جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

سخنران حرم مطهر رضوی :

شهادت عالی ترین مقام انسانی است

سخنران حرم مطهر

عضو شورای برنامه ریزی مدیریت حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه کمال جامعه در پرتو ایثار و شهادت محقق می شود، گفت: شهادت عالی ترین مقام انسانی است.

به گزارش قدس آنلاین، آیت‌الله حسین گرایلی؛ استاد حوزه علمیه  در ویژه‌برنامه تبلیغی حرم مطهر رضوی که در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد برگزار و به‌صورت تصویری برای زائران پخش شد؛ ابراز کرد: در مکتب اسلام برای رسیدن به سعادت و رستگاری راه‌های زیادی بیان‌شده است که در این میان توبه، بازگشتی آگاهانه است و در حقیقت از نشانه‌های رحمت و لطف وسیع الهی، نعمت توبه و پذیرش توبه از سوی خداوند است.
وی با اشاره به اینکه توبه به معنی ترک گناه، بازگشت به‌سوی خدا و عذرخواهی در پیشگاه خداوند است، گفت: گاهی اوقات انسان به‌وسیله توبه و بازگشت به‌سوی خداوند به مقام والای انسانی می‌رسد.
گرایلی شهادت را عالی‌ترین مقام انسانی دانست و تصریح کرد: شهادت راهی برای رسیدن به مقام قرب الهی و اطاعت از ندای حق و احیای دین اسلام است.
سخنران حرم مطهر رضوی گفت: بین ایثار و شهادت و عشق و ایمان پیوند ناگسستنی وجود دارد که هر دو پوشاننده هم و مکمل یکدیگرند چراکه تا عشق و ایمان نباشد، کسی برای جهاد قدم برنمی‌دارد.
وی بابیان آیه «و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاءُ عند ربهم یرزقون؛ و گمان مبر آنان که درراه خدا کشته‌شده‌اند، مردگانی هستند، بلکه آنان زنده و در بارگاه پروردگارشان بهره‌مندند»، ابراز کرد: شهادت مرگی از راه کشته شدن است، که شهید آگاهانه و به خاطر هدف مقدس انتخاب می‌کند و در حقیقت شهید در راهی کشته می‌شود که دو ارزش آگاهانه و فی سبیل الله بودن را دربرمی گیرد.
سخنران حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه به تعبیر پیامبر(ص) شهادت شریف‌ترین و بالاترین نوع مردن است، گفت: شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است.

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.