که معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار امیدواری کرده، تولید واکسن آنفولانزا را نیز می‌توانیم طی ماه های آینده به ثمر برسانیم که بسیار مهم بوده و برای مردم امنیت آفرین و آرامش بخش خواهد بود.

روحانی با تقدیر از فعالیت شرکت های خصوصی، خاطر نشان کرد:‌ در بسیاری از این شرکت ها، دولت سهم کمی در سرمایه گذاری دارد و عمده یا تمام سرمایه گذاری ها بر عهده بخش خصوصی است.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان نیز با زمان کم و امکانات متوسط، زود به بازدهی و درآمد می رسند و به‌ویژه در زمینه بیوتکنولوژی که تولید داروهای زیست فناوری بسیار مهم بوده و گران قیمت هم هستند، تامین آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: در بخش دوم امنیت غذایی است. امنیت غذایی برای کشور بسیار مهم است. ما در دوران کرونا اهمیت هر دو بخش دارو و بهداشت و هم امنیت غذایی را بیشتر درک کردیم. چرا که در مساله امنیت غذایی شرایط دنیای امروز بعد از کرونا با قبل از آن متفاوت است باید روی پای خود بایستیم و به خودمان متکی باشیم.

روحانی گفت: شرکتی دانش بنیان با تولید کود زیستی، سم و بذر مورد نیاز چقدرمی تواند به افزایش محصول کمک کند تا ما به خودکفایی نزدیک شویم.

رییس جمهوری افزود: هم در بخش دارو و هم مواد غذایی یکی از اصولی که باید به سمت آن حرکت کنیم خوب مصرف کردن است. مصارف ما به دقت انجام نمی‌گیرد. گاهی دارو بیش از حد در نسخه نوشته می شود یا گاهی بیش از حد خریداری می شود. داروها معمولا در خانه‌ها می‌ماند و مصرف نمی‌شود و دقت لازم انجام نمی گیرد بنابراین بد مصرف کردند هم در مواد غذایی و هم در دارو بسیار مضر است و ما باید به یک مصرف بهینه در کشور برسیم.

روحانی یادآور شد: طبق آماری که گزارش دادند ۴۰ درصد مواد غذایی در کشور یا به خاطر بد مصرف کردن یا به خاطر تولید غیر دقیق نسبت به این مواد غذایی یا به خاطر این که زنجیره لازم در صنایع تبدیلی در اختیار نداریم تلف و ضایع می‌شود.

رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر این که تلف شدن مواد غذایی در کشور خیلی مساله مهمی است گفت: این آمار به ما می گوید ۴۰ درصد حتی اگر ۲۰ یا ۱۰ درصد هم بگوید خیلی زیاد است چرا که این همه برای تولید موادغذایی تلاش می شود تا نیاز مردم در این شرایط حساس مرتفع شود بنابراین نباید در مقاطع مختلف به خاطرعدم دقت و بد مصرف کردن ۴۰ درصد موادغذایی را از دست بدهیم.  

وی گفت:‌ کار بزرگی که امروز باید انجام بگیرد ایجاد فرهنگ مناسب و لازم در بخش تولید و مصرف است تا شاهد حداقل ضایعات مواد غذایی باشیم.

رییس جمهوری افزود: این که امروز توانستیم چندین شرکت دانش بنیان را هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ نیازمندی‌های جامعه و جذب جوانان تحصیل کرده افتتاح کنیم برای ما افتخارآمیز بود بنابراین افتتاح ۲۶ از یک نظر بر همه آن افتتاح‌ها از نظر علمی و فناوری و دانش بنیان مزیت داشت.  

وی تاکید کرد: برای همه جوانان و شرکت های دانش بنیان و همه مسوولینی که در این راه تلاش می کنند آرزوی توفیق بیشتر می‌کنم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.