جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۸

ارمنستان از حمله آذربایجان به مرکز جمهوری قره‌باغ کوهستانی خبر داد

اذربایجان و ارمنستان

در ششمین روز درگیری‌ها در منطقه قره‌باغ کوهستانی، وزارت دفاع ارمنستان از حمله نیروهای آذربایجانی به مرکز جمهوری «آرتساخ» و زخمی شدن عده زیادی خبر داد.

قدس آنلاین؛ در ششمین روز درگیری میان باکو و ایروان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، یک مقام ارمنستانی امروز جمعه از حمله نیروهای آذربایجانی به شهر «اِستِپاناکِرت»، مرکز جمهوری قره باغ کوهستانی (جمهوری آرتساخ) خبر داد و اعلام کرد در نتیجه این حمله بسیاری زخمی شده‌اند.

«آرتسرون هونیسیان» سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان مستقر در ایروان در صفحه فیس‌بوک خود اعلام کرد «در بین جمعیت غیرنظامیان (شهر) افراد زخمی زیادی وجود دارد و زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب دیده است.»

سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان مشخص نکرد که چه نوع حمله‌ای از سوی نیروهای آذربایجانی انجام شده و چه سلاح‌هایی در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

خبرگزاری «آرمن پرس» هم گزارش داد مرکز جمهوری خودخوانده آرتساخ از سوی نیروهای آذربایجانی بمباران شده است.

خبرنگار «اسپوتنیک» هم که در محل حضور دارد، چندین انفجار در مرکز این جمهوری را گزارش کرد. ویدئویی هم که گفته می‌شود مربوط به حمله به این شهر است در فضای مجازی دست به دست می‌شود. در این ویدئو ستون دود سفید که به آسمان بلند شده، دیده می‌شود.

با شدت گرفتن دور جدید تنش‌های نظامی بین آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی، ایروان از آمادگی خود برای همکاری جهت آتش‌بس خبر داده است.

وزارت خارجه ارمنستان امروز، جمعه اعلام کرد که برای تعامل با سازمان همکاری‌های امنیتی اروپا (OSCE) جهت برقراری مجدد آتش‌بس در منطقه قره‌باغ آمادگی دارد.

صبح امروز بود که  وزارتخانه‌های دفاع آذربایجان و ارمنستان با بیان اینکه درگیری‌های شدید بین دو کشور در منطقه قره‌باغ همچنان ادامه دارد، مدعی نابودی اهدافی از طرفین شدند.

وزارت دفاع آذربایجان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای مسلح آذربایجان کنترل برخی بلندی‌های استراتژیک را در منطقه آغ‌دره حوالی ماتاغیس به دست گرفته‌اند».

از سوی دیگر، وزارت دفاع ارمنستان نیز خبر داد که پدافند هوایی این کشور صبح امروز یک فروند هواپیمای نظامی و یک پهپاد متعلق به ارتش آذربایجان را سرنگون کرده است.

دور جدید درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد ششم مهرماه آغاز شد. جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.