یکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۵

در گفت‌وگو با مدیرعامل کانون پرورش فکری خراسان رضوی عنوان شد

همه سال، «هفته کودک» است

ابراهیم زره‌ساز

 برنامه‌های هفته ملی کودک امسال از ۱۲ مهر با شعار «آینده را باید ساخت» و با محوریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز و تا روز ۱۷ مهر ۱۳۹۹ همزمان با اربعین حسینی ادامه می‌یابد.

سرور هادیان/

 برنامه‌های هفته ملی کودک امسال از ۱۲ مهر با شعار «آینده را باید ساخت» و با محوریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز و تا روز ۱۷ مهر ۱۳۹۹ همزمان با اربعین حسینی ادامه می‌یابد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: برنامه‌های استانی هفته ملی کودک شامل سمینارهای آموزشی برای عموم مردم اعم از والدین، مربیان، معلمان و هر کسی که به نحوی با کودک سر و کار دارد، برگزار می‌شود.

•       آموزش مهارت‌ها

ابراهیم زره‌ساز می‌افزاید: موضوع سمینارهای آموزشی شامل مهارت‌های فرزندپروری، چالش‌های والدین در شیوع بیماری کرونا، حقوق کودک و تأثیرهای قصه‌گویی در کاهش اضطراب کودک است که بعضی از مهارت‌های ۹‌گانه‌ای که برای رفتارهای کودک و نوجوان در جامعه پیش‌بینی شده است نیز بیان خواهد شد.

وی تصریح می‌کند: این برنامه‌ها به مدت چهار روز از یکشنبه تا چهارشنبه برگزار می‌شود که اطلاعات نحوه برگزاری آن را در سایت کانون به اطلاع عموم رسانده‌ایم.

•       روزشمار هفته ملی کودک

وی درباره روزشمار هفته ملی کودک اظهار می‌دارد: روزشمار هفته ملی کودک در ۱۲ مهرماه کودکان با نیازهای ویژه و فرصت‌های برابر؛ ۱۳ مهرماه کودک، آموزش سلامت، ایمنی؛ ۱۴ مهرماه کودک، محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری؛ ۱۵ مهرماه کودک، بازی و نشاط؛ ۱۶ مهرماه کودک، رسانه و ارتباطات؛ ۱۷ مهرماه کودک، کتاب، فرهنگ و مطالعه و ۱۸ مهرماه کودک، خانواده سبک زندگی ایرانی- اسلامی است.

زره‌ساز عنوان می‌کند: امسال به دو دلیلِ مصادف بودن با اربعین حسینی و شیوع ویروس کرونا همه فعالیت‌های کانون در فضای مجازی پیگیری خواهد شد و امیدواریم بتوانیم سایت فروش اینترنتی کتاب را هم در این هفته راه‌اندازی کنیم.

•       حضور بچه‌های گلستان علی

وی تأکید می‌کند: برخی از مؤسسه‌های خیریه شهرمان مثل مرکز گلستان علی در هماهنگی‌هایی که با آن‌ها انجام شده است، مربیان ما خدماتی را در کتابخانه‌ها برای این کودکان و نوجوانان در فضای مجازی خواهند داشت.

وی با اشاره به برگزاری اختتامیه‌هایی در این هفته بیان می‌دارد: در طول چهار ماه اخیر سه مهرواره برگزار کرده‌ایم که برگزاری اختتامیه این مهرواره‌ها را در این هفته خواهیم داشت، مهرواره‌هایی چون مهرواره کاردستی، راویان نونهال نینوا و همچنین مهرواره قصه‌های قرآنی و قصه‌های آسمانی برگزار خواهد شد.

وی می‌افزاید: از ابتدای محرم برنامه‌ای با عنوان راویان نونهال نینوا برگزار شد که بچه‌ها، قطعات ادبی و دستنوشته‌های خودشان را در مورد واقعه عاشورا و روزهای محرم نوشته‌اند و به دبیرخانه ارسال کرده‌اند و همچنین مهرواره قصه‌های آسمانی و قصه‌های قرآنی با توجه به موضوع و استقبال خوبی که توسط کودکان و نوجوانان و مربیان انجام شده برگزار شده است.

•       کلیپ‌های شخصیت‌های تأثیرگذار

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی یکی دیگر از فعالیت‌های کانون را ساخت کلیپ‌های معرفی شخصیت‌ها اعلام می‌کند و می‌گوید: این کلیپ‌ها به معرفی شخصیت‌های تأثیرگذار می‌پردازد که این کلیپ‌ها و پادکست‌ها با این محتوا در فضای ادبیات و فرهنگ کودک آماده شده که در این روزها به کودکان و نوجوانان معرفی خواهند شد.

زره‌ساز تصریح می‌کند: یکی دیگر از برنامه‌هایی که از ابتدای شروع کرونا برای کودکان و نوجوانان مطرح شد، مسابقه نقاشی «دست‌های پاک نجات‌بخش زندگی» است که به صورت بین‌المللی برگزار و استقبال خوبی از آن شد که اگرچه زمان اختتامیه آن در آبان ماه است اما در این هفته از پزشکان و اعضای کادر درمان که اعضای سابق کانون فرهنگی پرورشی هستند، قدردانی خواهیم داشت.

وی خاطرنشان می‌سازد: در این راستا با آقای دکتر اعلمی به عنوان دبیر علمی این مسابقه که در عرصه پیشگیری از بیماری‌های عفونی برای کودکان و نوجوانان سابقه خوبی دارند، دیدار و از بزرگواران عرصه سلامت قدردانی خواهیم داشت.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی اظهار می‌دارد: همچنین از روز گذشته به مدت یک هفته هر روز ۴۰ دقیقه برنامه‌ای گفت‌وگو محور با موضوع کودک و نوجوان به همراه آیتم‌های مختلف و فعالیت‌های اعضا در سراسر کشور با عنوان «کانون امید» از شبکه امید پخش می‌شود.

•       پویشی از پیش از کرونا

وی با اشاره به اینکه کانون طی سال دارای برنامه‌های گوناگونی است، بیان می‌دارد: ما نمی‌خواهیم فقط مختص این هفته برنامه‌ریزی کنیم و این در حالی است که از ابتدای سال گذشته از هفته ملی کودک برنامه‌هایمان آغاز شد و همچنین پویشی را راه‌اندازی کردیم که این پویش از پیش از کرونا بود و به عنوان خدماتی که به عنوان کنوانسیون امید کودکانمان است این پویش در خصوص کودکان سرزمینمان و کودکانی که در حاشیه شهر و دیگر مناطق کم‌برخوردار زندگی می‌کنند، است. از این رو با همراهی کارشناسان سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در مناطق مختلف حضور پیدا می‌کنیم و کودکان و نوجوانان به همراه والدینشان در برنامه‌های فرهنگی کانون با موضوعات مهارت‌های مختلفی که می‌تواند برای بچه‌ها مفید باشد، طی دو ساعت حضور خواهند داشت.

وی خاطرنشان‌ می‌سازد: در آن مناطق بر اساس نظر کارشناسان بهزیستی در خصوص مسائل و معضلات ویژه‌ای که مرتبط با بچه‌هاست مانند کودک‌همسری، اعتیاد و... با والدین مشاوره می‌شد و کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی درباره جسم کودکان در آن منطقه به والدین مشاور می‌دادند که برنامه بسیار خوب و مؤثری بود که به عنوان کانون امید از مشهد آغاز شد و در چندین شهرستان ادامه یافت.

•       همه سال، هفته کودک

ابراهیم زره‌ساز تأکید می‌کند: در ادامه این پویش در این هفته چهار جلسه برگزار خواهد شد که در این راستا دو نکته هدف‌گذاری شده است که یکی از معضلات و مشکلات به مناطق پربرخوردار برمی‌گردد که کودکان و نوجوانان در آن منطقه معمولاً دچار آسیب‌های خاص خواهند بود و نقطه بعدی در خصوص مناطق کم‌برخوردار است که کودکان و نوجوانان این مناطق با آسیب‌های جدی دیگری مواجه هستند که با همکاری استانداری و سایر دستگاه‌ها امیدواریم که تفاهم‌نامه‌ای منعقد شود که همه با هم حق و حقوق کودکان را بتوانیم‌ رعایت کنیم و تمام برنامه‌ها تنها در هفته‌ای تحت عنوان هفته جهانی کودک برنامه‌ریزی نشود و در طول سال بتوانیم‌ خدمات خوب و شایسته‌ای را برای کودکان و نوجوانان داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.